18 Ocak 2020 Cumartesi

Kamer Genç'in tepkisi uygun olmadı

TBMM Genel Kurulu'nda ''Kamer Genç'in Emine Erdoğan'ın konuşmasına müdahalesi'' tartışmaya neden oldu. CHP Grup Başkanvekili Altay, Kamer Genç'in tepkisinin uygun olmadığını söyledi.

28 Kasım 2013 Perşembe 07:44
Kamer Genç'in tepkisi uygun olmadı
TBMM - TBMM Genel Kurul'unda CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Japonya milli gününde yaptığı konuşmasına müdahalesi tartışmaya neden oldu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, Kamer Genç'in Emine Erdoğan'ın konuşmasına müdahalesine değinerek şunları söyledi:

''Dün akşam bizi dünyaya rezil eden o feci saldırının olduğu eylemi, gösteriyi araştırmak için önerge vermeleri lazım. Japonya Büyükelçiliği'nde çok vahim, ifade etmekten utandığım, iğrendiğim o hadise cereyan ediyor. Mesele yapan değil arkadaşlar.

Çünkü o kişinin ne olduğunu - kişiyi  geri alıyorum - onun ne olduğunu herkes biliyor. 90 yıldır bu ülkedeki Cumhuriyete yaş eş değer CHP'nin bu konudaki tavrını önemsiyorum. Sizin disiplin kurulunuz ne işe yarar, kadın haklarından, kadına şiddete karşı olmaktan bahseden arkadaşlarınız ne işe yarar göreceğiz. Hepinizin yakinen tanıdığı meşhur bir yazarın ilginç bir ifadesi var.

'CHP kalaysız bir bakır gibidir, içine pekmez de koysan zehir olur.' İçinde sevdiğim arkadaşlar var ve isterdimki bir tanesi bugün çıksın dün yapılan konuyla ilgili uyarıyoruz desin.''

Turan, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele gününde yazdığı bir tweti anımsatarak, ''Ben de soruyorum; dün kadın hakkına halel getiren bir güzelliğin, bir toplantının mahvolmasını sağlayan o malum yaratıkla ilgili aynı Umut Oran çıkıp kendi haklarını kabul etmeyen çağdışı zihniyeti kabul ediyoruz veya etmiyoruz diyor mu?'' dedi.

Turan,''Dünkü tavrı, iğrençliği yalanlayamayan, disipline veremeyen, kınamayan bir CHP 90 yıl değil, 190 yıl da olsa hala buradan bize bağırmaya devam eder. Dünkü tablodan ben rahatsızım bu ülkenin evladı olarak. Siz de rahatsızsanız  çıkın buraya, söyleyin. Dünkü olayı kınayın. Bizim kınamamız değil, sizin kınamanız anlamlı'' diye konuştu. 

İktidar sözcülerini edebe davet ediyorum 

Sataşma nedeniyle söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ''Lafa bakarım laf mı diye, söyleyene bakarım adam mı diye'' şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Gezi olaylarıyla ilgili sözlerini anımsatan Altay,  ''Eğer doğa, çevre hassasiyeti içindeki insanlara birazcık edepli, saygılı olsaydınız, özel yaşama müdahale etmekten vazgeçseydiniz, Cumhuriyet'in laik sistemiyle oynamasaydınız Gezi olayları yaşanmazdı'' diye konuştu. Altay, iktidar sözcülerini ''edebe'' davet ettiğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da ''Adam gibi muhalefetten söz ediyorsanız adam gibi iktidar olacaksınız. Adam gibi devleti yöneteceksiniz. Gezi olaylarında ortalık yıkılırken, alt üst olurken ülkeyi terk eden bir Başbakan olmayacaksınız. Bayrağı tahrik unsuru olarak gören bir başbakan olmayacaktınız. 'Türküm' demekten kaçınan bir başbakan olmayacaktınız'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da kadın üzerinden, Başbakan'ın eşi üzerinden siyaset yapmanın doğru bir şey olmadığını söyledi. Oran, ''Sayın Erdoğan üzerinden siyaset yapmanız önümüzdeki kabine değişikliğinde sizlere farklı bir makam sağlamayacak'' diye konuştu.

CHP Disiplin Kurulu yok mu?

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, ''Burada adam gibi iktidar kim, adam gibi muhalefet kim?'' diye sorarak, şunları kaydetti:

''Bunu biz tartacak, ölçecek durumda değiliz. Hakem millettir. Milletin kararına bakın kim adam gibi siyaset yapıyor ortaya çıkar.

Cumhuriyet kimsenin tekelinde değil. Bakın size özellikle şunu söylüyorum, emin olun Atatürk'ün kurmuş olduğu CHP, eğer Atatürk yaşıyor olsaydı ben inanıyorum ki şu grubu tertemiz ederdi, dümdüz ederdi. Sizin gibi insanları bu partide barındırmazdı. Dün gece Başbakan'ın eşine birtakım hakaretlerde bulunuyor ve siz kalkıp bunu kınama zahmetinde bulunmuyorsunuz. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 'Ben bu kadar demokratım demekle demokrat olunmaz. Sizin demokratlığınızı biz görüyoruz. Bunu kınamanız lazım. CHP disiplin kurulu yok mu?''

Sataşma nedeniyle tekrar söz isteyen Altay ise ''Atatürk yaşasaydı bize ne yapardı bilmem ama maazallah Hz. Peygamber sizi bir görseydi; bırak bu dünyayı, bırak bu Meclisi sizi kainattan sürerdi'' karşılığını verdi.

Uygun düşmedi

TBMM Genel Kurulu'nda Türkiye ile Belarus Arasında Geri Kabul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Tasarı'nın üzerinde söz alan Altay, Genç'in, Japonya Büyükelçiliği'nde düzenlenen gecede Emine Erdoğan'a yönelik ''Hangi yetkiyle konuşuyorsun'' ifadesinin hoş olmadığını, uygun düşmediğini söyledi.

Genç'in sözlerini Erdoğan'ın duymadığını ifade eden Altay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın ''Ben duydum'' dediğini söyledi. Altay, siyasetin refleks işi olduğunun unutulmaması gerektiğini dile getirdi.

Altay, kadınlara karşı nazik, saygılı olmaları gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 ''Büyükelçi, daha önce de Japonya'da benzeri uygulamanın sonucu olarak hanımefendinin konuşmasını istemişler. Bizce de çok doğal ve sakıncası yoktur. Sayın Genç'in tepkisi ne kadar uygun ve doğru değilse, bir Sayın Bakan'ın, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı güvenlik mensuplarının Japonya topraklarında bir milletvekiline yönelik fiziki müdahaleleri de şık olmamıştır.

Bir uygun olmayan durum başka uygun olmayan durumla örtüşmüş, ülkemiz açısından hoş olmamıştır. Bazı gazeteler, bu olayı gereğinden fazla abartarak, değişik manşetlerle vermesi sizi, Genel Başkanınızı, hanımefendiyi üzmüş olabilir. Siyasette bunlar hep vardır, keşke olmasaydı. Keşke hanımefendi orada konuşurken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı,  konu mankeni gibi hanımefendinin yanında durmasaydı.''

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: