Erdoğan: Berat Albayrak’a şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum

Erdoğan: Berat Albayrak’a şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden damadı Berat Albayrak’a şimdiye kadarki çalışmalarından ötürü teşekkür eden Erdoğan, yerine getirdiği Lütfi Elvan ile yeni atadığı Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı da tebrik ederek, “Bakanımız ve Merkez Bankamızın yeni başkanlarının enflasyon hedeflemesi ve para politikası araçlarını temel yaklaşımlarımıza uygun şekilde şeffaf öngörülebilir istikrarlı bir seviyeye en kısa sürede getireceklerine inanıyorum” mesajını verdi.

Öte yandan Erdoğan, kulislerde kabine değişikliği yapılacağı yönündeki iddiaları da yalanladı. Erdoğan, “Bizim medyanın böyle işi gücü yok acaba ne yapalım da biz şuanda hükûmeti rahatsız edelim, ne yapalım da ülkenin kulağına kar suyu kaçıralım. Tayyip Erdoğan masa başı kelamşörlerin yazdıklarıyla amel etmez. Bunu geçin. Siz 18 yılda böyle bir adım attığımızı gördünüz mü? Yahu atmayız, attıramazsınız. Biz buralara bu kalemlerle gelmedik bu kalemşörlerle savaşa savaşa geldik” diye konuştu.

Erdoğan ayrıca yeni yapısal reformların da yapılacağı bilgini verdi. Erdoğan, “Önümüzdeki aylarda hukuk devleti ilkesini güçlendirme öngörülebilir kolay erişebilen hızlı ve etkin işleyen yargı konusunda yeni adımlar atacağız. Ayrıca yatırım ortamının iyileştirilmesi kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin artırılması, kayıt dışılığın önlenmesi gibi yapısal reformların hazırlığı içindeyiz” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ermenistan-Azerbaycan anlaşması açıklaması

“Türkiye anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde Rusya ile birlikte yer alacaktır. Hiçbir sivilin zarar görmemesi bu anlaşmayla sağlanacaktır. İşgal altındaki toprakların ve Karabağ’ın özgürlüğüne kavuşması sürecinde canla başla çalışan diplomatlarımıza teşekkür ediyorum.”

Suriye açıklaması

“Suriye’de de Karabağ’dakine benzer bir barış ve huzur döneminin en kısa sürede başlamasını canı gönülden arzu ediyoruz. Suriye topraklarını kana bulayan terör örgütlerinin devre dışı bırakılması gerekiyor. Yeni bir Suriye’nin inşası için Rusya başta olmak üzere bölgede etkin olan güçlerle daha yakın çalışmaya hazırız. Bu konuda özellikle de Rusya Federasyonu ile olan ilişkilerimiz, irtibatımız, başta Putin ve ilgili bakanlar bizimle sürekli irtibat halinde olup süratle bunu halletmenin gayreti içindeyiz. Karabağ’da kısa sürede nasıl adil bir barış tesis edildiyse samimi bir işbirliğiyle de Suriye’de de benzer bir adımın atılabileceğine inanıyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi açıklaması

Sistemin en büyük faydalarını mart ayından bu yana yaşadığımız salgın sürecinde gördük. Tüm dünyayı kasıp kavurduğu bu günlerde hizmet alt yapımızın gücü hem ekonomiyi desteklemek hayata geçirdiğimiz politikalar sayesinde süreci en az hasarla yürüttük. ”

Erdoğan’dan istifa eden Berat Albayrak hakkında açıklama

“Berat Albayrak’a şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde özellikle de iki sismik araştırma ve 3 tane de sondaj gemisini dünyada ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemde bunu fırsata dönüştürmek suratiyle ülkemize kazandırması bakımından önemli bir başarıydı. Kendisi sağlık sorunları neticesinde vazifesinden affını istedi Biz de bu talebi kabul ederek Hazine ve Maliye Bakanı olarak yerine Lütfi Elvan arkadaşımızı atamış olduk. Ve yeni hazine ve Maliye Bakanımıza görevinde başarılar diliyorum. Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal arkadaşımızı atadık. Ağbal’a da bu çalışmalarında inşallah başlarılar diliyorum.

Kabine değişikliği iddiasına yanıt

“Bu günlerde bir kez daha tedavüle sokulan kabine değişikliği yönündeki spekülasyonlarla ilgili içi boş tamamen masa başında uydurulan haberler. Bizim medyanın böyle işi gücü yok acaba ne yapalım da biz şuanda hükûmeti rahatsız edelim, ne yapalım da ülkenin kulağına kar suyu kaçıralım. Tayyip Erdoğan masabaşı kelamşörlerin yazdıklarıyla amel etmez. Bunu geçin. Yani siz yazacaksınız, tv’lerde konuşacaksınız ben de onlarla mı amel edeceğim? Siz 18 yılda böyle bir adım attığımızı gördünüz mü? Yahu atmayız, attıramazsınız. Biz buralara bu kalemlerle gelmedik bu kalemşörlerle savaşa savaşa geldik. Çünkü biliyoruz ki sizler bu ülkede bu ülkenin menfaatine hayırlı bir rüya görmezsiniz. Yeni yönetim sistemimizde değişim gerekiyorsa bunun yerini ve zamanını cumhurbaşkanı belirler. Milletimizin bize verdiği yetkiyi kendi planlarımız, programlarımız ışığında yapmak en başta gelen vazifemizdir. Biz harekete geçmek için şuna veya buna değil millete bakarız. Milletimizden işareti aldığımızda da hiç tereddüt etmeden gereğini yerine getiririz. Bunun dışındaki her dedikodu, söylendi bu millete ihanettir. ”

Erdoğan’dan vatandaşlara Türk Lirası çağrısı

“Özellikle vatandaşlarıma sesleniyorum vatandaşlarımızdan bireysel tasarruflarında milli paralarına güvenmelerini ve tercihlerini Türk Lirası’ndan yana kullanmalarını istiyorum. Biz kendi paramıza sahip çıkmazsak başkasından aynı hassasiyeti bekleyemeyiz. Rezervlerimizi güçlendirmenin yolu da Türk Lirası’na olan güveni artırmaktan geçiyor.”

“Karşımızdaki fotoğraf ümitlerimizi artırıyor. Türkiye salgında üçüncü çeyreğe toparlanmayla girmiştir. İstihdamda ağustos itibariyle nisana göre sağlanan istihdam artışını önemli ama yetersiz olarak görüyorum. Bizim daha çok insanımıza iş imkanı sağlamamız gerekiyor. Faizlerin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zora sokuyor. Faiz sebep enflasyon neticedir. Ve bunu başaracağız. İnşallah enflasyonu daha da aşağıya çekeceğiz. Enflasyonu en kısa sürede tek haneye çekmekte kararlıyız. ”

Merkez Bankası Başkanı ve enflasyon açıklaması

“Bakanımız ve Merkez Bankamızın yeni başkanlarının enflasyon hedeflemesi ve para politikası araçlarını temel yaklaşımlarımıza uygun şekilde şeffaf öngörülebilir istikrarlı bir seviyeye en kısa sürede getireceklerine inanıyorum. Bu çerçevede atacakları her adımda kendilerini yanında olduğumu özellikle belirtmek istiyorum. Yeni merkez Bankası başkanı ile Hazine ve Maliye Bakanlığımızın görev başlamalarıyla piyasa göstergelerinde yaşanan olumlu seyir doğru yolda olduğumuza işaret ediyor. Cuma günü 8,54 seviyesinde kapanan dolar kuru 8,09 seviyelerine kadar geriledi. ”

Yeni yapısal reformlar yolda

“Önümüzdeki aylarda hukuk devleti ilkesini güçlendirme öngörülebilir kolay erişebilen hızlı ve etkin işleyen yargı konusunda yeni adımlar atacağız. Ayrıca yatırım ortamının iyileştirilmesi kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin artırılması, kayıt dışılığın önlenmesi gibi yapısal reformların hazırlığı içindeyiz.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir