08 Aralık 2019 Pazar

İkili konular A'dan Z'ye görüşüldü

Başbakan Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. Erdoğan, "İkili görüşmemizde Türkiye - Rusya arasındaki konuları A'dan Z'ye ele alma imkanımız oldu" dedi.

22 Kasım 2013 Cuma 13:36
İkili konular A'dan Z'ye görüşüldü
ST. PETERSBURG - Türkiye - Rusya 4. Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısına katılmak üzere St. Petersburg'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konsey toplantısı öncesinde Konstantinovski Sarayı'nda Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Görüşmeye Türk tarafından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus tarafından da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov da katıldı.

Başbakan Erdoğan, görüşme öncesinde yaptığı kısa açıklamada, 4. Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısına katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, bugünkü görüşmelerde ele alınacak iki ülke ilişkileri ve bölgesel meselelerin çok manidar olacağını söyledi.

Türkiye ve Rusya'nın müşterek atması gereken adımlar olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Bugün, bu adımları çok daha güçlendirerek atacağımıza inanıyorum" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin de toplantıların iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Türkiye-Rusya 4. Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı

St Petersburg'daki Konstantinovski Sarayı’nda, Başbakan Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin başkanlığındaki toplantı öncesinde konuşan Erdoğan, şahsına ve heyetine gösterilen ev sahipliği dolayısıyla Putin'e teşekkür etti.

Türkiye ve Rusya arasında son yıllardaki gelişmelerin birçok ülkeyi kıskandıracak noktaya geldiğini ve farklı alanlardaki işbirliğinin her geçen gün artarak devam ettiğini ifade eden Erdoğan, askeri, siyasi, ekonomik, kültürel alandaki gelişmelerin devam ettiğini söyledi. 

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 35 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Erdoğan, 2013 yılının eylül ayına kadar ticaret hacminde yaşanan düşüşün de küresel ekonomik krizden kaynaklandığını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, 2020'de iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefleri bulunduğunu bildirerek, "İnanıyorum ki bizim girişimcilerimiz bu konuda hazırlar. Sürekli kendilerini teşfik ediyoruz, birçok alanlarda kendilerine bu teşfikimizi sürdürüyoruz" dedi. 

Rus Siberbank'ın Türkiye'ye gelmiş olmasının finans alanındaki ilişkileri farklı konuma taşıdığını vurgulayan Erdoğan, beraberindeki heyette Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürünün de bulunduğunu, muhataplarıyla yapacakları çalışmalarla karşılıklı yatırımlar konusunda geleceğe yönelik persfektifi de ortaya koyacağını söyledi. 

Konular A'dan Z'ye ela alındı

Türk firmalarının Rusya'daki toplam yatırım bedelinin 10 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Erdoğan, "İkili görüşmemizde Türkiye - Rusya arasındaki konuları A'dan Z'ye ele alma imkanımız oldu" diye konuştu.

Kültürel alanda Rusya'nın İstanbul'da düzenlediği etkinliğin çok ses getirdiğini, Türkiye'nin de Rusya'da atacakları adımların önemli ses getireceğine inandığını belirten Erdoğan, Rusya Federasyonu'nun Ankara'da bir kültür merkezi kurmasına her türlü desteği vereceklerini, aynı şekilde Türkiye'nin de Moskova'da Yunus Emre Kültür Merkezi kurmak istediğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının 4 milyona ulaştığına işaret ederek, "Biraz daha gayret edilirse birinci sıraya Rusya'dan gelen dostlarımız çıkacaktır. Bu halklarımızın kaynaşması için çok çok önemli. Temennim odur ki Türkiye'den de Rusya'ya gelen vatandaşlarımın sayısı her geçen gün daha da artsın. Bu kültürel etkinliklerle daha da artacak diye düşünüyorum. Kültür ve Turizm Bakanım da seyahatte bizimle beraber, bu çalışmaları karşılıklı yürüteceklerdir" değerlendirmesinde bulundu.

Bölgesel sorunlar da görüşüldü

Görüşmelerde bölgesel meselelerin de ele alındığını bildiren Erdoğan, "Bölgede şu anda Rusya ve Türkiye olarak üzerimizde önemli yüklerin olduğuna inanıyorum. Gerek Azerbaycan - Ermenistan arasındaki konularda gerekse Suriye ile ilgili konularda, Irak'daki gelişmelerde müşterek atabileceğimiz adımlar olduğuna inanıyorum ve bu konularda yaptığımız görüşmelerin geleceğe yönelik iyi bir çerçeve oluşturmasını temenni ediyorum" dedi.

Geniş katılımlı toplantı

Toplantıya Türkiye tarafından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mevlüt Çavuşoğlu, Salih Kapusuz, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu;  Rusya tarafında da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Enerji Bakanı Alexsander Noval,Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinski, Ulaştırma Bakanı Maxim Y. Sokolov, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov katıldı.

Erdoğan ve Putin, Üst Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'nın ardından resmi öğle yemeğine katılacak ve mutabık kalınan anlaşmaların imza töreni sonrasında ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Putin: "Türkiye dış politika ortaklarımız arasındadır"

Türkiye-Rusya Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısında açılış konuşmasını yapan Putin, "Bazı konularda görüş ayrılığımız olsa da bu ilişkilerin soğuması anlamına gelmez. Tam tersi daha yakın temas kurarak ortak çözüm noktaları bulmaya çalışıyoruz. Türkiye dış politika ortaklarımız arasındadır" dedi. 

Putin, bu yıl ÜDİK'in dördüncü toplantısını yaptıklarını dile getirerek, ikili ilişkilerdeki gündemin detaylı bir şekilde ele alındığını belirtti. Rus lider, Rusya'nın Türkiye ile işbirliğinin her alanda geliştiğini vurgulayarak, "Düzenli siyasi diyalog içerisindeyiz. BM ve G20 kapsamında bölgesel ve uluslararası problemlerin çözümü konusunda ortak işbirliğimiz var" diye konuştu.

Putin'den Soçi'deki Türk inşaat firmalarına teşekkür

Putin, Soçi'de düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyat oyunlarının ülkesi için çok önemli olduğunu belirterek, Olimpiyat hazırlıklarında rol alan Türk inşaat firmalarının önemli olduğunu söyledi. Rus lider, Soçi'de faaliyet gösteren ve Olimpiyat hazırlıklarına katkı sağlayan Türk inşaat firmalarına teşekkür etti. 

İki ülke arasındaki turizme dikkati çeken Putin, "Türkiye, Rus turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerden. Bu sene Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının 4 milyona ulaşarak yeni bir rekor kırmasını bekliyorum" dedi. Putin, iki ülke arasında turizm alanındaki ilişkilerin gelişerek devam edeceğini belirtti. Putin, insani alandaki ilişkilerin de gelişmesi gerektiği üzerinde durdu. 

Akkuyu projesi

Putin, Rusya ile Türkiye arasında sanayi, otomotiv, mali ve sosyal alanların yanı sıra askeri işbirliği, hukuk ve terörle mücadele alanlarında da yakın işbirliği yaptıklarını belirtti.

Türkiye'nin Rusya'nın dış ticaretinde yedinci sırada bulunduğunu, Rusya'nın ise Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkeler arasında ikinci sırada yer aldığını  belirten Putin, özellikle enerji alanındaki ilişkilerin altını çizdi. 

Putin, "En büyük yatırım projelerimiz enerji alanında. Bu alandaki işbirliklerinin stratejik düzeye ulaştı. Enerji alanında  Mavi Akım ve Akkuyu Nükleer Santrali önemli yer tutuyor. Rosatom, Türkiye'nin ilk nükleer güç santralini Akkuyu'da inşa edecek.

Toplam yatırım değerinin 20 milyar doları bulması bekleniyor. Akkuyu santralindeki işlerin yüzde 25'i Türk şirketleri tarafından yapılacak. Türkiye hükümetinin bu projede vergi kolaylığı sağlayacağını umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: