16 Ekim 2019 Çarşamba

Haluk KOÇ : CHP bu süreçte hiçbir eylemin içerisinde olmamıştır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, BDP’li Milletvekillerinin Karadeniz turunda yaşanan olaylarla ilgili “CHP bu süreçte hiçbir eylemin içerisinde olmamıştır. Hiçbir CHP’li de bu eylemlerin içerisinde yer almamıştır” dedi.

20 Şubat 2013 Çarşamba 14:28
Haluk KOÇ : CHP bu süreçte hiçbir eylemin içerisinde olmamıştır
ANKARA - CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı devam ederken basına açıklamalarda bulunan Koç, BDP’li Milletvekillerinin Karadeniz turu sırasında Sinop ve Samsun’da yaşanan olayları değerlendirdi. Koç, “Şurası çok açık ve net, demokratik bir toplumda her legal siyasi parti ülkenin her yerinde kendi görüşleri çerçevesinde toplantılar düzenleyebilir, düzenleyebilmeli. Etkinlikler yapabilmeli ve bunun da güvencesi hükümetin sağladığı güvenlik ortamı olmalı” diye konuştu. 

Yaşanan olayların tasvip edilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Koç şunları kaydetti: 

“Bu olaylar nedeniyle sosyolojik incelenmesi yapılmadan hemen Başbakan kendisine hazır yemek gibi konuşma hazırlayan danışmanlarının verdiği bilgiyle grup toplantısında çıkıyor, başta CHP olmak üzere bu yaşanan olayların sorumluluğunda adres çıkartıyor. Yine en küçük muhalefet partisinin sözcüleri kendi grup toplantılarında Başbakan’ın Türkiye’yi kamplaştıran kutuplaştıran söylemlerine adeta yardım eder gibi, aynı şekilde asılsız, astarsız CHP’yi, CHP’lileri ve CHP’nin Sinop başta olmak üzere o bölgede onurlarıyla görev yapan Belediye Başkanını suçlama yarışına girişiyorlar. Bu ülkeye demokrasiyi, hoşgörüyü getiren CHP’dir. Partinin resmi sözcüsü ve Samsun Milletvekili olarak çok açıkla ifade etmek istiyorum, CHP bu süreçte hiçbir eylemin içerisinde olmamıştır. Hiçbir CHP’li de bu eylemlerin içerisinde yer almamıştır.” 

-“NİYE CHP’Yİ BU SÜRECİN İÇİNE ÇEKMEYE ÇALIŞIYORLAR?”- 

Başbakan’ın ezbere konuştuğunu ifade eden Koç, “Ya diğerlerine ne demeli, kendilerine aktarılan iki bilgi ile siyaset yapmayı hala eski mesleklerinden gelen alışkanlıkla tuluat yapma zanneden bazıları, CHP’li Sinop Belediye Başkanını ve CHP’nin kurumsal kimliğini bu eylemlerin içindeymiş gibi sunarak, Başbakan’a kafasında projeyi gerçekleştirmek için adeta yardımcılık yapıyorlar” diye konuştu. 

Kendisinin geçtiğimiz Pazar günü bir toplantı nedeniyle Samsun’da olduğunu ve bu toplantıya bölge il başkanları ve milletvekilleri ile Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül’ün de katıldığını belirten Koç, Ergül’ün eşinin rahatsızlığı nedeniyle Pazartesi günü de Samsun’da olduğunu kaydetti. Koç, “Ezbere konuşursanız, yalan söylerseniz, hedef saptırırsanız döner dolaşır bu yalan ve iftira sizi mahcup eder” dedi. CHP’nin olaylarla ilgili sağduyu çağrısının ortada olduğunu belirten Koç, “Niye büyük bir gayretle CHP’yi bu sürecin içine çekmeye çalışıyorlar? Niye CHP’li yetkilileri bu sürecin içine çekmeye çalışıyorlar?” diye sordu. 

-“CHP’DEN ÖZÜR DİLENMELİ”- 

Koç, Sinop’ta çekilen ve AKP’li Sinop Dikmen Belediye Başkanın yer aldığını söylediği bazı fotoğrafları gösterirken, “Teröristlere prim verilmemesi çağrısında bulunuyor. Gazete örnekleri elimde” dedi. Sinop Emniyet Müdürü’nün de fotoğraflarda yer aldığını belirten Koç, AKP’nin eyleme öncülük yaptığını ileri sürdü. Koç, “Ey Başbakan bundan sonra senin önüne getirdikleri kağıt üzerindeki haberlere bir bak, doğruluğunu kanıtla, ondan sonra sağa sola saldır, sağa sola iftira at” dedi. 

Koç, CHP’ye yönelik suçlamalar nedeniyle özür belediklerini de ifade ederken “Olay burada kalmayacak. Açık olarak söylüyorum, grup toplantısında ya da oradaki olaylar sürecinde çeşitli medya organlarına, CHP ve CHP’li Belediye Başkanımızla ilgili açıklama yapanların hem CHP’nin kurumsal kimliğinden, hem de CHP’li Sinop Belediye Başkanımızdan açıkça özür dilemesi gerekmektedir” dedi. 

-“ASILSIZ SUÇLAMALAR KİRLİ BİR PROJENİN İŞ BİRLİĞİ ARKADAŞLIĞINDAN GELİYOR” 

Başbakan’ın “Bu nasıl vampirlik, bu nasıl kan sevdası” sözlerini de değerlendiren Koç, şöyle devam etti: 

“Senin duygu dünyanda başka düşüncelere yer yok mu, Başbakan? Hani sen şiirler okurdun, Mevlana’dan, insanlıktan, kardeşlikten, yücelikten bahsederdin? Bu vampir dostluğu nereden çıktı, bu kan emicilik, bu kan sevdası nereden çıktı? CHP tüm yalan ve iftiralara karşı sağduyulu tutumunu sürdürmeye devam edecektir. Toplumun bütünün kucaklayan, kaynaştıran 81 ildeki kardeşliği korumayı hedefleyen çizgisini pekiştirerek sürdürecektir. Başbakan ve diğer siyasi parti sözcülerinin CHP’ye dönük asılsız suçlamaları aslında kirli bir projenin iş birliği arkadaşlığından gelmektedir. Türkiye Başbakan’ın ve yedeğine şimdi aldığı en küçük siyasi partinin açık, gizli anayasal pazarlıklarına rağmen kardeşliğini, birliğini koruyacaktır, sağduyusunu yitirmeyecektir. Yurttaşlarımız Başbakan’ın gizli planlarına Türkiye’nin kardeşliğini bütünlüğü kurban etmeyeceklerdir.” 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, “Ankara’daki anayasa uzlaşma masasını Başbakan devirir ise bu pazarlıklarla ortaya çıkacak anayasanın adı, soyadı AKP-BDP-PKK anayasası olacaktır” dedi. 

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı devam ederken basına açıklamalarda bulunan Koç, Ergenekon Davasının önceki gün yapılan duruşması sırasında Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ne izleyici olarak girmek isteyenlere polis müdahalesine tepki gösterdi. Hukukun üstünlüğüne inananlara, yargılama sürecinin sağlıklı işlemesini isteyenlere yönelik orantısız güç uygulandığını ifade eden Koç, “Sanki Gazze’de hak arayan Filistin toplumuna, oradaki işgalcilerin davrandığı gibi davranan bir manzarayla karşılıyoruz. Bariyerler, tazyikli sular coplar, gaz bombaları… Neredeyiz biz? Bunlar, ‘ileri demokrasi diye tarif edilen bugünkü sitemin Silivri manzaraları’ olarak siyasi tarihte yerini aldı” diye konuştu. 

Sanık tanıklarının duruşmada dinlenmemesine de tepki gösteren Koç, bunun CMK’nın 178. maddesine aykırı olduğunu belirtti. Hukukun bu konuda yargıçlara bir takdir hakkı vermediğini, vurgulayan Koç, “Açık bir usul hatası. Usul hatası yapılan bir hukuk davasında, esasla ilgili verilecek hükmün hiçbir değeri yoktur” dedi. 

-"SONUÇ: HUKUK ÖLMÜŞTÜR"- 

Koç, “Bu mahkeme heyeti daha önce kimleri dinledi tanık olarak; kız kardeşinin ırzına geçenleri dinledi, 33 Mehmetimizi şehit eden terör örgütü elemanını tanık olarak dinledi. Hüküm çok açık olduğu halde, getirilen Işık Koşaner’i dinlemeyi reddediyor. Sonuç; hukuk ölmüştür. Yargının ırzına geçilmiştir. Silivri bu noktadadır. Bırakın siyasi parti kimliğimi, bir yurttaş olarak vicdanım kanamaktadır. Kendilerini, başbakanın özel talimatıyla, başbakanın özel yargıçları gibi görenler ileride çok ağır vebal altında kalacaklardır. Kılavuzu ne idüğü belirsiz bir haham, Tuncay Güney olan Silivri projesi, hukuk iğfal edilerek sonlandırılmak istenmektedir” diye konuştu. 

-“BAŞBAKAN TOPLUMUN SİNİR UÇLARINA VURUYOR” 

Türkiye’nin her alanda Başbakan’ın yürütücülüğünde çalkantılı bir yolda olduğunu söyleyen Koç, “Recep Tayyip Erdoğan için tek amaç vardır, toplumun bütün değerlerini tartışmaya açarak, toplumu kutuplaştırarak kendi kafasında gerçekleştirmektir. Sonuç, provokasyona açık bir toplum oluşturulmuştur. Sinir uçları açıkta kamplaştırılmış, kutuplaştırılmış bir toplum. Başbakan da aynı bir hekimin elindeki refleks çekici gibi toplumun sinir uçlarına vurarak doğacak reaksiyonu görmek istemektedir” dedi. 

-ANAYASA SÜRECİ: “KANKALIK ORTAYA ÇIKTI” 

Yeni Anayasa sürecine de değinen Koç, Başbakan’ın bundan 3 ay önce BDP’yi terör örgütünün uzantısı olarak sunduğunu ve TBMM çatısı altında onlarla birlikte olunamayacağını anlattığını ifade ederek, şunları kaydetti: 

“Şimdi, soyadını değiştiriyorum; Sayın Numan 'Kurtuldu', BDP için 'TBMM’de varlığı çok büyük şans', diyor. Verilen rolleri herkes oynuyor. Sayın Demirtaş da, 'Bizim en iyi anlaşacağımız parti AKP', diyor. Allah muhabbetinizi, Allah samimiyetinizi artırsın. Şimdi en yetkili ağızlar tarafından siyasi kader ortaklığı itiraf edilir hale geldi. Madem bu kadar yakındınız, ne diye danışıklı kavga edip milleti kandırdınız şimdiye kadar? Ne diye ‘dokunulmazlıklarınızı kaldıracağım kaldıracağım' diye ortalıkta dolaştın? Eline ip aldın dolaştın? Kimi kandırdınız? Artık AKP-BDP arasında kamuoyu önünde sergilenen siyasi kavga görüntüsü şimdi gündeme getirilen siyasi projenin, siyasi planların karşılıklı paylaşılan roller çerçevesinde sahnelenmesiydi. Herkes rolünü oynamış. Şimdi artık kankalık ortaya çıktı, yol arkadaşlığı ortaya çıktı.” 

Bu yeni yol arkadaşlığına toplumun tepkisinin ise CHP’ye saldırarak, suçlayarak hafifletilmeye çalışıldığını ifade eden Koç, “CHP bu kirli planların, işbirliklerinin üzerine siyasetin projektörünü tutacaktır, aydınlatacaktır. Bütün bu makyaj, bütün bu gayret eğer Ankara’daki anayasa uzlaşma masasını Başbakan devirir ise bu pazarlıklarla ortaya çıkacak anayasanın adı, soyadı AKP-BDP-PKK anayasası olacaktır” dedi. 

Koç, gazetecilerin sorusu üzerine CHP Sinop milletvekili Engin Altay’ın dün TBMM’de Sinop olaylarına ilişkin yaptığı konuşmanın kendilerine yönelik haksız ithamlara karşı gerekli bir yanıt olduğunu söyledi. (ANKA)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: