CHP’li Öztrak: Vergi yüzde 16,4 arttı

CHP’li Öztrak: Vergi yüzde 16,4 arttı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Öztrak’ın açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde:

‘SARAY HÜKÜMETİ 24 SAATİ GASP ETTİ’
Bütçe hakkı, milletin seçtiği ve kendisini en geniş şekilde temsil eden parlamentolara aittir. Anayasa’mızın 151. maddesi, ‘bütçe teklifi Cumhurbaşkanı tarafından mali yılbaşından en az 75 gün önce, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulur’ der. Ancak burada da Sarayın Anayasa’ya uymadığı ve TBMM’nin bütçe hakkına saygı göstermediği görülüyor. 2021 yılı Bütçe Kanun Teklifi, pazar sabahı devletin resmi haber ajansında, yarım yamalak açıklanıyor. Teklif, Meclis’in internet sayfasına ise ancak pazartesi sabahı konulabiliyor Saray 3. bütçe teklifini, Meclis’e zamanında vermiyor, Anayasa’ya uymuyor. Sonuçta, milletvekillerine bütçe üzerinde çalışmaları için Anayasa’yla verilen 75 günlük sürenin 24 saati Saray Hükümeti tarafından gasp ediliyor. Bu yaklaşım, tek adam rejiminin çıkardığı ve ülkeyi iki buçuk yılda buhrana sürükleyen devlet krizinin en önemli nedenlerinden biridir.

‘VERGİ YÜZDE 16,4 ARTTI’
Bu bütçe ‘laf olsun, torba dolsun’ hesabıyla hazırlanmış. Ülkemizin içinde olduğu ekonomik buhran, nasıl Saraya uğramadıysa, bütçeye de yansımamış. Saray gelecek yıl, siftahsız dükkan kapatan esnaftan, borca batırdığı çiftçiden, KOBİ’den, işlerini ellerinden aldığı işçilerden, mutfağındaki tencereyi kaynatamayan ev kadınlarından, sayıları 13 milyon işsizlerden, ‘1 trilyon 58 milyar TL vergi alacağım’ diyor. Buna göre milletten toplanacak vergiler, bir yılda yüzde 16,4 artıyor. 2021 yılında, bu ülkede toplanacak her 5 TL’lik verginin 1 TL’si ÖTV’den gelecek. Üstüne üstlük bir de devlet, evden işe giden vatandaşa 6 milyar TL trafik cezası kesmeyi öngörüyor. Toplam cezalar ise 19 milyar TL’yi aşacak. Milletten toplanan bu vergiler nerelere gidecek? Bu bütçeyle devlet önümüzdeki yıl 1,3 trilyon TL’den fazla harcama yapacak. Buna göre harcamalar yüzde 11 artıyor. Vatandaşlardan toplayacakları vergi yüzde 16,5 artarken faizciye verecekleri para yüzde 31 artacak. Ama vatandaşa hizmet için harcanacak parada artış yüzde 8,5’te kalacak.

‘VATANDAŞA ASKIDA EKMEK KALIYOR’
‘Yoklukta sabret’ diye millete akıl veren Saray, bu yıl 30’u makam arabası, gerisi minibüs, pikap, otobüs olmak üzere toplam 47 araç alacak. Saray’ın toplam harcamalarındaki artış oranı, faiz ödemelerindeki artışa yetişmese de pek de aşağı kalmıyor. Cumhurbaşkanlığının ödeneği, yani Sarayın mesarifi, önümüzdeki yıl yüzde 28,1 artıyor, Özetle, bu bütçe faiz lobilerinin ve Saray’ın bütçesi. Vatandaşa da askıda ekmek kalıyor.

‘ÜLKEMİZİN BORCU CİDDİ SEVİYELERE ULAŞTI’
Vergi kaçıran, yurt dışına para kaçıran yandaşa, ‘paranı getir, senden ne vergi alacağım ne de hesap soracağım’ deyip, Varlık Barışı getirmeyi biliyorsunuz. Ama vergisini, primini ödeyemeyen vatandaşın vergisinden de priminden de bunların faizinden de vazgeçmiyorsunuz. Esnaflara, sicil affını dahi getiremediniz. Saray hükümetinin yıllardır izlediği, ekonomiyi borçla şişirme siyasetinin sonucunda, ülkemizin borcu ciddi seviyelere ulaştı.

‘ÜLKENİN TEK ŞANSSIZLIĞI LİYAKATSİZ BİR YÖNETİM’
Bu ülke genç nüfusa sahip, dinamik bir ekonomisi olan, önemli bir coğrafi üstünlüğü bulunan şanslı bir ülke…İyi bir yönetimle, kısa sürede kendini toparlayabilecek, ayağa kalkabilecek potansiyelimiz var. Tek bir büyük şansızlığı var, o da liyakatsiz bir yönetimin eline düşmüş olması.

‘VOLİYİ VURANLAR KİM?’
Bir haftadır, ortalıkta bir haber geziyordu. Merkez Bankası bu hafta yapacağı toplantıda, faizi 300 baz puan artıracak deniyordu. Bu anlaşılan güvenilen bir yerlerden fısıldandı ki, birileri ellerindeki dolarları satmaya başladı, vatandaş da bunları takip etti dolar kuru bir haftada 15 kuruş düştü.

Dün sabah Merkez Bankası faiz kararını açıklamadan önce, Dolar 7,78 TL’ye kadar indi. Merkez Bankası piyasaya anlatılan hikayeye uymadı, beklenen politika faizi artışını yapmadı, faizi sabit bıraktı. Dolar 7,98’e fırladı. Dolar başına 20 kuruş artış Merkez Bankası faiz kararını açıklamadan önce 10 bin dolar satın alan birine, oturduğu yerde 1,5 saatte 2 bin TL kazandırdı.

Simdi soruyorum: “Merkez Bankası faiz artıracak” haberini fısıldayan kimdi? Neden TCMB ve diğer düzenleyici denetleyici kurumlar, bu manipülasyona göz yumdu? Özellikle Perşembe sabahı, TCMB faiz kararını açıklamadan önce kimler döviz aldı? Önce manipülasyon yapıp dolar kurunu düşüren, sonra kur yükselince oturduğu yerden iki tane tuşa basarak, voliyi vuranlar kim? Bu manipülasyonun sorumluları derhal bulunmalıdır.

‘SARAY GRİP AŞISINI KARNEYE BAĞLAMIŞ’
“Aylardır grip aşısını konuşuyoruz. Koronavirüs salgınında, kronik hasta ve yaşlılar önemli bir risk grubu. Grip aşısı olmaları önemli. Ama ithal edilen aşı sayısı sınırlı. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Saray grip aşısını karneye bağlamış hem de tele-karneye. Aşı olmaya hak kazananlar bunu e-nabız üzerinden öğreniyor. Bunu yaparken bir risk belirleme sistemi kullanılıyorlarmış. Aşıyı ancak puanı tutanlar yaptırabilecekmiş. Ama vatandaş bu puanı nasıl tutturacağını bilmiyor.

1948 doğumlu bir vatandaşımız, 72 yaşında. “Ben bypasslıyım, tansiyon hastasıyım, geçen sene menenjit oldum. 4 tane raporlu ilacım var. Eşim tansiyon hastası 5 tane raporlu ilacı var” diyor. Ama puanı tutmuyor. Bize e-nabız üzerinden aşı için kendilerine gelen bu yazıyı göndermiş. Aynen okuyorum: “Cumhurbaşkanlığı Genelgesi (2020/8) kapsamında, Bakanlığımızın belirlediği riskli kronik hastalığınız bulunmamaktadır.”

Anlaşılan; yaşlı olmanız ya da kronik hastalığınız olması grip aşısına ulaşmak için yetmiyor. Şekerin varsa, gözüne vurmuş olacak ya da bir tarafınıza inme inecek. Ancak o zaman aşı bulabileceksiniz. O da belki. Özetle bu aşı işi de tam bir kaosa dönmüş durumda. Millete beş maskeyi parasız dağıtamayan buna karşılık, karne ve kuyruktan siyaset üretmeyi çok seven, bir yıl önce kış günü milleti tanzim satış kuyruğuna sokan Saray yönetimi, şimdi de yaşlı başlı vatandaşlarımızı aşı kuyruğuna sokuyor. Yetkililerin bu konuda yapacakları açıklamaları bekliyoruz.”

İNCE’NİN FOTOĞRAF ÇIKIŞINA TEPKİ
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP’li Muharrem İnce’nin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yan yana olduğu sırada çekilen fotoğraftan kendisinin çıkarıldığını söyleyerek CHP’yi eleştirmesine tepki gösterdi.

Öztrak, “Bu kesilmiş bir resim değil, o açıdan çekilmiş bir resim. Videoda ise etrafındaki diğer kimselerin de resimleri ortada. Ben bunu bir eleştiri fırsatı olarak görüp partiyi eleştirmeyi doğru bulmuyorum” dedi.

İMAMOĞLU’NUN TOPLANTIYA ÇAĞRILMAMASINA TEPKİ
Öztrak, İstanbul Pandemi Kurulu Toplantısı’na İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve İstanbul Tabip Odası’nın davet edilmemesine “Bu yapılacak iş mi?” diyerek tepki gösterdi.

Öztrak şunları söyledi:

“Siz Pandemi Kurulu’nu topluyorsunuz. Ama buraya İstanbul halkının seçtiği, İstanbul’un temsilcisi olan Büyükşehir Belediye Başkanı’nı çağırmıyorsunuz. Bu yapılacak iş mi? Yine konuyla ilgili olan tabipleri temsil eden teşkilatı çağırmıyorsunuz. Ondan sonra da o kurulun almış olduğu kararlardan hayır bekliyorsunuz. Millet ne yaptıklarını görüyor, notlarını veriyor. Bir an önce önüne gelmesini bekledikleri sandıkta da bunların biletini kesecek. Bunlar onun sıkıntısıdır, bizim belediyelerimiz görünür olmasın. Ama ne yaparlarsa yapsınlar belediyelerimiz gerçekten merkezi hükümetin verdiği destekten çok daha fazlasını veriyor.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir