HDP’den Bakan Soylu’ya “Osman Şiban” tepkisi

HDP’den Bakan Soylu’ya “Osman Şiban” tepkisi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, helikopterden atıldığı iddiasıyla gündeme gelen Osman Şiban hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına tepki göstererek “Yine ulusal çıkar yalanı devreye sokuluyor. Lütfen bu yalanlara üstüne hangi etiket konursa konsun artık inanmayın. Bu yalanların peşinden gitmeyin. Bu iktidar bir zulüm ve talan iktidarıdır” dedi.

Sancar, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka sayılarını açıklamasıyla Türkiye’nin vaka sayısında 24. sıradan üçüncülüğe yükselmesine tepki gösteren Sancar “Vaka sayısını kamuoyu ile paylaşanlar “hain, terörist” ilan ediliyordu ama şimdi söylediklerinin yalan olduğunu kabul etmek zorunda kaldılar. Yapılacak aşı tahsisi veya sağlanacak ekonomik yardımlardan daha fazla pay almak için yüksek rakamları ilan etmeye başladılar” diye konuştu.

Sancar konuşmasına şöyle devam etti:

Bu yalanın faturası halkın sağlığıdır. Salgının yaygınlaşması için pek çok oyun oynamasıdır. Bu basit bir yalan değil değerli arkadaşlar. Bu toplumun sağlığına mal olan bir yalandır. Bunun bir karşılığı olmayacak mı? Bunun hesabını bu iktidar vermeyecek mi? Sorumluluğu bir bakanın üzerine yıkarak sistemi aklayabileceklerini mi düşünüyorlar. Yetki bende diyen Erdoğan’ın burada bir sorumluluğu yok mu! Bu yalana inanmıyoruz, halk da inanmıyor. Sistem çöküyor.

İktidarın vaka sayısını açıklamama gerekçesi olarak “DSÖ’ye yanlış bilgi verilmesini ulusal çıkarları korumak için yaptığını açıklamıştı” denildiğini hatırlaran Sancar “Ulusal çıkar kavramı bu iktidarın yalanlarını örtmek için en fazla sığındığı gerekçedir. Ulusal çıkar ancak toplumun katılımıyla, tartışmasıyla belirlenebilir. Ulusal çıkar denince, itirazların kesildiği, suların durduğu bir dönem artık yok. Çünkü hakikat yolculuğu devam ediyor, bunun başını da HDP çekiyor, bu bedeli de Kürt halkı ödüyor” dedi.

Salgın gerekçesiyle alınan tedbirlere de değinen Sancar şunları söyledi:

Yasaklar geldi biz de bazı yasakların olması gerektiğini başından beri söylüyoruz ama bu yasakların bir mantığı olur. İktidarın açıkladığı yasaklar çelişkilerle doludur. Yasak açıklanırken destek es geçiliyor. Destek niye gerekli? Eğer sokağa çıkma yasağı ilan edecek işletmelerin kapanması kararını alacaksanız insanların geçinmesini sağlayacak tedbirler almak zorundasınız. İktidarın açıklamasında yasak var destek yok. Yasaklar da büyük ölçüde ekonominin çarklarını döndürmek için konuyor. Halksa ekonominin çarkları içinde ezilsin iye kendi kaderine terk ediliyor. Bu iktidarın bu düşüncesine karşı mücadele bir insanlık mücadelesidir. Yalanların sonu yok.

Bakan Soylu’ya tepki

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun helikopterden atıldıkları iddiasıyla kamuoyunun gündemine gelen Osman Şiban konusundaki açıklamalarına da değinen Sancar şunları kaydetti:

Osman Şiban ve Servet Turgut helikopterden atılmışlar ve daha sonra servet Turgut hayatını kaybetmişti. Önce valilik sustu. Sonra olayı örtbas etmeye yönelik bir şablon bildiri yayınladı Van Valiliği. İçişleri Bakanlığı da sustu uzun süre. Benzer olayları yakın zamanda yaşadık biliyoruz. Mardin’de o zamanda 57 yaşındaki, Abdi Aykut için şimdiki sözlerine benzer sözler söylemişti İçişleri Bakanı. Aykut’un normal bir hayatı olan köylü olduğu ortaya çıkmıştı. İşkence hiç kimse için kabul edilemez. Aykut çok ağır işkencelere maruz kalmıştı. Dava açmış bakanlığı tazminata mahkum etmişti. Şimdi demek istiyor ki İçişleri Bakanı bizleri sorgularsanız sizler de teröristlere yardım etmiş olursunuz. Yani yine ulusal çıkar yalanı devreye sokuluyor. Lütfen bu yalanlara üstüne hangi etiket konursa konsun artık inanmayın. Bu yalanların peşinden gitmeyin. Bu iktidar bir zulüm ve talan iktidarıdır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir