24 Şubat 2020 Pazartesi

CHP YSK'nın kararını yargıya götürüyor

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, YSK’nın yerel seçimlerde aday olacak bakanların görevlerinden istifa etmelerine gerek olmadığı yönündeki kararını yarın yargıya taşıyacaklarını belirterek, “Bu işleme karşı Danıştay nezdinde davamızı açacağız. Danıştay’a başvururken orada yürütmenin durdurulması talebiyle o başvuruyu yapacağız” dedi.

03 Aralık 2013 Salı 07:51
CHP YSK'nın kararını yargıya götürüyor
ANKARA - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, YSK’nın yerel seçimlerde aday olacak bakanların görevlerinden istifa etmelerine gerek olmadığı yönündeki kararını yarın yargıya taşıyacaklarını belirterek, “Bu işleme karşı Danıştay nezdinde davamızı açacağız. Danıştay’a başvururken orada yürütmenin durdurulması talebiyle o başvuruyu yapacağız” dedi. 

Kart, YSK’nın yerel seçimlerde aday olacak bakanların görevlerinden istifa etmelerine gerek olmadığı yönündeki kararına ilişkin dün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. 

YSK’nın kararının yasal ve anayasal dayanağı olmadığını belirten Kart, “Seçimlerde devlet kaynaklarının istismarı, görev ve nüfuz suiistimali ve bu suretle haksız oy temininin kurumsal hale gelmesinin önü açılmış olmaktadır” dedi. 

YSK’nın 4 Ekim 2013 tarihinde verdiği karara değinen Kart, “Oda ve borsaların yönetim ve denetim kurullarında görev yapanların istifa etmeleri gerektiği sonucuna varılmıştır” diye konuştu. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in hemen ilk fotoğrafını verdiğini, yanına İçişleri ve Ulaştırma Bakanını alarak Gaziantep’e çıkarma yaptığını ifade eden Kart, “Devletin gücünü, nüfuzunu, tüm olanaklarını arkasına alan bir taraftan da seçimin tarafsız bir şekilde yapılmasını ve seçim ihlallerinin denetimini yapmakla sorumlu olan İçişleri, Adalet ve Ulaştırma bakanlarının da fiilen seçime yönelik çalışma yapmaları başlı başına seçim suçunu ve haksız oy temini sonucunu yaratacaktır. 

Anayasadaki ifadesiyle; seçimlerin dürüstlüğü, sıhhati ve güvenirliliğini sağlamak mümkün olamayacaktır” dedi. 

-“SEÇİMLERİN MEŞRUİYETİ TARTIŞILIR HALE GELMİŞTİR”- 

YSK’nın kararına tepki gösteren Kart, “Türkiye’de bu anlamda bundan böyle yapılacak seçimlerin meşruiyeti tartışılır hale gelmiştir. Zira, Türkiye’nin anayasal kurumları AKP iktidarlarında askıya alınmıştır, içi boşaltılmıştır. YSK’da bu anlamda işlevini yapmaz–yapamaz hale gelen bir kuruma dönüşmüştür” ifadesini kullandı. 

-CHP YARGIYA TAŞIYACAK- 

YSK’nın bu işlemine karşı yargı yollarına başvuracaklarına dikkat çeken Kart, “Yarın itibarıyla başvuracağız. Bu işleme karşı Danıştay nezdinde davamızı açacağız. Danıştay’a başvururken orada yürütmenin durdurulması talebiyle o başvuruyu yapacağız. 

İhlal öylesine açıktır ki anayasal düzeyde bir ihlal söz konusudur. Danıştay’ın savunmayı beklemeden, 30 günlük süreyi beklemeden hemen kararını vermesi gerekir. Aday olarak açıklanan bakanların gün geçirmeden kendi sorumluluklarını kendi inisiyatiflerini ortaya koyarak o süreleri beklemeden hemen istifa etmeleri gerekir” dedi. 

-“4 ARALIK TARİHİ BİR ANLAMDA FİNAL OLACAK”- 

Bir basın mensubunun sorusu üzerine Kart, “Sayın Meclis Başkanı’nın o yazısı liderlere ulaştı. Genel Başkanımızın Meclis Başkanına vereceği cevap henüz Meclis Başkanına ulaşmadı. Taslak yazımı çalışması yapılıyor. Meclis Başkanlığına ulaşması 4 Aralık tarihinden 5 Aralık tarihinden sonra olacak. Bu sebepten ki bizim 4 Aralık’ta yapacağımız toplantıda daha genel başkanımızın cevabı Meclis Başkanı’na ulaşmamış olacaktır. Ama biz 4 Aralık’ta protokolümüzün gereği neyse yapacağız, toplantımızı yapacağız” yanıtını verdi. 

“AK Parti 4 Aralık’taki toplantıya katılmaz ise ne olacak?” sorusuna da Kart, “Toplantıya yine mazeretsiz olarak katılmadığı takdirde protokol hükümleri açıktır, bir parti mazeret bildirmeksizin 3. kez Uzlaşma Komisyonu toplantısına katılmamış konumuna gelecektir. Bu takdirde de protokolün açık hükmüne göre Uzlaşma Komisyonu münfesih hale gelecek. Başka bir irade açıklamasına gerek kalmadan herhangi bir partinin açıklama yapmasına gerek kalmadan komisyon münfesih hale gelmiş olacaktır. O tarih itibarıyla Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları sona ermiş olacaktır. 4 Aralık tarihi bir anlamda final olacak” dedi. 

Bir soru üzerine Kart, “Sayın Demirtaş’ın açıklaması üzerinden gitmek yerine şunu ifade etmek istiyorum. Aslında Demirtaş o açıklamasıyla bir anlamda dershanelerin bir ihtiyaç olduğunu da ifade etmiş oluyor. O ihtiyacı Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, müteşebbisleri, anayasal zemin içinde adil bir şekilde kullanabilmelidir. Bu noktada yeni imtiyazlara yeni dokunulmazlıklarla yol açılmamalıdır. Orada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları herkes eşit bir biçimde adil bir biçimde bu haklarını kullanmalıdır. Yeni imtiyaz alanlarına fırsat verilmemelidir. Anayasal anlamda birilerinin kalkıp kendilerine yeni imtiyazlar yaratılmasını talep etmesini bunu demokrasiyle, eşitlikle bağdaştıramadığımı ifade ediyorum” dedi. (ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: