İmamoğlu’ndan “İSPARK” açıklaması

İmamoğlu’ndan “İSPARK” açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır’ın görevden alındığı iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yenilenen Maçka Demokrasi Parkı’nda incemelerde bulunması sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Çakır’ın görevden alınıp alınmadığıyla ilgili gelen bir soruya, “Şu anda kamuoyuyla paylaşacağımız netleşmiş bir durum yok. Netleşirse, zaten paylaşırız. Yani özel bir husus yok. Bizimle çalışmak isteyen çok yönetici var. Bizimle, gelip emeğini ortaya koyan yöneticilerimiz var. Bazıları yorgun düşebilir, bazıları değişim isteyebilir, bazılarını biz değiştirebiliriz. Bunların hepsi mümkün. Normal hayatta, profesyonel hayatta, kurumsal hayatta mümkün. Ama şu anda kamuoyuyla paylaşacağımız netleşmiş bir husus yok” yanıtını verdi.

“Bugün konuştukları rakamın yaklaşık yirmi misli”

Şirketin zarar ettiği bir dönemde bu konunun gündeme gelmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan İmamoğlu şunları kaydetti:

Gelebilir, olabilir, denk düşebilir ama yani şirketin zarar etmesiyle ilgili hususun doğru olmadığını kamuoyuyla paylaştık. Geçmişte bu şirketleri çok kötü kullanan aklın, bugün bir ya da iki şirket üzerinden böyle bir polemik yaratma çabasını, onlar adına ‘iyileşme’ olarak görüyorum. En azından sağlıklı düşünmeye başladılar. Kendilerine geldiler. Daha önce 27-28 iştirakimizin nasıl çarçur edildiğini biz kamuoyuyla paylaştık. Soruşturmalar açıldı. Hala açılanlar var. Konuşulan, bir zararı dile getiren o siyasiler, geçmişte bu işin başındaki insanlardı. Sadece bir araziden elde ettikleri ya da elde edilmesine fırsat verdikleri kötü yönetim, hatta kötü niyetli yönetim döneminde, bugün konuştukları rakamın yaklaşık yirmi misli, on beş misli, sadece bir arsada yapılan kötü niyetli yürütülen süreç. O bakımdan bu tür konuları gündeme getirmeleri… Varsa bir eksiklik, zaten bakıyoruz, ediyoruz, inceliyoruz.

Ne olmuştu?

Sözcü’de yer alan habere göre; 2020 yılının Aralık ayında İSPARK Genel Müdürlüğü görevine getirilen Murat Çakır ile yollar ayrıldı.

İBB kaynakları Çakır’ın resmi olarak izinde olduğunu açıklarken görevden alındığı iddialarını doğrulamadı.

AKP döneminde zarar tartışması ile gündemde olan şirket, kısa süre önce yine aynı konuyla gündeme geldi.

Korkusuz yazarı Can Ataklı, İBB’ye bağlı en büyük şirketlerden biri olan İSPARK’ın iflasa sürüklendiğini, konkordato ilan edebileceğini yazmıştı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun da iddiaları yalanlamış, 2021 yılında İSPARK’ın pandemiye rağmen kâra geçeceğini söylemişti.

Kulislerde ise, şirketin mali durumuna ilişkin eleştirilerin yükselmesinin CHP içinde ve İBB üst düzey yönetiminde rahatsızlık yarattığı iddia edildi.

Çakır’ın önceki dönemdeki yöneticilerle çalışmaya devam edip değişiklik yapmamasının da rahatsızlık nedenlerinden biri olduğu söyleniyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir