Kılıçdaroğlu: Bir Cumhurbaşkanı gittiği yeri vatandaşından niye saklar

Kılıçdaroğlu: Bir Cumhurbaşkanı gittiği yeri vatandaşından niye saklar

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz hain darbe girişiminin dördüncü yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sert sözlerle eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan neden Marmaris’te saklanır? Darbeyi biliyordu ve ne olur ne olmaz diye saklandı. Bir Cumhurbaşkanı gittiği yeri vatandaşından niye saklar? Yaveri biliyor ama fatura kime çıktı? Sözcü Gazetesi’ne. Vay efendim benim orada olduğumu niye yazdın! Yazar. Gazetecidir çünkü. Yazmak onun görevi. Yazmazsa zaten görevini yapmıyor demektir” dedi.

Partisinin grup toplantısı öncesi gazetecilere “Meclis’teki 15 Temmuz törenine katılmayacağım” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

* Adalet Ağaoğlu’nu kaybettik. Edebiyat dünyamızın ve hepimizin başı sağ olsun. Sadece bugüne değil yarına da kalemleriyle ışık tutan edebiyat dünyası her zaman bizim için çok değerlidir.

İŞÇİLERİN AİLELERİNİ DEĞİL PATRONU ARIYOR

* Patlamamış enkazın başka bir yere taşınması gündeme. Kim aldı bu kararı bilmiyoruz. Hiçbir önlem alınmıyor. Oradaki patlamada da üç askerimiz şehit oluyor. Bunların hakkını ve hukukunu aramak bizim namus borcumuzdur.

* Bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan zat, hayatını kaybeden işçilerin ailelerini değil, 11 yılda beş kez fabrikasında patlaması olan patronu arıyor. Devletin kimlere teslim edildiğini Sakaryalılar’ın da bilmesi gerek.

YOLSUZLUK YAPAN YOLSUZLUĞU SORAMAZ

* 60 dolardan asfalt alıyorlar, aynı firmadan 60 dolardan değil 25 dolardan asfalt aldı Ankara Büyükşehir Belediyesi… Saray’ın sorması gerekmiyor mu? Bu malı kim götürdü? O soramaz, biz soracağız. Yolsuzluk yapan, yolsuzluğu soramaz…

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI HIZLI TRENE BİNDİRMİYORLAR

* “Bir olay daha. Bir yasa çıkmıştı. Yüzde 40’ın üzerinde engelliler kamuya ait taşıtlara binerken ücret ödemiyorlar. Ağır engelliyse yanındaki kişinin de bir bedel ödememesi gerekiyor. Yüksek Hızlı Tren dedikleri tren, pandemi bitti, yolcu taşımalara yeniden başlandı, sen binemezsin diyorlar. Parasını ödeyeceğim diyorlar, hayır diyorlar. Bunu da bütün engelli kardeşlerim bilsinler. Bizim belediyelerimizde biniyorlar ama Devlet Demir Yolları’na binemiyorlar! Bunun neresinde mantık, ahlak var? Dünya kadar ellerinde engellilerin atanması gereken boş kadro var, 18 yıldır bu kadrolar doldurulmadı! Eğer parlamentodan bir yasa çıkmışsa o kadroların doldurulması gerekmiyor mu! Saraya göre engelli yok, çünkü öyle bir derdi yok. Engellilerin de uyanması lazım.”

ELEKTRİĞE YÜZDE 108 ZAM

* Mardin ve Şanlıurfa’da çiftçilerin durumu pek parlak değil. Son iki yılda tarımsal sulamada kullanılan elektriğin bedeli yüzde 108 arttı. Mardin’de onlarca köyün elektriği kesik. Şanlıurfalıların ve Mardinlilerin bunu düşünmesi lazım. Saray sosyetesi 50 bin dolarlık çanta takarken Şanlıurfalı, Mardinli kardeşlerimin elektriği kesiliyor.

KENDİLERİNE BAĞIMLI HALE GETİRİYORLAR

* Gül üreticisi zarar etmiş. Ne olacak? Dışarıdan gül getirdiler. Bulgaristan’dan gül ithal ederler. Ispartalılara sesleniyorum, yakında gül üretimini de bitirecekler. İnsanı yoksullaştırarak kendilerine bağımlı hale getiriyorlar.

FINDIĞIN TABAN FİYATI 25 LİRA OLSUN

* Fındık ülkemiz ve Karadeniz açısından stratejik bir ürün. Dünyada bir numarayız. Ama yıllar yılı fındık üreticisi tekellerin eline bırakılmıştı. Fiskobirlik’i bitirdiler, TMO’yu görevlendirdiler. TMO geçen yıl 14 liradan fındık aldı. Şimdi o fındığı 24 liradan sattı. O zaman bölge halkı itiraz etmeli ve taban fiyatı en az 25 lira olmalı.

ÇOKLU BARO’YLA BİRLİĞİMİZE DİNAMİT KOYDULAR

* Beş gün 52 saat Çoklu Baro düzenlenmesine karşı çıkmak için çalışan tüm milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu yasa teklifine karşı çıkmak Cumhuriyet Halk Partisi’nin göreviydi. Vatanı bölmek değil, birleştirmek esastır. Çoklu Baro’yla Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne dinamit koydular.

* Ama beni şaşırtan bir şey var. Sayın Devlet Bahçeli. Partisi MHP Partinin sempatizanlarına bir şey demiyorum doğrudan Bahçeli’ye söylüyorum. AK Parti Grup Başkanvekili Turan, “Bu kanun geçtiğinde PKK/FETÖ baro kurarlarmış. Kursunlar arkadaş” açıklaması yapıyor. Peki nasıl oluyor da MHP böyle bir kanun teklifine ‘Evet ‘ oyu veriyor?

* İki ayrı 15 Temmuz var. Bir, Sarayın 15 Temmuz’u. İki, Halkın 15 Temmuz’u. Halkın 15 Temmuz’unda sokağa çıkan 100 binler var, bedel ödeyenler var, demokrasi sevdalıları var.

* 15 Temmuz şehit ve gazileri için topladıkları paralar yok ortada! Bu paraları biz takip etmeseydik tamamen yok edeceklerdi. Bütün şehit yakınları ve gazilere sesleniyorum: Sizin için toplanan paralar nerede?

ERDOĞAN’IN YASAKLADIĞI İKİ İSİM

* 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, AK Partiye oy verenlere seslenmek isterim; bu komisyona iki kişinin gelmesini Erdoğan yasakladı. Bu iki kişi çok önemliydi. Birisi MİT müsteşarı ötekisi dönemin genel kurmay başkanı. İkisi de olayın ayrıntılarını biliyor. Erdoğan bu iki isme neden yasak koydu? Milletin seçtiği milletvekillerinin önüne atamayla gelmiş iki kişiyi çıkartmadı. Darbe girişiminin perde arkası aydınlanmasın diye. Ama biz olabildiğince araştırdık. Rapor çıktı. 4 yıldır rapor yayımlanmıyor. Niçin? Neyden korkuyor, neyden çekiniyorlar? Millet gerçekleri görmesin diye.

HTS KAYITLARI SENİN ELİNDE

* Erdoğan demiş ki; “15 Temmuz gecesine dair şüphe bulutları dağıtılmalı. Kılıçdaroğlu kiminle konuştuysa açıklamalı” demiş. Çok komik bir adam! Bütün HTS kayıtları senin elinde. O gece kim kiminle konuşmuş açıklasana kardeşim…

* FETÖ’nün 1 numaralı siyasal ayağı sensin kardeşim! Kozmik Oda’yı açtırdın. Bu atamaları yapan kimse siyasal ayak odur.

DARBEYİ BİLİYORDU, MARMARİS’TE SAKLANDI

* Erdoğan neden Marmaris’te saklanır? Yaverleri zaten FETÖ’cüymüş. Yerini söylerlerdi. Peki o zaman niye Marmaris’e saklandı? Darbeyi biliyordu ve ne olur ne olmaz diye saklandı.

* Bir Cumhurbaşkanı gittiği yerin vatandaşından niye saklar? Yaveri biliyor, ama fatura kime çıktı? Sözcü Gazetesi’ne. Vay efendim benim orada olduğumu niye yazdın! Yazar. Gazetecidir çünkü. Yazmak onun görevi. Yazmazsa zaten görevini yapmıyor demektir.

BUNUN ADI SAHTEKARLIKTIR

* 2018 yılında olay AYM’ye götürülüyor. Kişi bakımından yetkisizlik kararı veriliyor iade ediliyor. 2016’da Danıştay’a dava açılıyor. Bu davaya Cumhurbaşkanlığı avukatları da dahil oluyor.

“‘Ayasofya’nın yeniden camiye döndürülmesi bu kararlılığımızın sonucudur’ diyor. Devlet yönetiminde iki yüzlülük, riyakarlık olmaz. Samimiyet esastır devlet yönetiminde. Hangi kararlılık? Bunun adı sahtekârlıktır. Ortada kahraman gibi geziyorsun. İlk gündeme geldiğinde dedik ki, bu bakanlar kurulu kararı, ikinci bir bakanlar kurulu ile değiştirilir. Olur. Bunun adı ikiyüzlülük değil de nedir? Samimi olacaksın kardeşim. Çıkıp kararnameyi değiştirirsin. Bu kadar basit. Orada başka, burada başka oynuyorsun. Erdoğan bu konuların hiçbirinde samimi değil. Tek düşündüğü koltuğudur ve o koltuk için feda edemeyeceği hiçbir şey yoktur.”

“Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ediyor.”

“Ayasofya üzerine yaptığı konuşmada Erdoğan bir şey daha söylüyor. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi ile ilgili kararı eleştiriyor; ‘En büyük haramı işlemiş ve günahı kazanmış olur. Bu vakfiyeyi kim değiştirirse Allah’ın peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti ebediyen onların üzerinde olsun’ ifadesini kullanıyor. Mazbut Vakıflar diye bir vakıf kurulumuz var. Bu vakıfların da mal varlıkları var ve bu vakıflar halen faal. Bu vakıfların mal varlığı ile de Vakıflar Bankası kuruldu. Peki vakıflar bankasının hisseleri nereye gitti? Hazine’ye gitti. Oradan da varlık fonuna gitti. Şimdi sormazlar mı, ‘Huzurunuzda ifade ediyorum ki en büyük haramı işlemiş, bu vakfiyeyi, kim değiştirirse Allah’ın peygamberin, bütün Müslümanların ebediyen laneti onun üzerinde olsun’ Bence hiçbir sakıncası yok olsun. koltuk için yapmayacağı hiçbir şey yok.”

KOLTUK İÇİN FEDA EDEMEYECEĞİ BİR ŞEY YOK

* İlk gündeme geldiğinde dedik ki bu Bakanlar Kurulu kararı, ikinci bir Bakanlar Kurulu’yla değiştirilir. Olur. Bunun adı ikiyüzlülük değil de nedir? Samimi olacaksın kardeşim. Çıkıp kararnameyi değiştirirsin. Bu kadar basit. Orada başka, burada başka oynuyorsun. Erdoğan bu konuların hiçbirinde samimi değil. Tek düşündüğü koltuğudur ve o koltuk için feda edemeyeceği hiçbir şey yoktur.

TEK BİLDİĞİ YEŞİL DOLARLAR

* Erdoğan kendi tarihini bilmez. Erdoğan Kurtuluş Savaşı’nı bilmez. Dumlupınar’ı, Sakarya’yı bilmez. İstanbul’un işgalini bilmez. Erdoğan Düyûn-ı Umûmiye de bilmez. Erdoğan’ın tek bildiği yeşil dolarlardır!

KILIÇDAROĞLU’NDAN 15 TEMMUZ KARARI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Meclis’teki 15 Temmuz törenine katılmayacağını” söyledi.

CHP lideri 15 Temmuz törenine katılmama gerekçesini şöyle açıkladı:

“Meclis’te daha önce özel oturum yapılıyordu. Partiler konuşuyordu. Bunun olmaması için şimdi oturum yapmıyorlar. Bu doğru değil.”

Kılıçdaroğlu “Covid testi zorunluluğu nedeniyle mi katılmıyorsunuz” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Hayır hayır. O gün Meclis’te kim varsa, kim gelip direndiyse onlara asıl söz verilmeliydi. Bizim 15 arkadaşımız o gün buradaydı.”

Kaynak: Sözcü / T24

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir