16 Ekim 2019 Çarşamba

KOÇ: ''Cin şişeden çıktı''

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’da ''genel af'' olarak yorumlanan açıklamalarına ''Genel af aynı şişeden cin çıkmasına benzer bir kere çıktıktan sonra tekrar şişeye sokmak mümkün değildir. Çünkü birçok kader mahkumu da aileleri de bu sözlerden etkilenirler'' diye konuştu.

20 Kasım 2013 Çarşamba 17:07
KOÇ: ''Cin şişeden çıktı''
ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, “Anayasa çalışmaları Başbakan’ın beklentilerinin karşılanmadığı gerekçesiyle Başbakan ve AKP tarafından devrilmiştir. Tayyip Erdoğan Anayasa yapma masasından kaçmıştır” dedi. 

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkez’de toplandı. Koç, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Koç, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ABD’ye hareket etmeden önce yaptığı açıklamalara değinen Koç, Arınç için “Başbakan tarafından aşağılanan birisi” ifadesini kullandı. Koç, “Şamar yemekten, azarlanmaktan, paspas olmaktan bıkmamış bir Arınç manzarası bugün havaalanında ortaya çıkmıştır. Özgül ağırlıktan bahseden kişiden tipik bir özgül hafiflikle karşımıza çıktığını hepimiz görüyoruz. Başbakan’a ağızını açamayan bir kişi şimdi CHP Genel Başkanına dil uzatmaktadır. Kendisini dolaylı bir şekilde Başbakan’a affettirtmek, yaranmak istemektedir. Eski plaklardaki gibi sahibinin sesi olmaya çalışan, sahibine yaranmaya çalışan bir cisimle karşı karşıyayız” diye konuştu. 

-“ANAYASA MASASI BAŞBAKAN VE AKP TARAFINDAN DEVRİLMİŞTİR”- 

Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarında gelinen noktaya ilgili de değerlendirmelerde bulunan Koç, Başbakan Erdoğan’ın kafasına göre oluşturmak istediği başkanlık sistemiyle komisyonu tıkadığını belirterek şunları kaydetti: 

“Bu arzusunun gerçekleşmeyeceğini görünce masayı devirmekte hiçbir beis görmemiştir. Zaten masaya gizli kapaklı pazarlıklarla İmralı da dahil edilmişti. Onların talepleri de AKP tarafından BDP’den daha çok dile getiriliyordu. Böylece Anayasa masası Başbakan’ın beklentilerinin karşılanmadığı gerekçesiyle Başbakan ve AKP tarafından devrilmiştir. Tayyip Erdoğan Anayasa yapma masasından kaçmıştır, bu kadar açık.” 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i de Meclisin temsilcisi olmamakla suçlayan Koç, “Emir altında iradesini teslim etmiş bir Cemil Çiçeğin davranışları bu sonucu doğurmuştur. Samimiyet, sözüne güvenirlilik, çalışma mutabakat belgesine bağlılık AKP takiyesi karşısında kaybetmiştir. Şimdi Başbakan gelecek yıl Cumhurbaşkanı seçilebilmek için başka siyasi mecralarda maceralar girmektedir, Diyarbakır’da olduğu gibi” diye konuştu. 

-GENEL AF TARTIŞMASI: “CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI”- 

Koç, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’da “genel af” olarak yorumlanan açıklamalarına ilişkin ise “Genel af aynı şişeden cin çıkmasına benzer bir kere çıktıktan sonra tekrar şişeye sokmak mümkün değildir. Çünkü birçok kader mahkumu da aileleri de bu sözlerden etkilenirler” diye konuştu. Başbakan’ın “genel af” çağrışımını yapabilecek ifadeleri Diyarbakır’da kullandığını söyleyen Koç, “Akabinde bugün paspas olan, Diyarbakır’da hüngür hüngür ağlayan, her türlü siyasi nezaketsizlik yapılsa da hak ettiğini ortaya koyan Sayın Arınç korkudan tevil edemiyor” dedi. Başbakan’ın açıklamalarını partisinin grup toplantısının ardından kendisinin tevil ettiğini söyleyen Koç, “Bu son derece önemli bir hatadır. Genel af sözü toplumda bir beklenti yaratır.

Bunun gereğini yerine getirmedikten sonra, bu sözü sarf etmenin çok ağır bedeli vardır” diye konuştu. 

Başbakan’ın gurup toplantısında “ulan” kelimesini kullanmasını da eleştiren Koç, “Başbakan edep özürlü olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” ifadesini kullandı. 

-DİYARBAKIR BULUŞMASI: “KÜRT SORUNU BÖLGESELLEŞTİRİLDİ”- 

Başbakan’ın Diyarbakır’da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yle görüşmesi konusunda ise Koç, Kürt sorunun temelinde insan hakları ihalelerinin bulunduğu bir demokratikleşme sorunu ve Türkiye’nin kendi sorunu olduğunu vurguladı. Koç, “İç politika hesaplarıyla bölgesel bir takım aktörleri, oraya davet edip bu sorunun çözümünün taçlandırılacağı noktasında açıklamalarda bulunursanız, bu sorunu Türkiye’nin sorunu olmaktan çıkartıp bir bölgesel ve uluslararası sorun haline getirmiş olursunuz” değerlendirmesinde bulundu. 

-“HER SEÇİM ÖNCESİNDE BENZER ŞOVLAR”- 

Kürt sorunun Türkiye’nin birliği içinde çözülmesi gerektiğini belirten Koç, Başbakan’ın kısa dönem siyasi beklentileri için Türkiye’nin birliğini zora soktuğunu ileri sürdü. Koç, şunları kaydetti: 
“Başbakan yakın dönem siyasi beklentileriyle Kürtleri hep aldatmıştır. Her seçim öncesinde Başbakan benzer şovlarını hep sergilemiştir. Başbakan’ın beklentisi, amacı ortada. İstediğin kadar zevatı oturt arkada düetler yaptırt, şarkılar söylet, oradaki inşaları yine mezhep temelli parçala, böl. Kafasının arkasında Cumhurbaşkanı adayı olduğunda seçilmek için alması gereken oya ulaşmak arzusu yatıyor. Bütün bunlar Başbakan’ın kısa dönem siyasi çıkarı için yaptığı siyasetin örnekleri." 

-“BU SAHA TÜRKİYE’NİN BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN ÇOK MAYINLIDIR”- 

Barzani’nin ziyaretinden hemen sonra partisi KDP’nin resmi sitesinde, facebook sayfasında bir Kürdistan haritası yayınladığını söyleyen Koç, “Türkiye’nin 21 vilayetini kapsayan geniş bir Kürdistan haritası. Sayın Başbakan konuşmalarından, tavırlarından sonra davet ettiğin kişiyle beraber ortaya koyduğunuz sahneden sonra, acaba resmi KDP sayfasında yayınlanan bu harita hakkında bir açıklamada bulunacak mısınız, bulunmayacak mısınız? Kısa dönem beklenti için yola çıkıyorsun, Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü, kardeşliğini daha da zora sokabilecek adımlar atıyorsun” diye konuştu. 

Türkiye’nin bu hareketinin, uzun vadede Kürt sorunlarıyla kendi içlerinde uğraşan İran gibi diğer ülkelerde de rahatsızlık yaratacağı uyarısında bulunan Koç, “Başbakan’ın kısa dönem kar hesaplarına dayalı siyaset arayışları çok hassas bir sahaya demir atmıştır. Bu saha hem kendisi, hem Türkiye’nin bütünlüğü için çok mayınlıdır. Çok dikkat edilmesi gereken bir noktadayız” dedi. 

-“ULUDERE’NİN HESABINI VEREMEYEN KADRONUN İÇİNDE BU AĞLAYAN KİŞİ DE MEVCUT”- 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “CHP’nin Uludere’yi istismar ettiğine” yönelik açıklamalarının anımsatılması üzerine, “Uludere’nin hesabını veremeyen kadronun içinde bu ağlayan kişi de mevcut. Olayın en başında sorumlusu gereken soru hale cevapsız; Uludere’de vur emrini kim verdi? Doğrudan sorumluluğunun Başbakan’a uzandığı bir noktada Sayın Arınç, paspas olduğunu unutup CHP Genel Başkanına laf söylüyorsa herhalde siyaset iyice irtifa kaybetti demektir” diye konuştu. 

Koç, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in Anayasa Komisyonu’nun çalışmalarıyla ilgili yazacağı mektubun Kılıçdaroğlu’na ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili ise henüz bir bilgisi olmadığını belirterek, “Niyetini ifade edebilir, Meclis Başkanı. Mektupla konuşmak daha kolay geliyor herhalde” dedi. Koç, “Sayın Çiçek bu masanın devrileceğini bile bile şimdiye kadar iyi niyet rolüne soyunmuştu herhalde. Sayın Cemil Çiçek bağımsız bir Meclis Başkanı iradesi ortaya koyamamıştır” diye konuştu. 

Koç, yerel seçim çalışmalarıyla ilgili de, 30 Kasım’da İstanbul’un 26 ilçesinde eğilim yoklaması yapılacağını belirterek, yine birçok ilçede eğilim yoklaması kararının alınacağını bildirdi. (ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: