Erdoğan: Meslek kuruluşlarının seçim usullerini yeniden belirleyeceğiz

Erdoğan: Meslek kuruluşlarının seçim usullerini yeniden belirleyeceğiz

MYK Toplantısı öncesinde açıklamalarda bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Barolar ve tabip odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili düzenlemeyi en kısa sürede Meclis’e sunmalıyız” dedi.

Türkiye’nin normalleşme sürecine geçişini de değerlendiren Erdoğan, “Yeni dönemde kurallara mutlaka uymamız gerekiyor. Kazanımları tehlikeye atacak adımlardan kaçınmak gerek. Kurallara uyulmazsa tedbirleri yeniden gözden geçiririz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, barolar ve tabip odaları başta olmak meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesine ilişkin düzenlemeyi Meclis’e en kısa zamanda sunacaklarını

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Koronavirüs ile mücadelede yeni safhaya geçtik. Atacağımız ilk adımları milletimizle paylaştık. Kabine toplantısında da belirttiğimiz gibi maske kullanımı, temizliğe özeneceğiz. Kazanımları riske atacak adımlar atmayacağız. Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmelere göre Cumhurbaşkanı Yardımcımız koordinasyonundaki planları güncelleyeceğiz.

Rehavete ve karamsarlığa mahal vermeden, ülkemizi bu salgın musibetinden kurtaracağız. Milletimizin verdiği destek en büyük güç kaynağımızdır. Yanımızda yer alan halkımızdan bir müddet daha bu hassasiyetini sürdürmesini bekliyoruz.

Mayıs ayında faaliyetlerine yeniden başlatmaya izin verdiğimiz işletmelerle, insanlarımıza kurallara riayet konusunda güveniyoruz. Aksi halde tedbirleri yeniden sıkılaştırmak zorunda kalabiliriz. Salgını ne kadar çabuk yenersek normal hayata o derece hızlı döneriz. Kurallara uymazsak bunun bedelini hep birlikte öderiz. Tedbirlere uymaya devam etmeliyiz. Kurallara uyulmazsa tedbirleri yeniden gözden geçiririz.

Aynı şekilde yargı reformu strateji belgemizde yer alan henüz kanunlaşmamış olanlarla ilgili hazırlıklarımızı yoğunlaştırmalıyız. Çok daha büyük atılımlara yönelmek mecburiyetindeyiz. Yaşadığımız süreç gelişmiş diye tabi edilen ülkelerin öyle sandığımız gibi güçlü olmadığını gösterdi. Türkiye çok daha sağlam bir duruş sergileyerek bu süreci atlatmıştır.

MESLEK ÖRGÜTLERİNİ HEDEF ALDI

Bir an önce 2023 hedeflerimize doğru eskisinden çok daha kararlı ve süratli bir şekilde ilerlemeye devam etmeliyiz. Salgınla mücadelemizin başarıyla sürmesi gündemimizdeki meselelere daha sıkı bir şekilde yönelmemize imkân sağlıyor.

Meclis’te başlanmış olan ya da neticelenmeyi bekleyen pek çok düzenleme bulunuyor. Bunlardan biri de barolar ve tabip odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili taslaktır.

Geçtiğimiz günlerde Ankara Barosu’nun ve aynı zihniyetteki yapıların Diyanet İşler Başkanımız ile onun şahsında İslam’a yönelik fütursuz saldırılarına şahit olduk.

Sadece bu örnek dahi meslek kuruluşlarının seçim yöntemiyle ilgili düzenlemenin aciliyetini ve ehemmiyetini göstermiştir. Daha önceki yıllarda bu konuda bir hazırlık ve belirli bir seviyeye getirmiştik. Bu çalışmayı derhal yeniden ele almayı ve en kısa sürede Meclis’in takdirine sunmalıyız.

Yargı reformuna ilişkin adımları hızlandırmalıyız. Salgının ekonomideki tahribatını onarmak ve hızlı adımlar atmak mecburiyetindeyiz. Yaşadığımız süreç ‘gelişmiş’ diye tabir edilen ülkelerin sağlık, ekonomik ve sosyal dokularının güçlü olmadığını gösterdi.

Türkiye her bakımdan gelişmiş ülkelerden çok daha düzgün duruş sergilemiştir. Salgın sürecindeki kazanımlarımızı çok daha büyük başarılara dönüştüreceğiz. İstiklal ve istikbal mücadelemizi zafere ulaştıracağız.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir