16 Ekim 2019 Çarşamba

KOÇ: Merkez sağa çağrımız açık

CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Kılıçdaroğlu’nun ''Merkez sağ partilileri CHP’ye davet ediyorum'' çağrısının ardından 200 kişilik bir liste hazırlandığı iddialarının sorulması üzerine de, ''Merkez sağda siyaset yapmış bu kişilerin cumhuriyetle bir problemleri yok. 1950 sonrasında, şimdi aynı nehirde, temel değerler üzerinde buluşmanın gerekliliği ortaya çıktı. Şu anda CHP’nin içinde güç birliği yapmanın gerekliliğini ben de görüyorum ve Sayın Genel Başkan’ın çağrısına yürekten katılıyorum'' dedi.

14 Kasım 2013 Perşembe 16:37
KOÇ: Merkez sağa çağrımız açık
ANKARA – CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, ''Son yaşanan tabloda Sayın Arınç bu duruma düştü diye ellerimizi ovuşturarak, sevinerek, ‘İşte birbirlerine girdiler’ diye havalara zıplayacak bir tavır sergilemiyoruz'' dedi. 

Koç, dün gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından, toplantının gündemine ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

Koç, parti Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bir vatandaşa yönelik kamuoyunda tartışılan sözler sarfeden Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’la ilgili değerlendirmelerde bulundu. Coş’un, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde hakkında ileri sürülen yolsuzları araştırmakla görevlendirilen Maliye Müfettişlerinden olduğunu belirten Koç, ''Açık, ayan beyan yolsuzluk bulguları karşısında, ‘böyle bir şey yoktur’ raporunu veren isim. Başbakan’ın vecizesini şu şekilde tercüme etmek gerekiyor; ‘Beni yerdirmeyeni ben de yedirmem’. Geldiğimiz nokta bu'' diye konuştu. 

-''BİR TANE DE ‘VALİLER YARIŞIYOR’ PROGRAMI OLSUN''- 

Bütün bu baskılara karşı görevini layıkıyla yapan ''onurlu valileri'' tenzih ederek konuştuğunu ifade eden Koç, ''Coş’un bu sözleri, bu tavırları, daha önce görev yaptığı yerlerdeki sebep olduğu olaylar, valilik makamının anlamıyla, değerleriyle örtüşmeyen bu tavırlar, devletin bu en önemli görev yerinde görev yapan diğer valileri de herhalde yakından üzüyordur'' dedi. 

Anadolu’nun birçok yerinde Başbakan’ın tarzına göre icrai sanat yapan valilerin türediğini ifade eden Koç, ''Televizyonda her türlü yarışma var; eşler, aileler, yetenekler yarışıyor. Bu kadar meziyeti olan valiler varken bir tane de ‘Valiler yarışıyor’ programı koyun, baya reyting yaparsınız. Alın Adana Valisini de yarıştırın bakalım, daha ne cevherler çıkacak kim bilir'' diye konuştu. AK Parti iktidarı döneminde ''parti devletinin'' yaratıldığını savunan Koç, Başbakan’a yönelik, ''Zaman tüneline girip iki de bir ‘1930’larda tek parti dönemi, parti valisi’ diyordun. Şu anda sen yarattın o işi. Devlet valisi değil, ‘parti valisi’ni de sen icat ettin'' ifadelerini kullandı. Adana halkına sabır dileyen Koç, ''İşin acı tarafı halka küfreden bir Valinin hala görevinin başında olması'' diye konuştu. 

-''BİRİ MİT, DİĞERİ PİT''- 

Koç, ''Öğrenci evleri'' konusundaki açıklamalarıyla gündemde olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la ilgili de konuştu. 

Diktatörlerin yakın çevrelerine karşı, kuşku ve güvensizlik duyduklarını, her sözü eylemi kendisine dönük bir girişim işareti olarak algıladıklarını ifade eden Koç, ''Devletin istihbaratını asli görevlerinde değil, Reyhanlı’da patlayan bombaları taşıyan aracı takip etmekte değil, muhaliflerini takip etmekte kullanılırlar. Ötekine Milli İstihbarat Teşkilatı diyoruz, Başbakan’ın şimdi bir de öğrendik ki Parti içi İstihbaratı var. Biri MİT, diğeri PİT. Başbakan MİT’i amacı dışında kullanıyor bunu biliyoruz. PİT’i de kendi içinden kendisine dönük kuşkuları takip etmekte kullanıyor. Bu diktatörler için uzak yakın fark etmez, ‘dava arkadaşı, yol arkadaşı, kader arkadaşı’ bunları geçin. Hasım hasımdır. Diktatör için kuşkulanılan kişi yok edilmesi gereken kişidir. 200 yıl önce kelle alarak oluyordu yok etme işi, şimdi siyaseten tasfiye ederek oluyor'' dedi. 

-''ARINÇ’A SABIRLAR DİLİYORUM''- 

CHP’nin dünya görüşünün Arınç’tan tamamen farklı olmasına rağmen siyasi göndermeleri saygı çerçevesinde yaptıklarını söyleyen Koç, ''Son yaşanan tabloda Sayın Arınç bu duruma düştü diye ellerimizi ovuşturarak, sevinerek, ‘İşte birbirlerine girdiler’ diye havalara zıplayacak bir tavır sergilemiyoruz'' dedi. Bu olayla birlikte parti içi demokrasilerin kurumsallaştırılması gerektiğinin bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden Koç, CHP’nin 17 maddelik Özgürlük ve Demokrasi Bildirgesinde bu konuyla ilgili bir düzenlemenin yer aldığını hatırlattı. Koç, ''Başbakan her gün bir kuyuya taş atacak 40 tane Arınç onu çıkartmaya çalışacak. Olabilecek bir iş mi bu? Sayın Arınç’a bu siyasi nezaketsizlik, maruz bırakıldığı bu davranış için sabırlar diliyorum. Mevlana’nın deyişiyle; ‘Bir kimsede kibir varsa, söz söylediği zaman soğan gibi kokar’. Soğan gibi kokuyorsun Sayın Başbakan'' diye konuştu. 

-YENİ ANAYASA: ''MASADAN KAÇMAYA YELTENEN BAŞBAKAN''- 

Yeni Anayasa konusunda ise masadan kaçmaya çalışanın ''kafasındaki başkanlığı monte edemediği'' için Başbakan Erdoğan olduğunu söyleyen Koç, ''Bu işler kabadayılıkla olmaz. Bu işler pişmiş aşa su katmakla, oyunbozanlıkla olmaz. Masadan kaçmaya yeltenen sensin. Senin yeni bir çağdaş anayasa yapma beklentin de, programın da yok'' dedi. Koç, CHP’nin tam mutabakat halinde her türlü desteğe hazır olduğunu da vurguladı. 

-''UMARIM UCUZ BAŞBAKAN HESAPLARINA KURBAN EDİLMEYEN BİR ÜSREÇ OLUR''- 

Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Diyarbakır’da yapacağı görüşmeyle ilgili olarak da, ''Burada Sayın Barzani’nin konumu Suriye politikası, hükümetin değişen Irak politikası, bütün bunlar hep iç içe bağlantılı. Umarım sürece iç siyaset boyutunda farklı tartışmalar getirerek, bir seçim öncesinde ucuz Başbakan hesaplarına kurban edilmeyen bir süreç olur'' değerlendirmesinde bulundu. 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, Başbakan Erdoğan’ın 2007 yılında katıldığı bir televizyon programında Barzani için ''Kabile reisi ile görüşmem'' dediğinin hatırlatılması üzerine de, ''Başbakan dün, bugün ne söylediği, yarın ne söyleyeceği önemli değil. Her dakika değişen, yanar, döner sözler'' diye konuştu. 

-''GENEL AF GÜNDEMDE YOK''- 

Koç, CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay’ın, Sosyalist Enternasyonel Genel Sekreteri Luis Ayala’nın Sincan Cezaevi’nde kendisini ziyaret ettiği sırada ''genel af'' çağrısında bulunduğun belirtilmesi üzerine de, ''Sadece tutuklu milletvekillerinin seçildikten sonra görev yapabilmeleriyle ilgili tek madde Anayasa’da değişiklik tartışmaları sırasında gündeme getirildi. Bu konuda diğer partilerin de görüşlerini netleştirmesi gerekiyor. Genel af boyutu çok kapsamlı, şu anda gündemde olmayan bir konu'' diye konuştu. 

-''MERKEZ SAĞA ÇAĞRIMIZ AÇIK''- 

Kılıçdaroğlu’nun ''Merkez sağ partilileri CHP’ye davet ediyorum'' çağrısının ardından 200 kişilik bir liste hazırlandığı iddialarının sorulması üzerine de, ''Merkez sağda siyaset yapmış bu kişilerin cumhuriyetle bir problemleri yok. 1950 sonrasında, şimdi aynı nehirde, temel değerler üzerinde buluşmanın gerekliliği ortaya çıktı. Şu anda CHP’nin içinde güç birliği yapmanın gerekliliğini ben de görüyorum ve Sayın Genel Başkan’ın çağrısına yürekten katılıyorum'' dedi. Aynı çağrıyı kendisi de yapan Koç, liste iddialarıyla ilgili de ''Çağrı açık olduğuna göre herhalde muhatapları da vardır'' dedi. (ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: