26 Ocak 2020 Pazar

''Gönlümden geçen isim halkın seçtiği''

Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için ismi ön plana çıkan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’le ilgili soru üzerine, Sarıgül’ün adaylık başvurusu yapmasının ardından, bir kamuoyu anketi yapacaklarını ve sonuca göre İstanbul adayının belirleneceğini belirtti. Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşmasına sözlü müdahalede bulunduğu için eleştirilen CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç için “Kamer Genç’i yedirmek kolay değil” ifadelerini kullandı.

03 Aralık 2013 Salı 14:51
''Gönlümden geçen isim halkın seçtiği''
ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın dershanelerin dönüşümüyle ilgili Eylül 2015 tarihini vermesini “Sürecin uzaması, en azından bu süre içinde hükümetin daha sağlıklı düşünmesine yol açacaktır. Bu aşamada hükümetin geri adım atmış olması bence önemli” diye değerlendirdi. 

Kılıçdaroğlu, ABD ziyaretinin üçüncü gününde NTV’nin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, 37 yıl sonra gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili, “Temsil düzeyinin düşük olduğuna” ilişkin eleştirileri “İçinde biraz kıskançlık var. Kongrenin daveti üzerine geldim, üç düşünce kuruluşunun daveti üzerine geldim. Onlarla görüşüyorum, herhangi bir sorun yok. Buraya gelişim öyle anlaşılıyor iktidar çevrelerini biraz rahatsız etmiş” şeklinde yanıtladı. 

Kılıçdaroğlu, önümüzdeki süreçte İran’a bir ziyaretinin olup olmayacağıyla ilgili, “Yerel seçim sürecine girdik. Vakit bulanabilinir mi bilmiyorum ama İran’a da gitmek isterim” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, İran’la ABD arasındaki ilişkilerin yumuşamasının çok çok önemli olduğunu ifade ederek, “Hem İran, hem Amerikan diplomasisini kutlamak gerekli” dedi. 

Kılıçdaroğlu, Yahudi temsilcileriyle yaptığı görüşenin ardından İsrail’e davet edilip edilmediğinin sorulması üzerine de böyle bir davetin kendisine iletilmediğini ancak koşullar uygun olursa bir ziyaret gerçekleştirebileceğini ifade etti. 

-DERSHANELER: “SÜRECİN UZAMASI DAHA SAĞLIKLI DÜŞÜNMEYE YOL AÇACAK” 

Kılıçdaroğlu, Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın dershanelerin dönüşümüyle ilgili Eylül 2015 tarihini vermesini “Sürecin uzaması, en azından bu süre içinde hükümetin daha sağlıklı düşünmesine yol açacaktır” diye değerlendirdi. 

Kılıçdaroğlu, “Biz öteden beri şunu söyledik; eğitim sistemini yeniden yapılandırır, dershaneye ihtiyaç kalmayacak şekilde bir model kurarsanız, bu bizim arzu ettiğimiz bir model. Getirin bu modeli biz de destek veririz. Belki 2015’e kadar böyle bir model üzerinde çalışıp getirecekler. Onu ancak tasarı parlamentoya geldiğiz zaman göreceğiz ve ona göre kararımızı vereceğiz. Bu aşamada hükümetin geri adım atmış olması bence önemli” diye konuştu. 

-“BELGELER DEVAM EDERSE HÜKÜMETİN İSTİFA ETMESİ LAZIM”- 

CHP Lideri, hükümet-cemaat arasındaki gerilimle ilgili, “Bu belgeler devam ederse ne olacak?” sorusu üzerine, “O belgeler devam ederse hükümetin istifa etmesi lazım. 21 yüzyıldayız, adam mı fişlememi olur? Hangi gerekçeyle insanları fişliyorsunuz? Geçmişte bu hükümet demiyor muydu; ‘28 Şubat’ta, 12 Eylül’de insanlar fişlendi. Bu insanlık dışıdır, demokrasiye, özgürlüklere aykırıdır…’ Geldik bu noktaya, fişledikleri görüldü. 

Bu hükümetin ahlak değerleri erozyona uğramış. Sorun da burada zaten. Yolsuzluk yapan birinin koltuğu sağlamlaşırsa, halkına doğruyu söylemeyen bir bakanın koltuğunda oturması sağlanırsa bu hükümet istifa etmez, ne yaparsanız yapın. Bu da Türkiye’de siyasete olan güveni sarsacaktır” dedi. 

“Gülen cemaatine yakın bir kuruluşla kahvaltıda bir araya geliyorsunuz, onlara bu gerilimle ilgili ne gibi mesaj vereceksiniz?” sorusuna da Kılıçdaroğlu, “Biz Türkiye’de bir gerilim olmasını isteyemeyiz” yanıtını verdi. 

Kılıçdaroğlu, “Hükümet-cemaat gerilimi” arasında taraf olmadıklarını da ifade ederek, “Biz mazlumdan yanayız, eğer tarafsa mazlumdan yanayız. Bize oy verir, vermez, tarafsa haksızlığa uğrayandan yanayız. Hükümet karar alırken kişiler üzerinde haksızlık yaratırım, yaratamam bunu düşünmüyor. Hatalara düşüyor ve sonuçta yara alan siyaset kurumu oluyor” diye konuştu. 

-BAKANLARIN İSTİFA KARARI: “ÖNEMLİ BİR ADIM” 

Kılıçdaroğlu, YSK’nın kararına rağmen, hükümet tarafından yerel seçimlerde aday olacak bakanların istifa edeceğinin belirtilmesiyle ilgili “Bir geri adım olarak nitelendiriyor musunuz?” sorusu üzerine “Ahlaki olarak bakanların istifa etmeleri yönünde bir karar almaları doğrudur. Bence önemli bir adımdır. YSK kararına rağmen böyle bir kararın alınması yerinde olmuştur” dedi. Kılıçdaroğlu, Danıştay’a gitmenin de gerekli olmadığını söyledi. 

-SARIGÜL SORUSU: “GÖNLÜMDEN GEÇEN İSİM HALKIN SEÇTİĞİ”- 

CHP Lideri, HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in “CHP’ye kapımız açık” şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine de “Bir temenniden ibarettir. Biz adaylarımızı göstereceğiz ve seçime gireceğiz” dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için ismi ön plana çıkan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’le ilgili soru üzerine, Sarıgül’ün adaylık başvurusu yapmasının ardından, bir kamuoyu anketi yapacaklarını ve sonuca göre İstanbul adayının belirleneceğini belirtti. “Gönlünüzden geçen isim kim?” sorusuna da Kılıçdaroğlu, “Halkın seçtiği… Son sözü Parti Meclisi (PM) söyleyecek. Çünkü CHP’nin tüzüğüne göre adayları belirleme yetkisi PM’de” yanıtını verdi. 

Kılıçdaroğlu, Ankara için de anketlerin nasıl sonuç verdiğini henüz bilmediğini ifade ederek, “Her seçim bölgesi bağımsız olarak değerlendiriliyor. Ankara’da kim olacak, henüz bir karar verilmiş değil” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, seçimden önce bir MYK değişiklinin de öngörülmediğini söyledi. 

-“KAMER GENÇ’İ YEDİRMEK KOLAY DEĞİL”- 

Kılıçdaroğlu’na CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin “Kamer Genç’i yedirmeyiz” şeklindeki açıklaması da soruldu. Kılıçdaroğlu, “Kamer Genç’i yedirmek de kolay değil” ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili BDP’nin üç muhalefet partisinin devam etmesi yönündeki teklifini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de şunları söyledi: 

“O zaman komisyon, ‘Uzlaşma Komisyonu’ olmaktan çıkar. Komisyonun özelliği partide grubu olan bütün siyasal partilerin milletvekili sayıları dikkate alınmaksızın eşit sayıda milletvekili görevlendirmeleriyle oluyor. Amaç gerçekten sağlıklı bir uzlaşmayı sağlamak. Bir partiyi dışarıda bırakıp üç partinin biraya gelip bir uzlaşma komisyonu kurması zaten doğru değil.” 

-“SAVCI İÇİN ÜZÜLDÜM”- 

CHP Lideri, Gezi Parkı protestoları sırasında Ankara’da polis kurşunuyla hayatını kaybeden Etem Sarısülük’ün öldürülmesine ilişkin davayla ilgili de “Çok üzüldüm. Yargıç ve savcı için üzüldüm. Türkiye’de adalet böyle bir tabloyu hak etmiyor. AKP iktidarını yargıyı hangi noktaya taşıdığını bu fotoğraf çok iyi gösteriyor. İnsan üzülüyor, bazen de düşünüyor. Bunlar mı adalet dağıtacak? Adaletsiz bir tablo çıkarıyorsunuz ama o tablonun içinde var olan kişiler yargıç cübbesini giymiş kişiler. Acı bir tablo” diye konuştu. (ANKA) 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Cenk Bayar 6 yıl önce yorumlandı

   time'ın anketinde erdoğanı aşağıya indirmek için lütfen kullanın oyunuzu.http://poy.time.com/2013/11/25/face-off-who-should-be-times-person-of-the-year/slide/recep-tayyip-erdogan-vs-abdel-fattah-el-sisi/

  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: