Çavuşoğlu: S-400’ü satın aldığımızı, işin bittiğini söyledik

Çavuşoğlu: S-400’ü satın aldığımızı, işin bittiğini söyledik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Anthony Blinken ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “S-400’ü satın aldığımızı, işin bittiğini söyledik” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile Brüksel’deki NATO karargâhında bir araya geldi. İki bakan, Blinken’ın göreve gelmesinin ardından ilk kez yüz yüze görüştü.

Bakan Çavuşoğlu, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları;

– Blinken ile yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. PKK’nın son zamanlarda artan saldırılarını da hatırlattık. Suriye konusunu insani boyutlarıyla da ele aldık.

– S-400 meselesinin Türkiye için bittiğini bir kez daha söyledik. Bundan sonraki süreçte başta ABD olmak üzeri, ihtiyaçlarımızı karşılamak için müttefiklerimizle işbirliği içinde olacağımızı söyledik.

– ABD Dışişleri Bakanı’yla Türkiye ya da ABD’de daha geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleşmesi konusunda mutabık kaldık.

– Afganistan Konferansı’nı Nisan ayı içerisinde gerçekleştirmek istiyoruz.

– Avrupa Birliği’nin sözlerini tutması gereklidir.

– Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm için çaba sarf ediyoruz.

– Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi siyasi şartlara bağlanmamalı.

Çavuşoğlu ile Blinken daha önce 15 Şubat’ta telefon görüşmesi yapmış ve ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel meseleler, FETÖ ve PKK/PYD, terörizmle mücadele, S-400, Suriye ve Doğu Akdeniz konularında değerlendirmelerde bulunmuşlardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Blinken, S-400’lerin elden çıkarılması için çağrıda bulundu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin Rus yapımı hava savunma sistemi S-400’leri elinde tutmaması gerektiği konusunda çağrı yaptığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Blinken, Brüksel’deki NATO dışişleri bakanları toplantısında gerçekleşen ikili görüşmede ABD’nin Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi konusundaki endişelerini de Çavuşoğlu’na bildirdi.

Açıklamada görüşmede ayrıca iki ülkenin Suriye ve Afganistan’daki ortak çıkarlarının, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin, demokrasi ve insan hakları başlıklarının da ele alındığı bildirildi.

Blinken ayrıca görüşmeden sonra yaptığı Twitter paylaşımında, “Bugün Brükselde Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüm. NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele konusunda işbirliğimize devam etmeyi istekle bekliyorum. Yunanistan ile gerçekleştirdikleri istikşafi görüşmelere desteğimizi dile getirdim, demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladım.” yazdı

ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield da cuma günü bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada ocak ayı itibarıyla ABD yasalarının Türkiye’nin elinde Rus hava savunma sistemini bulundurmamasını zorunlu kıldığına işaret ederek, S-400 sorununun ‘kurnaz’ bir şekilde çözülemeyeceğini söylemişti. Satterfield, ‘sorunu çözmenin tek yolunun Türkiye’nin, Rus hava savunma sistemi S-400’leri elinden çıkarması olduğunu’ açıklamıştı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir