Kılıçdaroğlu’ndan dolar yorumu: Şimdi diyecekler Ce Ha Pe

Kılıçdaroğlu’ndan dolar yorumu: Şimdi diyecekler Ce Ha Pe

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dolar kurunun tarihi zirvesini aşarak 7.24 TL’yi geçmesini yorumladı.

Kılıçdaroğlu, Karar TV’de gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları;

Bizim bankalarımızda vatandaşların mevduatının yüzde 53.9’u dolar bazında. Vatandaş kendi geleceğini dolara yatırmış vaziyette. Vatandaş neden dolara yatırır da Türk lirasından kaçar? Türk lirasına güveni sağlayacak mekanizma ekonomidir. Ekonomi üretiyorsa, istihdam yaratıyorsa, ihracatınızı arttırabiliyorsanız Türk lirasına güven artar. Türk lirasına karşı operasyon yapılıyor deniliyor. Londra’da oturanlar neden dolara, euro’ya operasyon yapmıyorlar da neden Türk lirasına yapıyorlar?

Londra’daki bir avuç tefeciyi Türk lirasına operasyon yapacak hale kim getirdi? Şimdi diyecekler Ce Ha Pe diye. Türk lirası neden bu hale geldi? Türkiye’nin gerçeğini tüm dünya biliyor. Merkez Bankası’nın rezervlerini tüm taraflar biliyor, Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığını herkes biliyor. Devalüasyon yaşıyoruz aslında. Londra’yı mı, bizi bir avuç tefeciye mahkum eden yönetimi mi sorumlu tutacağız?

Bütün Cumhuriyet hükümetlerinin harcadığı para 713 milyar dolar. AKP’nin 17 yılda kullandığı para 2 trilyon ise 346 milyar dolar. Yaklaşık 3 buçuk katı. Parayı üretime yönlendirmezseniz Türkiye’yi güçlü kılamazsınız.

Kılıçdaroğlu’ndan Danıştay değerlendirmesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, skandal kararlarda imzası bulunan Zeki Yiğit’in Danıştay Başkanlığı’na seçilmesini değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, Danıştay Başkanlığı seçimi hakkında şöyle konuştu;

O dönem o kararları alanlara yargı çetesi demiştim. Alınan karar yasa dışı karardı. O kararı alanların hiçbirisi bana göre gerçek anlamda bir hukukçu değil. Bugün adalet kavramının büyük değer yitirdiğini görüyoruz. Danıştay başkanı olsa ne olur olmasa ne olur?

Bir kişinin talimatıyla başkanlar seçiliyor. O çerçevede bakıldığı zaman ben danıştayın içinde, yargıtayda, düz mahkemelerde gerçek anlamda hakimlik yapan çok insan var ama siyasi otoritenin altında karar veren yargıçların olduğunu da çok iyi biliyorum.

Onlar artık yargıç değil siyasal iktidarın düşünen iktidarlar üzerinde kullandığı sopa. Ben böyle değerlendiriyorum.

Kılıçdaroğlu, AKP’li belediyedeki rüşvet tartışmaları hakkında konuştu

AKP’li Serik Belediyesi’nde ortaya çıkan 500 bin TL’lik rüşvet iddiası hakkında konuşan CHP lideri Kılıçdaorğlu, “AK Partili bir belediye başkanı 500 binlik rüşvetin hesabını soruyor. Başkan iki bakanı suçluyor açıkça.” dedi.

Kılıçdaroğlu, AKP’li Serik Belediyesi’nde yaşanan 500 bin TL’lik rüşvet kavgası hakkında da konuştu.

AKP’li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, bir önceki başkan Ramazan Çalık’ın bir iş yerinden 500 bin lira aldığını ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la duruma sessiz kaldığı için tartışıp toplantı terk ettiğini açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu, “500 bin lira rüşveti kim aldı? AK Partili bir belediye başkanı 500 binlik rüşvetin hesabını soruyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklama şunları söyledi:

“Biz Kovid-19 olayı ortaya çıkar çıkmaz kurul oluşturduk. Rapor hazırladık ve bütün tarafları gönderdik. Orada yapacağımız şeyleri anlattık. Ekonomide ne yapılabilir? Kurul oluşturduk. Önce tarım. Çalışmaları sürüyor. Türkiye buradan şöyle çıkar. Çıkıp diyeceksiniz. Bir israfı sonlandıracağım. 13 uçağım vardı, diğerlerini satıyorum. Ülke çıkarları için kullanacağım. İki ben kesinlikle rüşvet ve yolsuzluğa izin vermeyeceğim.

(AKP’li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, bir önceki başkan Ramazan Çalık’ın bir iş yerinden 500 bin TL aldığını ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la duruma sessiz kaldığı için tartışıp toplantı terk ettiğini açıkladı.) 500 bin lira rüşveti kim aldı? AK Partili bir belediye başkanı 500 binlik rüşvetin hesabını soruyor. Üçüncüsü harcadığım her kuruşun hesabını millete vereceğim. Başkan iki bakanı suçluyor açıkça.”

NE OLMUŞTU?

Antalya’da AKP’li ve MHP’li belediye başkanlarının yanı sıra iki bakanın da katılımıyla telekonferans yöntemiyle bir yatırım toplantısı yapıldı. AKP’li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, gerçekleştirilen telekonferansta daha önce görev yapan AKP’li belediye başkanının bir iş yerinden 500 bin lira aldığı ve bakanların konuya sessiz kaldığı gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile tartışma yaşadığını açıkladı.

Bakan Ersoy’un eski belediye başkanı döneminde bir işletmeciden 500 bin TL alındığını aktaran Enver Aputkan rüşvet imasında bulunarak “Devlet Bakanı olarak bunu biliyor da üzerine gitmiyorsanız yazıklar olsun” dedim ve toplantıdan ayrıldım” dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir