Erdoğan’dan Biden’a tebrik mesajı

Erdoğan’dan Biden’a tebrik mesajı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi olmayan sonuçlara göre ABD’nin seçilmiş 46’ıncı Başkanı olan Joe Biden’a gönderdiği tebrik mesajında, “Önümüzdeki dönemde ABD Yönetimiyle bu doğrultuda yakın çalışma hususundaki kararlılığımızı tekrarlıyor, ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD seçimlerini kazanan Joe Biden’a 4 gün sonra tebrik mesajı gönderdi.

Erdoğan, “Sayın Seçilmiş Başkan” diyerek başladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:
“Seçim sonuçlarının, dost ve müttefik Amerika Birleşik Devletleri halkı için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Başkan Yardımcılığınız sırasında da birçok vesileyle görüştüğümüz gibi, Türkiye-ABD ilişkileri köklü temellere dayanan stratejik bir nitelik taşımaktadır.

Günümüzde küresel ve bölgesel düzeyde karşılaştığımız sınamalar, ortak çıkarlar ve değerlere dayalı bu ilişkilerimizi daha da geliştirmemizi ve güçlendirmemizi gerekli kılmaktadır.

Önümüzdeki dönemde ABD Yönetimiyle bu doğrultuda yakın çalışma hususundaki kararlılığımızı tekrarlıyor, ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum.

Seçim başarınızı tebrik ediyor, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletiyorum.”

AKP Sözcüsü Çelik, “Resmi sonuçlar bekleniyor” demişti

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ABD seçimini kazanan Biden’ı pek çok dünya liderinin tebrik etmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kutlama mesajı gelmemesine ilişkin olarak, “ABD seçimlerini çok yakından takip ettik, şu andaki tartışmaları takip ediyoruz. Türkiye seçim sonuçları belli olduğu zaman kazananı tebrik edecektir. Seçim sonuçlarının resmen belli olmasını bekliyoruz. İtirazlar oluyor. Önemli olan Amerikan halkının, demokrasisinin verdiği karardır” demişti.

Ancak Erdoğan’ın yeni ABD liderine gönderdiği kutlama mesajı, henüz sonuçlar resmi olarak açıklanmadan geldi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir