HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: Bu iktidarın en büyük korkusu kadın mücadelesidir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: Bu iktidarın en büyük korkusu kadın mücadelesidir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin parlamento kadın grubu toplantısında konuştu.

İktidarın en büyük korkusunun kadın mücadelesi olduğunu söyleyen Buldan, “Bu nedenle, AKP- MHP erkek ittifakı kadın mücadelesine ve kadın kazanımlarına özel olarak yönelmektedir” dedi.

İktidarın dışarda savaş kışkırtıcılığı yaptığını, içerde ise kadınlara karşı bir savaş yürüttüğünü anlatan Buldan, sözlerine şöyle devam etti:

“Kadınları gece yarısı baskınlarıyla gözaltına alıp, tehdit edenler ve tacizde bulunanlar, tutuklamalarla yıldırmaya çalışanlar şunu çok iyi bilmelidirler ki kadınlar asla meydanı size bırakmayacaktır. O meydanlar bizimdir, kadınlarındır, o meydanları size teslim etmeyeceğiz. Faşizmin karşısında hiçbir zaman biat etmeyerek bu saldırılara karşı en büyük cevabı yine biz kadınlar vereceğiz.

“Binlerce siyasetçi, gazeteci, öğrenci, avukat, yazar, hamile ve çocuklu kadınlar cezaevlerinde tutulurken, kadın katillerini, tecavüzcüleri ve çete liderlerini serbest bırakanlar o kişilerin suç işlemelerine olanak sundular.

“Bir kez daha uyarıyoruz: Kadın düşmanı erkeklik sözleşmesini değil, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın! Bu çağrımız sıradan bir talep değil, felaketi önleme amacıyla yaptığımız acil eylem çağrısıdır! Buradan, İstanbul Sözleşmesi’nin etkin uygulanması için siyasi partilerin kadın yapılarına ortak çalışma çağrısında bulunuyorum.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir