21 Eylül 2019 Cumartesi

İyi Partili Ağıralioğlu: Binali Bey'in o tweeti yazmış olması mümkün değil, çünkü 'ğ' harfini yazamıyor

İyi Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un isim gününü Türkiye'nin resmi olarak tanımadığı "ekümenik patrik" statüsüyle kutladığı tweeti daha sonra silen AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan adayı Binali Yıldırım'ın bunu lazmış olmasının mümkün olmadığını söyledi. Ağıralioğlu, "Bunu Binali Bey'in yazmış olma ihtimali asla mümkün değil çünkü Binali Bey yumuşak g'yi yazamadığını kendisi de söyledi" diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da, basın açıklamasında gazetecilerin bu tweetle ilgili sorusuna, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kabul etmediği bir şeyi başbakanlık sıfatıyla birisi tweet atıyorsa ve 'pardon bunu danışmanım attı, ben atmadım' diyorsa o bu ülkeyi yönetirken Allah bizi korumuş, şimdi İstanbul'u ona nasıl teslim edeceğiz" yanıtı verdi.

12 Haziran 2019 Çarşamba 21:38
İyi Partili Ağıralioğlu: Binali Bey'in o tweeti yazmış olması mümkün değil, çünkü 'ğ' harfini yazamıyor

 

Binali Yıldırım'ın tartışması devam eden Fener Rum Patriği Bartholomeos'u "ekümenik patrik" olarak kutladığı tweete ilişkin muhalefetten değerlendirmeler şöyle:

YAVUZ AĞIRALİOĞLU (İstanbul) - "İstanbul Belediye Başkan Adayınızın seçim çalışmaları münasebetiyle Diyarbakır'da 'lazistan' ve 'kürdistan' cümleleri kuruyor olmasını asla tasvip etmiyoruz. Bu cümleleri sehven herhangi birimiz kurabilmiş olsaydı, sehven, kasten de değil, bu cümlelerden herhangi birisi bizim parti yetkililerimizin, parti başkanlarımızın yahut adaylarımızın herhangi birinin ağzından sehven dökülmüş olsaydı muhtemelen seçim sathını bizim aleyhimize şu hâle getirecektiniz: "Kendi vatanının adını bilmeyen, beraber ittifak yaptıkları Kandil'in cümleleriyle siyaset yapmaya cüret eden, vatan telakkisi zayıflamış, gözü dönmüş bir siyasi azgınlığın, İçişleri Bakanlığı da yapmış…" Genel Başkanlığına falan da atıf yaparak cümleler kuracaktınız.

"'Kürdistan' cümleleri kuranlara parti grubunuzun ve Hükûmetin yetkililerinin 'Burası kürdistan değildir' hassasiyetine aynıyla katılıyoruz, Türkiye Cumhuriyeti devletidir burası. Ama bu cümleyi kuranlara mukabele ederken "Niçin yeterli cevap verilmedi? diye bizim partimizin genel başkanına da kızdınız. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu memlekette kürdistan cümleleri kuranlara, böyle edepsizlik yapanlara, bir cümlesine şahit oldunuz mu?" diye sataştı bize. Hâlen de aynı cümleleri kurarak İstanbul'da propaganda yapıyor.

"Süleyman Soylu Bey'e ve AK PARTİ Grubunun yetkilerine söylüyorum: Kürdistan ve lazistan cümlelerini Binali Bey kurdu. Niçin bu edepsizce cümlenin kurulmuş olmasına mukabele etmiyorsunuz siz, niçin etmiyorsunuz? Bu cümleyi Ekrem İmamoğlu kursaydı, Ekrem İmamoğlu Trabzon'da böyle bir cümleyi bu tonlamayla kursaydı müttefiklerinizin..."

YAVUZ AĞIRALİOĞLU (İstanbul) - "Böyle bir cümleyi kurmuş olmasından size şöyle bir propaganda avantajı sağlanacaktı: "Görüyorsunuz, zillet ittifakının, şer ittifakının, literatürü, terminolojisi bile Kandil'den besleniyor." diyecektiniz. O yüzden bu mevzuda bize kurduğunuz cümlelerin nezaketsizliğini size iade ediyoruz ve Türk toplumundan özür dilemeye davet ediyoruz.

"Dün ekümeniklikle ilgili bir cümle daha düştü. Düşer düşmez -arkadaşlarım şahit- dedim ki "Bunu Binali Bey'in yazmış olma ihtimali asla mümkün değil çünkü Binali Bey yumuşak g'yi yazamadığını kendisi de söyledi." Dolayısıyla, bu, Binali Bey'in yazdığı bir şey değildir ama devletin en mühim mevzilerinde, mevkilerinde hizmet görmüş bir insanın söylediklerine, dediklerine ve yazdıklarına ya da kendisine söylettirilenlere ve yazdırılanlara dikkat etmesi lazımdır.

"CHP Grup Başkanvekili EnginÖzkoç da, "Sayın Binali Yıldırım'ın dün söyledikleriyle bugün söyledikleri daha önce arkasında durduklarıyla bugün arkasında durdukları farklı. Seçimi kazanmak için ben her yolu denerim görüntüsü veriyor. Hatta dün de bir tweet attı, daha sonra o tweeti silmek zorunda kaldı. Ve bize gelen haberler şöyle 'danışmanım attı, yanlışlık olmuş, düzelttim' diyor, o tweetle ilgili. Biliyorsunuz ekümenlikle ilgili bir açıklama yaptı, Türkiye Cumhuriyetinin kabul ettiği böyle bir yasa yok. Türkiye Cumhuriyetinin kabul etmediği bir şeyi başbakanlık sıfatıyla birisi tweet atıyorsa ve 'pardon bunu danışmanım attı, ben atmadım' diyorsa o bu ülkeyi yönetirken Allah bizi korumuş, şimdi İstanbul'u ona nasıl teslim edeceğiz ya yaptığı yanlışlıklardan sonra deyip de pardon bunu ben yapmadım danışmanım yaptı falan demeye kalkarsa 16 milyonluk İstanbul'u ona nasıl emanet edeceğiz. Onun için bu pardonlardan çok canımız yandı. Yeni bir pardon istemiyoruz."

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: