Kılıçdaroğlu: Gazetecileri asla susturamayacaksınız

Kılıçdaroğlu: Gazetecileri asla susturamayacaksınız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX Tv, Halk Tv ve TELE 1’e verilen cezalara sert tepki gösterdi. Anayasa’da yer alan “Basın hürdür sansür edilemez” maddesini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Gazetecileri asla susturamayacaksınız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın gazetecileri tutuklamak ve hapse atmak istediğini ve bunu da yaptığını belirterek, “Bunu yaparken de, RTÜK’ü sopa olarak kullanıyor.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın gazetecileri tutuklamak ve hapse atmak istediğini ve bunu da yaptığını belirterek, “Bunu yaparken de, RTÜK’ü sopa olarak kullanıyor.” dedi.

Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bir video ile susturulmaya çalışılan özgür basına uygulanan baskıya tepki gösteren Kılıçdaroğlu, Anayasa’nın 28. maddesini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, “Yeni Anayasa’nın aynı maddesi devam ediyor: ‘Devlet basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır’… Anayasa’nın bu hükmüne rağmen tam aksine tedbirler alıyor, basının elini kolunu, gazetecilerinin elini kolunu bağlamak istiyor. ” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şu şekilde:

Gerçekten bugün Türkiy’de basın hür ve sansür edilmiyor mu? Oturup bunu akılla mantıkla düşünmek gerekiyor. 20 Temmuz sivil darbe girişiminden sonra medya büyük baskı altındadır, özgürlüğü sınırlanmaktadır ve sınırlandırılmaya da devam edilmektedir. Yeni Anayasa’nın aynı maddesi devam ediyor: ‘Devlet basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır’…

RTÜK SOPA OLARAK KULLANILIYOR

Anayasa’nın bu hükmüne rağmen tam aksine tedbirler alıyor, basının elini kolunu, gazetecilerinin elini kolunu bağlamak istiyor. Onları tutuklamak hapse atmak istiyor ve bunları da yapıyor. Bunu yaparken de, RTÜK’ü sopa olarak kullanıyor. FOX Tv’ye, Halk Tv’ye, TELE 1’e ölçüsüz cezalar veriliyor. Haksız cezalar veriliyor. Sanıyor ki ben bu cezaları verirsem, bunları sustururum. Bu ülkede yürekli gazeteciler var, cesur gazeteciler var, haber peşinde koşan gazeteciler var, halkın aydınlanmasını bilgilenmesini sağlamak için mücadele eden gazeteciler var. Özgürlükten, demokrasiden, hukuktan, adaletten yana olan gazeteciler var.

GAZETECİLERİ ASLA SUSTURAMAYACAKSINIZ

Bakın bu zor günlerde bile onlar, halkı bilgilendirmek için günün 24 saati çalışıyor. Halkın haberi hürriyetini savunan gazetecileri asla susturamayacaksınız. Hangi baskıyı kurarsanız kurun, bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir