CHP’li Öztrak: Bu artık kaçıncı ayıp

CHP’li Öztrak: Bu artık kaçıncı ayıp

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Öztrak, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri Anıtkabir’de saygısızca yapılan ‘Recep Tayyip Erdoğan’ sloganlarını sert bir şekilde kınadı.

Öztrak, “Bu holiganların içeriye alınması devlet protokolünün hangi maddesinde yazıyor? Atamızın kabrine edep adap bilmeyen bu holiganları kim dolduruyor? Kimlik göstere göstere içeri alınmışlar. Bu artık kaçıncı ayıp? Hangi müflis siyasetçi Anıtkabir’de bu saygısızlığı yaptırıyor? Bu hangi örfte, hangi inançta var?” diye sordu.

Öztrak’ın konuşmasından satır başları şöyle;

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
1,5 milyon öğrencinin uzaktan eğitime ulaşamadığı açıklandı. Milli Eğitim Bakanımız öğretmen maaşlarıyla meşgul. OECD ülkeleri içinde öğretmenlerine en düşük maaşı veren 7 ülkeden biriyiz ama bakanın bundan haberi yok. Öğretmenlerimizin çok büyük sorunları var.

30 AĞUSTOS KUTLAMALARINA YASAK
Koronavirüs ideolojik bağnazlığın bahanesi oluyor. Malazgirt kutlamalarında Ayasofya’nın açılışında kimseye bulaşmayan virüs ne hikmetse 30 Ağustos’ta bulaşıyor. 98 yıl önceki 30 Ağustos zaferi pandemi nedeniyle kutlanamayacak eski, 949 yıl önceki Malazgirt zaferi yeni.

ATATÜRK’E YAPILAN SAYGISIZLIK
Sarayın çifte maaşlı propaganda memuru Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yok saymaya cüret edebiliyor. 30 Ağustos’u kutlarken Atatürk’ün adını ağzına almıyor.

İsim isim belirlenerek Anıtkabir’e alınanlar arasından edep ve adaptan yoksun kendini bilmez bir grup Erdoğan’a tezahürat yapıyor. Bu holiganların içeriye alınması devlet protokolünün hangi maddesinde yazıyor? Atamızın kabrine edep adap bilmeyen bu holiganları kim dolduruyor? Kimlik göstere göstere içeri alınmışlar. Bu artık kaçıncı ayıp? Hangi müflis siyasetçi Anıtkabir’de bu saygısızlığı yaptırıyor? Bu hangi örfte, hangi inançta var? Bu ayıba sessiz kalanları da kınıyoruz.

Havuz medyasının pespaye TV kanalının yaptığı terbiyesizliği de nefretle lanetliyoruz. Bakalım bu pespayelik, bu rezillik karşısında RTÜK ne yapacak?

ÖTV ZAMMI
Milletimiz 30 Ağustos’a ÖTV zammıyla uyandı. Oysa ulusal bayram ve tatillerde hizmetin gerektirdiği haller dışında Resmi Gazete’nin yayımlanmayacağı kararname ile düzenlenmiş. Ne acelesi varsa Saray kendi çıkardığı bu kararnameyi bile dinlemiyor. Öztrak şöyle devam etti; Ya bu kararnameden habersizler ya da bütçenin durumu göründüğünden de berbat. Daha birkaç ay önce ucuz araç kredisi pazarlayanlar şimdi birdenbire ÖTV’ye fahiş zamlar yaptılar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu… Sosyete damat ekonomiyi öğrensin diye ülkeyi deneme tahtasına çevirdiler. Vergi ürünün değerini aşıyorsa buna haraç denir.

BÜYÜME RAKAMLARI
Bu küçülmenin daha da yukarıya gitmesi kuvvetle muhtemel. Dolar olarak bakıldığında 2020’nin ikinci 3 ayı itibariyle milli gelirimiz 743 milyar dolara düşmüş. Son 10 yılın en düşük milli gelir seviyesi. Bu beceriksiz yönetim cebimizden 2 yılda 145 milyar doları almış götürmüş. Bu kaybolan 145 milyar dolar zor durumdaki esnafın, tarladaki çiftçinin, fabrikadaki emekçinin, maaşı yetmeyen emeklinin cebinden çıkan para. Bu paralar bir avuç yandaşa, tefeciye kaptırılmış gözüküyor.

KORONAVİRÜS SALGINI
Salgının birinci dalgasındaki ikinci zirvesine girdik. Bu süreç ağırlaşırsa sadece sağlık ve insani yönü değil ekonomik etkileri de taşınmaz olur. Zaten iki yıldır süren bir ekonomik buhranın içindeyiz. Gerekli her türlü önlemi almak durumundalar. Üzülerek görüyoruz ki ölümler de yeniden hızlanmaya başladı. Açıklanan rakamlara kimsenin güveni kalmadı. Bilim Kurulu’nun adı kaldı kendisi ortada yok. Fedakar sağlık çalışanlarımız bu işin bedelini ödüyor. Sağlık Bakanı milleti şikayet ediyor, başka bir şey yapmıyor.

CHP MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN’A SALDIRI
Kırşehir’deki 30 Ağustos kutlamalarına güvenlik güçleri müdahale etti. Milletvekilimiz Metin İlhan’a karşı güç kullandı. Seçilmiş hiçbir milletvekiline karşı güvenlik güçlerinin güç kullanmasını kabul edemeyiz. Bunu yapan bir bekçi. Bekçinin bu işlerde kullanılmaması gerektiğini söylemiştik. Bu saldırının hesabı mutlaka sorulmalıdır.

Bir de valinin seçilmiş vekilimizin sözlerine ‘iftira niteliğinde bir iddia’ tanımlaması var. Bu atanmışların seçilmişlere karşı bu şekilde konuşmasını kabul edemeyiz.

BARIŞ ATAY’A YÖNELİK SALDIRI
Bu saldırının öncesinde sarayın atama memuru İçişleri Bakanı’nın ciddi bir kışkırtması var. Sayın Atay milletin seçtiği 600 vekilden biridir. Saldıranlar vekile değil milli iradeye saldırmıştır. Bu saldırganlar bir an önce bulunup adalete teslim edilmelidir. Saldırganların adalete teslim edilmesi atama içişleri bakanının boynunun borcudur. Aksi takdirde bu saldırının azmettiricisi ve planlayıcısı olur.

CHP’Lİ MUTLU YILDIRIM’A SORUŞTURMA
Atama içişleri bakanına bu günlerde bir haller oldu. Avcılar gençlik kolları üyemiz Mutlu Yıldırım’ı önce hedef gösterdi, bu çocuğun evine baskın yapıldı. Söylenenler suç değilse bu laflar neyin nesi? Gençlik kolları üyemizin evinin basılması neyin nesi? Bu memlekette mahkemeler var. Bunlar demokrasimize açık bir saldırıdır.

DOĞU AKDENİZ
Avrupa Birliği Yunanistan’ın oyunlarına gelmemelidir. Ege ve Doğu Akdeniz barış denizi olacaksa bunun etrafında yaşayan tüm devletler devlet sorumluluğu içinde davranmalıdır. Bu sorunlar uluslararası anlaşmalara uygun olarak çözümlenmelidir.

ERDOĞAN’IN ‘UZAY MÜJDESİ’
Uzaya dönük çalışmaları büyük bir mutlulukla karşılarız. Bugün Sakarya’daki havai fişek patlamasıyla ilgili bir rapor yayınlandı. Burada çok ciddi bir tedbirsizlik var. Umarım bu tedbirsizliklerle karşı karşıya kalmayız.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ
Şu anda işsizlik fonundan yapılan bu harcamalar işsizlik fonunun kuruluş amacına uymuyor. Burada sendikalara önemli görevler düşüyor. İşsizlik fonu çalışanların kumbarası. İş çalışanlara işçilere geldiği zaman kır kumbarayı al parayı diyorsun, bunu kabul etmek mümkün değil.

SAKARYA’DAKİ HAVAİ FİŞEK PATLAMASI RAPORU
Burada bir ihmal olduğu açık ama bu ihmal sadece kazanın olduğu güne ait değil. Kaç defa bu ihmaller yapılmış ama tedbir alınmamış. Çünkü bu yandaşın fabrikası.

MANSUR YAVAŞ’IN AŞURE GÖNDERDİĞİ HEMŞİREYE TEHDİT
Burada esas hareket etmesi gereken atama içişleri bakanı. Bu sözlerin hepsini yakalayıp adalete teslim etmelidir.

EBRU TİMTİK
İşin başından beri biz ölüm oruçlarına karşı olduğumuzu söyledik. CHP bugüne kadar ne teröre ne teröriste sahip çıkmıştır. CHP bu ülkenin kurucu partisidir. CHP adaletsizliğe, hukuksuzluğa sahip çıkar. Partimizin durduğu yer açık. Her türlü haksızlığın hukuksuzluğun karşısındayız, biz ölüm oruçlarının karşısındayız, biz terörün de teröristin de karşısındayız.

‘ABDULLAH GÜL ADAY OLUR MU?’ SORUSU
Bizim gündemimizde böyle bir konu yok. Ben bu soruların hepsini maksatlı buluyorum. Vatandaşın gerçek gündemini konuşalım.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir