16 Ekim 2019 Çarşamba

KILIÇDAROĞLU: Kabile reisiyle görüşmem diyordun

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Barzani’yi bir dönem Kuzey Irak’ta PKK’nın hamisi olarak suçluyordun. 2007’de katıldığı televizyon programında şöyle söylüyor ''Bizim muhatabımız merkezi hükümettir. Ben cumhurbaşkanı ve başbakanıyla görüştüm. Ama bunun dışındaki bir kabile reisiyle görüşmem'' diyor. Daha dün kabile reisi Diyarbakır’a geldi, sen de ayağına gittin. Hangi Erdoğan’a inanacağız?

19 Kasım 2013 Salı 16:56
KILIÇDAROĞLU: Kabile reisiyle görüşmem diyordun
ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Ahmet Kaya’yı istismar etmekle suçlayarak, "Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve sen de onun karşısında olurdun” dedi. Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da Barzani ile bir araya gelen Erdoğan’a, "Kabile reisi dediğin adam Diyarbakır’a geldi, sen koşa koşa ayağına gittin” diye tepki gösterdi. 

-“ERDOĞAN, AHMET KAYA’YI DA İSTİSMAR ETTİ”- 

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretini değerlendirerek özetle şöyle dedi: 

“Büyük sanatçı Ahmet Kaya. Genel Başkan olarak Paris’e Sosyalist Enternasyonal’in toplantısına gittiğimde Ahmet Kaya’nın mezarını ziyaret etmiş ve bir karanfil bırakmıştım. Hüzünle ayrılmıştı aramızdan. Giderken pek çok kişi eleştirdi ama o bir sanatçıydı, o bir devrimciydi, o bir müzisyendi, o hiçbir zaman zalimin yanında olmadı, o zulme uğrayanların yanında oldu.

Haksızlığa, hukuksuzluğa direndi. Onu saygın kılan da bu duruşuydu. Çünkü o çok iyi biliyordu, iktidar yalakasından sanatçı çıkmaz, bunu biliyordu. 

Diktatörlerin temel bir özelliği vardır, her şeyi istismar ederler. Dini istismar ederler, etnik kimliği istismar ederler, sanatçıları istismar ederler… 

Erdoğan, Ahmet Kaya’yı da istismar etti. 

- “AHMET GİBİ DUYARLI BİR SANATÇI BÖYLE BİR OLAY KARŞISINDA ERDOĞAN’A ÖVGÜLER DÜZEBİLİR MİYDİ?”- 

Diyarbakır’da diyor ki; ‘Ahmet Kaya yaşasaydı o da bugün aramızda olurdu’. Ahmet Kaya bugün yaşasaydı ben söyleyeyim, Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi. Neden Gezi eylemcilerinin yanında olurdu? Gezi eylemlerinde, Taksim protestolarında 7 bin 500 yurttaş polis şiddetinden yaralandı.Ahmet gibi duyarlı bir sanatçı böyle bir olay karşısında Recep Tayyip Erdoğan’a övgüler düzebilir miydi? Böyle bir şey yapabilir miydi? Ahmet Kaya yaşasaydı aramızda olurdu, diyor, bırak sen Ahmet Kaya’yı istismar etmeyi." 

-“AHMET KAYA YAŞASAYDI GEZİ EYLEMCİLERİNİN YANINDA OLURDU VE SEN DE ONUN KARŞISINDA OLURDUN”- 

Kılıçdaroğlu, "Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve sen de onun karşısında olurdun" derken, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Sen Ahmet Kaya’yı tanımıyorsun, sen Ahmet Kaya’nın türkülerini bile dinlememişsin. Ahmet Kaya kimdir onu bile bilmiyorsun çünkü sen içinden geldiği gibi konuşamıyorsun, cama yazıyorlar, oradan okuyorsun, camdan adam olmaz. 

Ahmet Kaya’yı sen nasıl ağzına alabilirsin. Bir diktatör Ahmet Kaya’yı nasıl ağzına alabilir? Ahmet Kaya’yı sen bilmiyorsun. Ahmet Kaya farklı bir adam, devrimcidir, Ahmet Kaya yüreklidir. Senin o özel yetkili mahkemelerin Ahmet Kaya’nın dışarıya gitmesine yol açtı. 

Ahmet Kaya’nın bir türküsü var, meşhur, şöyle diyor türküsünde: ‘haydi sen işine git, herkes kendi işine, sokaklarında yani Taksim’de, Uludere’de zulüm var diyor. Düşemem zalimin Tayyip’in peşine diye seslenirdi. 

-PERVER’E “SEN HANGİ YÜZLE RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A ÖVGÜLER DÜZÜYORSUN?” DİYE SORDU- 

Hiçbir sanatçının sürgüne gönderilmesini istemeyiz. Şivan Perver önemli bir sanatçımız. O Halepçe vahşetini en güzel okuyan insanlardan birisi. Ben Şivan Perver’e sormak isterim, Diyarbakır’a gittin, sahneye de çıktın Roboski’de yani Uludere’de öldürülen 34 yurttaşımızın hesabı verilmeden onun hesabı sorulmadan sen hangi yüzle Recep Tayyip Erdoğan’a övgüler düzüyorsun? Talimatı veren Recep Tayyip Erdoğan ve sen ona övgüler düzeceksin. Sen sanatçısın, sanatına saygı duyarız, sesine saygı duyarız ama sanatçı zalimin yanında yer alan kişi değildir, zalimin karşısındadır Ahmet Kaya gibi. Otur Ahmet Kaya’nın gösterdiği yürekliliği göster." 

-“ŞİVAN PERVER ÇIKTIĞI SAHNEDE BİR SANATÇI KİMLİĞİNİ GERİDE BIRAKTI, AKP’NİN SEÇİM PROPAGANDASI AFİŞİNE MALZEME OLDU”- 

Şivan Perver’in çıktığı sahnede bir sanatçı kimliğini geride bıraktığını ve bunu unutmaması gerektiği vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 

"AKP’nin seçim propagandası afişine malzeme oldu. Bir sanatçı o konuma asla düşmemeli. 

Diyarbakır’da barıştan söz ediyor. Diyarbakır’da ne diyor ‘Şam’ın ağıtı bizim ağıtımızdır, Kamışlı’nın derdi bizim derdimizdir’. Peki kardeşim, Kamışlı’nın derdi senin derdin ise Bu Nusaybin’deki duvarı senin dublörün mü yaptı? Yalan söylüyorsun, duvar örüyorsun sen oraya. Bu Şam’a, Suriye’ye eline silah verip gönderdiği adamlar kimin adamları? Orada yakılan ağıtların hepsinin sorumlusu sensin. 

-“KABİLE REİSİ DEDİĞİN ADAM DİYARBAKIR’A GELDİ, SEN KOŞA KOŞA AYAĞINA GİTTİN”- 

Barzani’ye bir dönem Kuzey Irak’ta PKK’nın hamisi olarak suçluyordu. 2007’de şöyle diyor, ‘kabile reisiyle görüşmem’. Merak ediyorum daha dün kabile reisi dediğin adam Diyarbakır’a geldi, sen koşa koşa ayağına gittin. Nasıl bir kabile reisi ki bu Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı ayağına getiriyor. Hangi Erdoğan’a inanacağız. 

-“BARZANİ’NİN BAŞINDAKİ KONFETİLERİ AYIKLAMA GÖREVİNİ ÜSTLENDİ”- 

Bedende iki ruhu taşıyan bir kişi başbakanlık koltuğunda oturabilir mi? Barzani değişti mi, hayır değişmedi. Değişen kim, Erdoğan. Öyle bir değişime uğradı ki Barzani’nin başındaki konfetileri ayıklama görevini üstlendi adeta. Kimsin sen, neden bu hale getiriyorsun ülkeyi. 

-“İYİ DE BU CEZAEVLERİNİ TIKA BASA DOLDURAN KİM?”- 

Cezaevleri boşaltılacak diyor. İyi de bu cezaevlerini tıka basa dolduran kim? Sen değil misin? Yatacak yer kalmadı cezaevlerinde. Yatırım programlarına yeni cezaevleri aldın sen. Dil sürçmesi değil. Kafasının arkasındaki bir düşünce. Ahmet Kaya’dan söz ediyor Diyarbakır’da. ‘hoşça kal gözüm’ diye bir sözü var Ahmet Kaya’nın, onu şöyle okuyor, hoşça kal çözüm diye okuyor.Kafasının arkasındaki bu. Erdoğan budur.“

-“TİYATRONUN BABASI”- 

CHP Genel Başkanı, konuşmasında hayata gözlerini yuman büyük tiyatro sanatçısı Nejat Uygur'a rahmet dilerken, “Nejat Uygur, bir tiyatro sanatçısı, tiyatronun babası, vefat etti, Allah’tan rahmet diliyoruz. 

Diktatörlerin egemen olduğu toplumlarda da sanatçılar bedel öder. Gezi olaylarından sonra Kültür Bakanlığı bir karar aldı. O gençlere destek veren tiyatroların ödeneklerini kesiyor. Benim verdiğim vergiyi sen nasıl kesebilirsin? Yandaş sanat oluşturmaya çalışılıyor. Yandaş sanat olmaz. Kendisini iktidarın emrine veren sanatçı olmaz, onlara da sanatçı denmez" dedi. 

-“SEN KENDİNİ EVİNİN KRALI ZANNEDEBİLİRSİN AMA ÜLKENİN KRALI DEĞİLSİN”- 

Derhane tartışmaları konusunda değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 

"Oturmuş karar vermiş beyefendi, ‘dershaneler kapanacak.’ Kimsin sen ya, kimsin sen dershaneler kapanacak? Sen kendini evinin kralı zannedebilirsin ama ülkenin kralı değilsin, bu ülke sahipsiz değil. Sen kimsin de böyle karar veriyorsun. Önce oturup adam gibi düşüneceksin. Neden bu dershaneler var. 4 binin üstünde dershaneler var. 50 bin öğretmen çalışıyor. 

Diğer çalışanlarla birlikte 100 bin. Oturuyorsun, masa başında, ben bunları kapatacağım diyorsun. Kimsin sen ya? Nereden alıyorsun bu yetkiyi? Dershaneleri kapatacaksan önce adam gibi otur, pedagogları çağır, eğitim sistemini adam gibi masaya yatır. Bu eğitim sisteminin aksayan yönleri ne, otur bunları bir konuş bakalım. Dershaneler bir sonuçtur, başlangıç değil ki bu.

Rahmetli Özal da dershaneleri kapatmak için bir proje geliştirdi. Dedi ki dershaneler özel eğitim kurumuna dönüşürse 5 yıl vergi almayacağım, dedi. Ama sonra baktılar ki bu eğitim sistemi olduğu sürece bu dershaneler de olacak. 

Kapattın ne oldu, merdiven altına inecek, varlıklı olan hoca tutacak, fakirin çocuğu ne olacak? 

Öğrencileri dershaneye mecbur kılan eğitim sistemi değişmedikçe bu sistem değişmez. 

Kış kapıda bekliyor. Türkiye’nin ciddi sorunları var. Size farklı bir pencere açacağım. 300 binin üstünde öğretmen atama bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen açığı 140 bin. Büyük kentlerde matematik öğretmeni olmayan okullarımız var, Türkçe öğretmeni olmayan okullarımız var, bu çocuklar dershaneye gitmeyip de ne yapsınlar?" 

-KADINLARA, ANNELERE SESLENDİ- 

"4+4+4 sistemini getirdiler. 5 yaşındaki çocuğu anne okula göndermesin diye doktordan rapor almaya kalktı, diktatör kalktı bu raporu alan çocuklar için ‘sizin çocuğunuz geri zekalıdır’ suçlamasını yaptı" diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle devam ettirdi: 

"Annelere sesleniyorum, kadınlara sesleniyorum, sizin çocuğunuza bu kadar ağır bir suçlama yapan birisine oy verirseniz iki elim yakanızda olacak. 

-“2002’YE GÖRE ARTAN BORÇ 49 KAT”- 

Size bir tablo çizeceğim, vatandaşın halini bu tabloda görelim. Vatandaşların borçları bankalara olan borçları 322.2 milyar liraya ulaşmış durumda. 2002’ye göre artan borç 49 kat. O vatandaşlara sesleniyorum. Senin gelirin 2002’den bu yana 49 kat arttıysa koşa koşa git oyunu AKP’ye ver. 

2012’de bankalara borcunu ödeyemeyen tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen yurttaş sayısı yaklaşık 3 milyon kişi, borcunu ödeyemiyor. 

2001 bir kriz yılıydı. 2002 yılındaki icra dairelerindeki dosya sayısı 10 milyon 26 bin. 2010’da 20 milyon 506 bin, 2011’de 20 milyon 772 bin, 2012’de 21 milyonu aştı. Bunlar biliyorsunuz törenle icra dairesi açtılar. 

TÜİK’in rakamları, nüfusun yüzde 63’ü yoksulluk içinde. 43 milyon 686 bin kişi şiddetli maddi yoksunluk içinde. Nüfusun yüzde 85.9’u haftada bir gün tatil yapma imkanına sahip değil, yüzde 78’i mobilyalarını yenileme imkanına sahip değil. 

-“YIRTIK AYAKKABIYLA SİYASETE GİRİP DÜNYANIN EN ZENGİN BAŞBAKANLARINDAN BİRİSİ OLANA BU HALK SORMALI”- 

AKP iktidarında son 10 yılda 1 trilyon 600 milyar dolar para harcadı. Bütün cumhuriyet hükümetlerinin harcadığı paradan daha fazlasını harcadı. Vatandaş bu soruyu sormayacak mı, bu paralar nereye gitti? Yırtık ayakkabıyla siyasete girip dünyanın en zengin başbakanlarından birisi olana bu halk sormalı, benim ödediğim vergileri sen nereye harcadın? Birileri köşeyi dönüyor.

Altıncı gemicik sahibi olanlar da var, işte senin vergin oralara gidiyor. Gözü kapalı gidip AKP’ye oy vermeyeceksin. 

-“YEREL SEÇİM ŞOVU YAPILIYOR”- 

Davutoğlu gitti Amerika’ya dönüşünde diyor ki, ‘Geziden onur duyuyoruz’ diyor. Merak ediyorum ya birisi onur duyuyor, birisi suçluyor, kim bunlar? 

Diyarbakır’da o toplantı yapıldı, göz yaşları akıtıldı. Diyarbakırlı bir anne, oğlu Medeni Yıldırım’ın katilinin bulunmasını istiyor. Bu kadının sesinin o meydanda toplanan binlerin sesinden daha güçlüdür. Çünkü bu kadının yüreği yanıyor. Öbür tarafta ise bir şov yapılıyor, yerel seçim şovu yapılıyor. Her şey istismar edilerek yapılıyor. 

Bir annenin çığlığı, oğlumun katillerini bulun diyor, oğlumun katili sensin diyor. Ama öbür tarafta binlerce Diyarbakırlı bu tabloyu görmüyor ve Erdoğan’ı alkışlıyor. Bir annenin feryadı onbinlerden daha güçlüdür. Görmüyorsunuz bunu. 

Şovlar yapılıyor, sanatçılar çıkarılmış, Erdoğan’a övgüler düzülüyor, türkü söyleniyor, koro halinde ağlıyorlar. Ağlamaktan sorumlu olan bakan da ağlıyor. Herhalde Ali İsmail Korkmaz için ağlamıyorlar." 

-“SURİYE’DE TÖKEZLEDİLER, ORTAYA ÇIKAN TABLOYU DİYARBAKIR İLE TELAFİ ETMEYE ÇALIŞIYORLAR” 

Hükümetin Suriye’de tökezlediğini, durumu ise Diyarbakır ile telafi etmeye çalıştığını savunan CHP Lideri şöyle dedi: 
"Oturuyorsun saf saf, poşileri de takmışsınız, barıştan söz ediyorsunuz, Cihan Kırmızgül poşi taktı diye hapiste yatıyor. Şivan Perver’e sormak istiyorum, poşi taktın, poşi İstanbul’da da bir arkadaşınız taktı, 11 yıl hapis ile yargılandı ve mahkum oldu. Sen Erdoğan’a nasıl övgüler düzüyorsun. Hangi sanat adına bunu yapıyorsun? 

Barışı isteyen toplumu bölmez. Barıştan söz ediyorsan gel Siyasi Partiler Yasasını değiştirelim, lider sultasına son verelim. Baraj meselesini kaldıralım, yüzde 10 seçim barajı, yasal oy hırsızlığı. 

-“ADANALILARA SÖYLÜYORUM, O LAFIN ARKASINDA HİÇBİR ADANALI KALMAMALI”- 

Barış istiyorsan valin millete küfretmeyecek, sen de küfretmeyeceksin. Adanalılara söylüyorum, o lafın arkasında hiçbir Adanalı kalmamalı. O lafı Adanalılara söyledi, Erdoğan da ben onu yedirmem dedi. Yani o lafı aynı zamanda ben de sahipleniyorum dedi. O laf valinin lafı olmanın ötesine geçti, Erdoğan’ın lafıdır, Adanalılar bunu çok iyi bilsin. 

Diyarbakır’a gitti, bir de açıklama yaptı, bin 318 tesisin açılışını yaptı. Baktık bin 318 tesis nedir diye. Bu kadar asfalt yaptık diyor, asfalt ne zamandan beri tesis oldu? Tesis diye eski binalar onarılıyor bunlar da listeye konulmuş. O da burada yer alıyor. Destek programları var, bunlar tesis olarak geçmiş. Ne demiştik, yalancıdan başbakan olmaz. Sizi kandırıyor, yalan söylüyor, yalan söyleyen adamdan başbakan olmaz.” 

CHP lideri, grup toplantısında DSP ve DYP’den partisine katılanlara rozetlerini de taktı. (ANKA)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: