Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’nu ziyaret etti

Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’nu ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu, Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı binasında ziyaret etti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’na Genel Başkan Yardımcıları Gamze Akkuş İlgezdi, Onursal Adıgüzel ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi eşlik etti.

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle oldu:

İktidar can ve mal güvenliğini sağlamalıdır. Seyirci olamazlar. Seyirci olamazlar can ve mal güvenliğini sağlamak zorundalar. Sayın genel başkanı geçmiş olsun dileklerimi iletmek için ziyaret ettim.

1970’li yılları iyi bilen birisiyim. Can ve mal güvenliği yoktu. Tekrar ülke aynı kaosa sürüklenebilir. Huzur içinde yaşamak birlikte yaşamak istiyoruz. Halkın hakemliğinde siyaset yapmak istiyoruz.

Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Tansiyon yükselir mi? Ya da iktidar gündemi değiştirmek için bu tür yollara tenezzül edebilir mi? Her şeyi yapabilirler. İktidardan gitmemek için göze alamayacakları şey yoktur.

Başkentte Ankara’da siyasal partinin genel başkan yardımcısına geliniyorsa silahlarla sopalarla 18 dikiş atılıyorsa, kan kaybı varsa failler adil suçlu muamelesi görüyorsa konuşan kişiye terörist, darp eden kişi adi suçlu. Böyle bir devlet anlayışı olamaz. Nerede yargılanması lazım? Poliste hangi masanın bakması lazım? Organize suçlar. Gidiyor mu, gitmiyor.

Biz vatandaşlarımıza şunu demek zorundayız önce Allah’a sonra kendinize sonra da kul hakkı yemeyen liderlere güvenin. Yeni yol haritası çizmek, bu yolda yürümek zorundayız.

Bu tür organize işler olur. Gündem saptırılmak istenebilir. Ama biz soğuk kanlılığımızı koruyacağız. Halkın hakemliği kadar güzel bir şey yoktur. Halkın gündeminden koparmak istiyorlarsa kopmamaya özen göstereceğiz.

Davutoğlu’nun açıklamasının satır başları şöyle oldu:

Ülkemiz ve insanlık kritik eşikten geçiyor. İki tip insan var. Ortak kader bilincine sahip olarak düşünenler ve insanları ayrıştıranlar.

Son günlerde özellikle siyasilere ve gazetecilere dönük olarak fiili saldırılara giden olaylar yaşıyoruz. Şahsen Selçuk Özdağ’a Gelecek Partisi’ne yapılmış bir saldırı değildir. Ülkenin bütün siyasilere yapılmış bir saldırıdır. Eleştirileri beğenmezsek cuma namazına giderken hakarete saldırıya uğrayabilirler mesajı iletilmiştir. Aynı gün iki gazeteci de saldırıya uğramıştır.

Aynı anda senkronize bir saldırıya uğramışlarsa bu piyonları harekete geçirenler önemlidir.

Sayın Genel Başkan’a teşekkür ediyorum.

Bizi korkutamayacaklarını bilsinler.

Selçuk Bey yoluna devam ediyor. Yaralanıyor. Ağır kan kaybıyla kaldırılıyor. Kol kemikleri kırılıyor. Belli duyarlı medya hariç haber olarak yer almıyor. Yer alıyorsa da sıradan bir kaza gibi yer alıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun haberdir.

Herkes yaptıklarıyla yapamadıklarıyla yazılacaktır.

Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye tepki

Davutoğlu’nun Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına verdiği yanıt şöyle oldu:

Bahçeli’yi hüzün ile okudum. Türkiye’de siyaset bu kadar seviyesini kaybetmemişti. Sayın Bahçeli’nin konuşmalarına baktığınızda Yusuf Has Hacip’ten hiç tat almadığı belli oluyor. Bahçeli 3 gün bekledikten sonra konuşuyor ama kime konuşuyor. Yaralananlar mağdur olanlar olmamış gibi tehdit diliyle konuşuyor.

Sakinleşse, yüzüne süs takınıp güzel söz söylemeyi öğrense herkes rahatlayacak. Kınamıyor, geçmiş olsun demiyor. MHP camiasını konsolide etmeye yönelik mesajlar veriyor. Hiçbir siyasi partinin tabanını rencide edecek bir şey söylemeyiz. Bahçeli’nin kendisine çeki düzen vermesini tavsiye ederiz. Hiçbir tabanla derdimiz yok. Doğu Türkistan’ı dile getiren de biziz. Kırım’da Türkçe’nin bayraktarlığını yapan da biziz. Bahçeli kendisine bir baksın. Sayın Bahçeli Türk devlet geleneğinde ilk defa devlet başkanına ‘Aptal olma’ diyen ABD başkanı karşısında sessiz kalan sizsiniz.

Bu toprakların Kürtçesi Yunus Emre’nin Türkçesi kadar azizdir. Dili değerli kulan muhtevasıdır. Bizim Kürt vatandaşlarımız bana Serok Ahmet demişse alır başımızın üstüne koyarız. Bahçeli Serok Apo diyenlerden hesap sordun. Seçim uğruna adresini TRT’ye çıkaranlardan hesap sorsun.

Hadi bizi hedef gösteriyorsunuz. Gazetecilerle ne alıp veremediğiniz var. Hakkı hukuku yazan bir avuç gazeteci kaldı. Onları da mı susturmak istiyorsunuz? Bu psikoloji 70’li yıllarda kardeşin kardeşe şiddetin uyguladığı hangi kanattan olduğu fark etmeksizin genç fidanların toprağa düştüğü dönemin psikoloji. Biz barıştırmaya, acı tecrübelerden ders alanlarla yeni bir yol yürümeye geliyoruz.

Yarın parti kurulu toplantısında istişare ederek kapsamlı bir cevap vereceğiz. Susacağımızı sanmasınlar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir