Cihaner, Altuğ ve Yarman’dan sert eleştiriler

Cihaner, Altuğ ve Yarman’dan sert eleştiriler

CHP PM Üyesi ve CHP Genel Başkan adayı İlhan Cihaner, CHP’nin 37. Olağan Kurultay’ında yaptığı konuşmada çok sert açıklamalarda bulundu. Cihaner, “Türkiyenin rejim değişikliğinin müsebbibi milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına oy verenlerdir. 18 yıldır iktidarda olan AKP’nin hangi hamlesine engel olduk? Kadın cinayetlerine mi, tank palete mi, Kaz Dağları’na mı, Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasına mı, neyine engel olduk? CHP, AYM kapılarında olmuş bitmiş işlerin mücadelesini veren merkez sağa oturmuş bir yapıya dönecektir. Çıkışımız soldadır, sosyal demokrasidedir” dedi.

CHP PM Üyesi ve CHP Genel Başkan adayı İlhan Cihaner, CHP’nin 37. Olağan Kurultay’ında yaptığı konuşmada çok sert açıklamalarda bulundu.

Cihaner, “Rol çalmayacağım. Asıl konuşmamı genel başkan adayı olarak yapacağım” dedi.

Cihaner Genel Başkan ve yöneticilerin salondan ayrılmasıyla delegenin de ayrılmasını eleştirerek, “Şuradaki ciddiyetsizlik bile her şeyi gösteriyor. Genel Başkan gitmeseydi parti yöneticileri gitmeseydi bu salondan hiç kimse gitmezdi. Buradan selfie çekerek gittiler. Sözde tüzüğümüze göre demokrasimizin geleceği tartışılacaktı. Buradan bir karar çıkacaktı biz de geleceğimizi kuracaktık. Neredeler? Bu ciddiyetsizlikle nasıl iktidara gideceğiz. Bu bir tiyatro! En küçük ilçede bile divan başkanlığı üyesi için en güçsüz adaya bilgi verirdi” diye konuştu.

Cihaner şöyle devam etti:

“BABACAN VE DAVUTOĞLU MU YENİ İTTİFAK ORTAĞIMIZ?”

“Genel başkanın saydığı maddeler içerisindeki, ekonomiyi ‘Yeni oluşacak demokrasi ittifakıyla düzelteceğiz’ dedi. Şu andaki ekonomiyi batıran Ali Babacan ile mi yapacağız bunu arkadaşlar? Bir başlık da dış politikaydı. Stratejik derinliğin sorumlusu kim? Davutoğlu, yeni ittifak ortağımız. Babacan, yeni ittifak ortağımız.

“18 YILDA AKP’NİN HANGİ POLİTİKASINA ENGEL OLDUK?”

Genel başkan 13 madde saydı. Peki biz bunu nasıl gerçekleştireceğiz? AYM’ye giderek, tweet atarak, Meclis’te kapak yaparak. 18 yıldır hangi politikasına engel olabildik AKP’nin? Kadın cinayetlerine mi, tank palete mi, Kaz Dağları’na mı, Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasına mı, neyine engel olduk?

Türkiyenin rejim değişikliğinin müsebbibi milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına oy verenlerdir.

Beni asıl öfkelendiren şu oldu. Ben sızlanmam, yakınmam, ben mücadele ederim. Tek başına kalsam bile mücadele ederim. Bu imza toplamasında beni en çok rahatsız eden, sizlerin üzerinizdeki baskı. Siz imzayı kime verdiniz? Ekmeleddin’e verdiniz, dokunulmazlıklara verdiniz, savaş tezkeresine verdik. Bu politikaların sorunlarında sizin de payınız var. Burada vereceğiniz kararla bu gidişatın daha derinleşmesine mi karar vereceksiniz, yoksa sahiden potansiyelimizi kullanarak iktidara mı karar vereceksiniz?

Hepinizden imza alındı. 100’ün üzerinde imzayla son iki güne girdik. Ve birçok arkadaşımız bizim ofise gelirken yoldan çevrildi. Belediye başkanlarının, o arkadaşlarımızı aşıyla işiyle tehdit edildiğini gördük. O genel başkan yardımcılarını da biliyorum. Hepsinden hesap soracağız. Bir yoldaşını nasıl işiyle, aşıyla tehdit edersin sen? Bu alçaklıktır.

“ÇIKIŞIMIZ SOLDADIR”

Şu an genel başkan 80 imzayla önerilecek. Sizin imzalarınız ne oldu arkadaşlar? Türkiye tarihinde ilk kez bir il kurultayda temsilsiz kalıyor. Niye Mardin’e temsilci yapılmadı? Özet olarak tek bir şeye ihtiyacımız var; cesaret, cesaret, cesaret. Burada da azıcık cesaret gösterirseniz gerçekten iktidarı elde edecek bir dinamizmi yakalayabiliriz. Aksi takdirde AYM kapılarında olmuş bitmiş işlerin mücadelesini veren merkez sağa oturmuş bir yapıya dönecektir. Bir köşe yazarı dedi ki, ‘CHP PM’sine belirlenecek üyeler Ali Babacan ile uyumlu çalışmaya göre belirlenecek’. Onun için orada da çok çok dikkatli olun lütfen. Partiyi yağmacı bir çizgiye getirilmek isteniyor. Çıkışımız soldadır, sosyal demokrasidedir.”


AYTUĞ ATICI’DAN ‘İTTİFAK’ ELEŞTİRİSİ: HALKIN UMUDU CHP, CHP’NİN UMUDU İTTİFAKLAR

CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını açıklayan eski Milletvekili Aytuğ Atıcı, CHP’nin yaptığı ittifakları eleştirerek, “Halkın umudu CHP’yken, CHP’nin umudu ittifaklardır” dedi. Atıcı, İYİ Parti’ye verilen desteği de eleştirerek, “Hiçbir genel başkanımız bizim ideolojimize aykırı olan bir ideolojinin siyasi simgesinin el işaretini yapamaz. Hiçbir genel başkanımız kuşaklardır yüzde 25 civarında tuttuğu oylarımızı, yüzde 10 civarında olan bir partiye teslim edip ‘Buyurun siz başbakan olun’ diyemez” ifadelerini kullandı.

Genel Başkanlığa aday olan eski Milletvekili Aytuğ Atıcı, 70 yıldır tek başına iktidar olmadığı halde CHP’yi terk etmeyen vatandaşların Cumhuriyet değerlerini yaşatması için oy verdiğini söyleyerek, “Devrimci ol, çağın koşullarına göre yenilikçi ol diye oy veriyor. Yeter ki cumhurbaşkanlığını kazan, adayın Atatürk düşmanı olsun deniyor” ifadelerini kullandı.

Atıcı eleştirilerini seçmenin CHP’den beklentilerini anlatarak şöyle açıkladı:

* Cumhuriyeti yıkmak isteyenlerle işbirliği yapma, millet çaresizlik içinde olabilir bu durumda bile vazifen özgücünle mücadele etmektir. Sağa sola yaslanarak değil diyor. CHP dönüştürülmeden bu ülke dönüştürülemez diyor.

* İktidara ulaşmanın tek yolu sağcı partilere benzemektir diyecekler, onların oyunu almak için onlara benzemelisin diyecekler, sakın onlara inanma diyor. Başkası olma, kendin ol. Böyle çok daha güzelsin diyor.

EKMELETTİN İHSANOĞLU’NUN ADAYLIĞINA TEPKİ GÖSTERDİ

* 2011 yılında 25.9 olan oyumuzu 10 yılda bir nokta arttıramadık. Son 6 yıldaki ideolojik sapmamızı gözden geçirelim. İdeolojimizi kaybedersek, kesinlikle bir daha oylarımızı yükseltme imkanımız olmayacaktır. Atatürk ve laiklikle sorunu olan kişilerin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi basit bir hata değil ideolojik bir sapmadır.

İYİ PARTİ’YE VERİLEN DESTEĞİ ELEŞTİRDİ

* Hiçbir genel başkanımız bizim ideolojimize aykırı olan bir ideolojinin siyasi simgesinin el işaretini yapamaz. Hiçbir genel başkanımız kuşaklardır yüzde 25 civarında tuttuğu oylarımızı, yüzde 10 civarında olan bir partiye teslim edip ‘Buyurun siz başbakan olun’ diyemez.

Atıcı, CHP’nin örgütlenmesinin sokaklara inmesi gerektiğini vurgulayarak, liselerden itibaren bu örgütlülüğü sağlaması gerektiğini ekledi. Atıcı, parti içi demokrasinin hakim kılınması gerektiğini kaydederek, “Siz bugün belediye başkanlarını, milletvekillerini ön seçimler belirleyeceğiz derseniz, o insanlar genel merkezin değil, komşularının kapılarını çalarlar” ifadelerini kullandı.

Atıcı, CHP’nin delegelik sistemini kaldırarak genel başkan seçimi için bütün parti üyelerinin oy kullanması gerektiğini söyledi.

Atıcı CHP’nin yaptığı ittifaklara da “Halkın umudu CHP’yken, CHP’nin umudu ittifaklardır” diye tepki göstererek, “İttifaklar filen bitmiştir. Ya HDP ile ya da İYİ Parti ile ittifak yapacağız” diye konuştu.


TOLGA YARMAN’DAN SERT AÇIKLAMALAR: REJİMİN DEĞİŞMESİNE ÇANAK TUTTUK

CHP Kurultay Onur Üyesi ve CHP Genel Başkan adayı Prof. Dr. Tolga Yarman, CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nda yaptığı konuşmada CHP yönetimini sert sözlerle eleştirdi. Yarman, Kılıçdaroğlu’nun ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nde bütün doğruları söylemediğini belirterek, “CHP yönetimi, siz de baskı altındasınız. 2015 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde neden Erdoğan’ın diplomasız olmadığının üstüne gitmediniz? Rejimin değişmesine çanak tuttuk” dedi.

CHP Kurultay Onur Üyesi ve CHP Genel Başkan adayı Prof. Dr. Tolga Yarman, CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nda yaptığı konuşmada CHP yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

Yarman Kurultay’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“BÜTÜN DOĞRULARI SÖYLEMEDİ”

Sevgili Genel Başkanımız doğruları söyledi ama bütün doğruları söylemedi. Sadece doğruları da söylemedi. Bugün karşı karşıya bulunduğumuz tehditten kurtulmak istiyorsak çaresi çok kolaydır. Sarayda oturan, diploması var mıdır? Sarayda oturmaya hak sahibi midir? Partimizde arkadaşlarımız hepsi birbirinden güzel çalışma yapıyorlar. Orta sahada top çevirmeye gerek yok.

“REJİMİN DEĞİŞMESİNE ÇANAK TUTTUK”

Diplomasız olduğunun üstüne gitmediniz. Neden gitmediniz? Anasayal bir suç işlenmiştir. Buna geçit verdiniz. Ciddi olarak baskı altındasınız. ‘Sizin söylediğiniz gibi değil’ deyin. 2017’de rejim sahte oylarla değişti. Rejimin değişmesine çanak tuttuk. YSK kararının hukuksuz olduğunu ortaya koymadınız. AİHM’e neden götürmediniz” diye sordu.

“BASKI ALTINDAYIZ”

Yarman, “CHP yönetimi, siz de baskı altındasınız. Biz CHP olarak dışardan baskı altındayız. Bunu ya kırarsın ya kırmazsın” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir