‘Kobani eylemleri’ soruşturmasında tutuklanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Bilgen görevden alındı

‘Kobani eylemleri’ soruşturmasında tutuklanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Bilgen görevden alındı

6 yıl sonra başlatılan ‘Kobani eylemleri’ soruşturmasında tutuklanan HDP’li Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen görevden alındı.

‘Kobani eylemleri’ soruşturmasında aralarında Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in de olduğu 17 kişi tutuklandı. 3 kişi yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

Tutuklama kararı ardından Kars Belediyesi Eş Başkanı Bilgen İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alındı. Bilgen’in yerine Kars Valisi Türker Öksüz, Kars Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

Bilgen’in görevden uzaklaştırılmasına ilişkin basın açıklaması şu şekilde:

“Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2014/146757 sayılı soruşturması kapsamında 25.09.2020 tarihinde gözaltına alınan ve bu dosya kapsamında 02.10.2020 tarihinde tutuklanan Kars Belediye Başkanı Ayhan BİLGEN Anayasanın 127 nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesine istinaden İçişleri Bakanlığının 02/10/2020 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmıştır.

5393 sayılı Belediye Kanununun 45 inci maddesinde yer alan, “Ancak, belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevden uzaklaştırılması veya tutuklanması ya da kamu hizmetinden yasaklanması veya başkanlık sıfatı veya meclis üyeliğinin sona ermesi hallerinde 46 ncı maddedeki makamlarca belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirilir. Görevlendirilecek kişinin seçilme yeterliğine sahip olması şarttır” hükmü ile 46 ncı maddesinde yer alan “Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır. Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttır.” hükmü uyarınca Kars Valisi Türker ÖKSÜZ İçişleri Bakanlığının 02.10.2020 tarihli onayı ile Kars Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir”

HDP’nin elinde il belediyesi kalmadı

6 yıl sonra başlatılan ‘Kobani eylemleri’ soruşturmasında tutuklanan HDP Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in görevden alınmasıyla, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 65 belediyede seçimi kazanan HDP’nin elinde il belediyesi kalmadı.

HDP, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 3’ü büyükşehir, 5’i il, 45’i ilçe, 12’si belde olmak üzere toplam 65 belediye kazandı. 6 belediye başkanına “KHK’lı olduğu” gerekçesiyle mazbata verilmedi.

Diyarbakır Bağlar, Kars Digor’a bağlı Dağpınar Beldesi, Van’a bağlı Edremit, Çaldıran Tuşba ilçeleri, Erzurum Tekman’da seçimi büyük farkla kazanan başkanların yerine seçimde ikinci gelen AKP’li belediye başkan adaylarına mazbata verilmişti.

Seçimin üzerinden 5 ay geçmeden 19 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atandı.

Son olarak Kars Belediyesi’yle beraber HDP’nin şu ana kadar 48 belediyesine kayyım atanmış oldu.

Önceki dönem de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde bulunan 102 belediyeden 96’sına kayyım atanmıştı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir