22 Eylül 2019 Pazar

CHP'den reklamlara sansür iddiası!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilanlarına, açıkhava reklamları şirketi tarafından sansür uygulandığı iddia edildi.

09 Aralık 2013 Pazartesi 12:53
CHP'den reklamlara sansür iddiası!
ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, CHP’nin “Başbakan’a Çağrı: Sayıştay raporlarını TBMM’den gizleme. Millet iradesini hiçe sayma” yazılı afişlerinin, iktidara yakınlığı ile bilinen bir şirket tarafından “Başbakan’ı fazla eleştiriyorsunuz, yumuşatın” denilerek açık hava ilan panolarında yayınlanmadığını belirtti. 

Oran yaptığı yazılı açıklamada, yarın TBMM’de başlayacak bütçe görüşmeleri öncesinde vatandaşın dikkatini konuya çekerek, hükümetin harcadığı bütçe için hesap vermesi gerektiği temalı reklam afişlerinin Stroer-Kentvizyon şirketi tarafından sansüre uğradığını ileri sürdü. CHP’nin “Vatandaş Vergisini Veriyorsa Hükümet De Hesabını Verecek–Başbakan’a Çağrı: Sayıştay raporlarını TBMM’den gizleme. Millet iradesini hiçe sayma” yazılı afişlerin söz konusu şirket tarafından “Başbakan’ı fazla eleştiriyorsunuz, yumuşatın” gerekçesiyle kabul edilmediğini belirten Oran, “AKP’ye yakınlığı bilinen, konumu itibariyle de piyasada hakim durumda olan bu şirket siyasi söyleme karışma cüreti göstermiştir” dedi. 

-“BAŞBAKAN VE ADAMLARI YÖNLENDİRDİ”- 

2014 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı’nın görüşmelerinin yarın TBMM Genel Kurulu’nda başlayacağını anımsatarak, görüşmelerin “bütçe hakkıyla” ilgili olduğunu vurgulayan Oran, AK Parti’nin Sayıştay’ın yetkilerini kısıtladığını, kamu bütçesinin nasıl harcandığını, yetimin hakkının nereye verildiğini kamuoyundan sakladığını ifade etti. Bu nedenle AK Parti’yi halka hesap vermeye çağıran bir kampanya başlattıklarını ve 9 Aralık 2013 tarihinden itibaren yayınlanmak üzere Ankara, İstanbul ve İzmir’de açık hava panolarını kiralayan şirketle (Stroer-Kentvizyon) iletişime geçtiklerini kaydeden Oran, ancak şirketin görsellerin yollanmasının ardından ilanları yayınlamaktan kaçındığını ifade etti. Oran kendilerine yazılı olarak hiçbir gerekçe sunmayan şirketin sözlü olarak "Başbakanı fazla eleştirdiği için biz bu ilanları yayınlayamayız" dediğini belirtti. Oran şöyle devam etti: 

“CHP’ye hangi ilanı hangi şekilde hazırlayacağını söylemek hiçbir ticari şirketin haddi de değildir, hakkı da değildir. CHP’nin söylemine şirketler karar veremez. Ticari şirketler bir siyasi partinin söylemine müdahale etme hakkını kendinde göremez. Bir ticari şirket sansür kurumu olamaz. Bu şirket bu tavırda bulunmaya kendi de karar vermiş değildir. Başbakan ve adamları tarafından yönlendirilmiştir. Böylelikle Başbakan bu şirket üzerinden siyasi propaganda yapılmasını engellemiş, bir siyasi partinin siyasi faaliyetini ahlaksız ve hukuksuz bir yolla engelleme yoluna gitmiştir.” 

-“12 EYLÜL GİBİ BUGÜN İSE KONTROL ERDOĞAN’DA”- 

Oran, söz konusu durumu 12 Eylül dönemindeki uygulamalara benzetirken “Sıkıyönetim rejimi ilanları kontrol ediyordu. Bu ilanlar ancak ‘görüldü’ damgasıyla yayınlanıyordu. Bugün de Türkiye’deki açık hava ilanlarını (Başbakan) Erdoğan kontrol ediyor. Bu yalnızca CHP’ye ve diğer muhalefet partilerine de yapılmıyor. 

Birçok ticari şirketin de reklamı yayınlanamıyor, ilana çıkmaları engelleniyor, ilanları denetleniyor. Demokratik ülkelerde siyasi partiler hukuk çerçevesinde serbestçe faaliyetlerini yürütürler. Eğer siyasi özgürlük yoksa orada demokrasi yoktur, orada bir diktatörlük vardır” dedi. 

-“YÜCE DİVAN DOSYASINA YENİ SAYFA EKLENDİ”- 

Başbakan Erdoğan’ın bütçe görüşmelerinden halkın bilgi sahibi olmaması için bu yöntemi tercih ettiğini ifade eden Oran, “Erdoğan bütçe görüşmelerini ve parasını halkın ödediği bütçeyi halktan kaçırmak isteğindedir. Bütün diktatörler gibi Erdoğan da halkın parasını, kendi çıkarları içini, kimseye hesap vermeden kullanmak, milletin parasıyla keyfi bir şekilde ülkeyi yönetmek istiyorlar. Bu manzara dört dörtlük bir diktatörlük manzarasıdır. Bu diktatörlüğün aracı olmaktan çekinmeyen ticari işletmeler de haddini aşmış, hakim durumlarını bile siyasi sansür ve yasak için kullanma noktasına gelmiştir” dedi. 

Oran, “Erdoğan sansürcü, yasakçı, ayrımcı bu eylemiyle Yüce Divan dosyasına yeni bir sayfa eklemiştir. Hukuku çiğnemiş, parti devleti anlayışını göstermiş, adil siyasi rekabet olanağını yok etmiştir. Diktatörün demokrasiye karşı işlediği bu suç da hem tarih hem de halkın önünde yargılanmayı bekleyecektir. Erdoğan ne yaparsa yapsın, halkımız kendi ödediği bütçenin nasıl çarçur edildiğini, haram sofralarında nasıl yenildiğini öğrenecek. Memurlar, emekliler, işçiler, emekçiler, girişimciler nasıl vergilerini ödüyorsa Erdoğan da hesap verecek” ifadelerini kullandı. 

-HOLDİNGİN 10 YILDA KAÇ KAMU İHALESİ KAZANDIĞINI DA SORDU- 

Oran, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden bu yana yakın ilişki içinde olduğunu ileri sürdüğü holdingin 2002-2012 yılları arasında kazandığı kamu ihalelerini de sordu. Oran Başbakan’dan şu soruların yanıtını istedi: 

“1994 yılında Refah Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte İnterpan Reklamcılık firmasını kurar kurmaz, Belediye Başkanı olduğunuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden billboard işletme işini alan, 20 yıldan fazla süredir tanıdığınız Stroer -Kentvizyon firması CEO’su Murat İlbak’a bu ilanların yayınlanmasının engellenmesi yönünde yazılı veya sözlü bir talimatınız oldu mu? Bu talimatınızın gerekçesi nedir? 

Murat İlbak’ın ortağı olduğu ‘İnter Tanıtım Hizmetleri’ firması ilan panolarının yandaş firmalar kollanıp tekelleşme yaratıldığı gerekçesiyle Rekabet Kurumu’na şikayet edilmiş midir? Rekabet Kurumu bu şikayet üzerine yaptığı inceleme sonucunda bu şirkete ceza vermiş midir? Yandaş firmalar yerine yandaş partilerin korunup, kollanması yoluyla siyasi rekabetin ihlal edilmesi yönünde şirket hakkında bir şikayet bulunmakta mıdır? 

İletişim, Medya, İnşaat, Baskı Teknolojileri, Madencilik ve Turizm alanında faaliyetlerini sürdüren Ticaret Siciline 451361 numarasıyla kayıtlı, İlbak Holding Anonim Şirketi 2002-2012 yılları arasında hangi kamu ihalelerini kazanmıştır, bu ihalelerin bedelleri nedir, aldığı ihale konusu işleri eksiksiz teslim etmiş midir? 

Söz konusu şirket hakkında Kamu İhale Kurumu’nun bugüne kadar aldığı bir yaptırım, ihaleye girmekten yasaklama kararı var mıdır, varsa içeriği nedir? Maliye Bakanlığı’nca bu şirkette bugüne kadar herhangi bir inceleme yapıldı mı, yapıldıysa sonucu ne olmuştur, verilen herhangi bir ceza var mıdır, varsa cezaların içeriği nedir?” (ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: