22 Eylül 2019 Pazar

''Başta Erdoğan olmak üzere hepsinin içeride olması lazım''

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MGK kararlarına ilişkin, “Ortaya çıkan belge Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ikili oynadığını gösteren bir belge. Biz Erdoğan’dan öncelikle bir açıklama bekliyoruz. Neden yapmıyor, yapacağı her açıklamanın yalanlanacağını o da biliyor. Üstelik belgeyle yalanlanacağını biliyor. O nedenle konuşmamayı tercih ediyor” dedi.

30 Kasım 2013 Cumartesi 14:19
''Başta Erdoğan olmak üzere hepsinin içeride olması lazım''
İSTANBUL - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MGK kararlarına ilişkin, “Ortaya çıkan belge Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ikili oynadığını gösteren bir belge. Biz Erdoğan’dan öncelikle bir açıklama bekliyoruz. Neden yapmıyor, yapacağı her açıklamanın yalanlanacağını o da biliyor. Üstelik belgeyle yalanlanacağını biliyor. O nedenle konuşmamayı tercih ediyor” dedi. Kılıçdaroğlu, “Ergenekon Davası çökmüştür, Balyoz Davası çökmüştür. Eğer orada yargılananlar, bugün hapiste olanlar o belgelere dayanarak yapıldıysa ki öyle oldu o zaman bu belgeye dayanarak da başta Erdoğan olmak üzere hepsinin içeride olması lazım. Aynı yol, aynı mantık” iddiasında bulundu. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’ye giderken İstanbul Atatürk Havaalanı’nda basın toplantısı düzenledi. ABD ziyaretiyle ilgili bilgi veren CHP Genel Başkanı, gazetecilerin de sorularını yanıtladı. 

Ziyaretine ilişkin bilgi veren CHP Genel Başkanı, “Türkiye’nin sadece iktidar partisinden ibaret olmadığını ve iktidara talip olan CHP’nin Türkiye’yi bölgesini ve dünyayı ilgilendiren bütün konularda gelişmiş değerlendirmeleri ve planları olduğunu anlatmaktır, Tıpkı Paris, Londra, Brüksel, Pekin, Bağdat ve Mısır’da yaptığımız gibi. Bu bağlamda tam demokrasi ve özgürlükler, sorumlu ve istikrar üreten bir dış politikayla güçlü bir ekonomiyle CHP iktidarında nasıl ulaşılacağını ayrıntıları ile ifade edeceğiz. Temaslarımızın ağırlığını Kongre üyeleriyle yapacağımız görüşmeler oluşturacaktır. Ayrıca üç ayrı düşünce kuruluşu ve John Hopkins Üniversitesinde konuşmalarım olacaktır. Türkiye Amerikan iş çevreleriyle, Amerika’daki Türk toplumu ile ve Türk Amerikan bilim insanlarıyla ayrıca bir araya geleceğiz. Amerikan siyasetinde ve toplumsal hayatında önemli bir yer tutan Yahudi kuruluşlarıyla da toplantımız olacaktır. Bu süreçte Wall Street Journal, Washington Post gazeteleri yönetimleriyle de bir araya geleceğim. Ziyaretimizin son gününde Ulusal Basın Kulübü Binasında bir basın toplantısı düzenleyeceğim. Sonuç olarak ziyaretimizin amacı, önemli bir müttefikimiz olan ABD Kongre, düşünce kuruluşları, iş çevreleri ve medya kuruluşlarına CHP’nin hedef ve vizyonunu anlatarak karşılıklı saygı temelinde birbirimizi tanımamızı sağlamaktır. CHP olarak ABD ile karşılıklı saygı, ortak değer ve çıkarlara dayalı eşitlik temelinde sürdürülebilir sağlam ve sağlıklı bir ilişki istediğimizi kendilerine anlatacağız. 

Bugüne kadar gerek Avrupa’ya gerek komşu ülkelere hangi amaçla gittiysek Amerika’ya da aynı amaçla gidiyoruz. Türkiye için halkımız için halkımızın geleceği için gidiyoruz.” 

-SORULAR- 

2004 MGK kararlarına ilişkin bir soruya CHP lideri şu yanıtı verdi: 

Ortaya çıkan belge Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ikili oynadığını gösteren bir belge. 2004’de MGK bir karar alıyor. Oturup oy birliğiyle bunların, kararların tümü imzalanıyor. Olay kamuoyuna yansıdıktan sonra ilk tepkiler yine AKP çevrelerinden geldi, o günün şartları zordu, mecburen imzaladık, imzaladık ama gereğini yapmadık, herhalde birisi de çıkıp yarın öbür gün imzaladım ama neyi imzaladığımı bilmiyorum da diyebilir. İşin gerçeği şu; Sayın Erdoğan’ın bu konuda konuşmasını bekliyorum. O belgeye hangi gerekçe ile imza attın. Okuyarak mı imza attı, okumadan mı imza attı? 

Biz Erdoğan’dan öncelikle bir açıklama bekliyoruz. Neden yapmıyor, yapacağı her açıklamanın yalanlanacağını o da biliyor. Üstelik belgeyle yalanlanacağını biliyor. O nedenle konuşmamayı tercih ediyor. 

Ergenekon Davası çökmüştür, Balyoz Davası çökmüştür. Eğer orada yargılananlar, bugün hapiste olanlar o belgelere dayanarak yapıldıysa ki öyle oldu o zaman bu belgeye dayanarak da başta Erdoğan olmak üzere hepsinin içeride olması lazım. Aynı yol, aynı mantık.”

-“GÜLEN İLE GÖRÜŞME GÜNDEMİMİZDE YOK”-

“Fethullan Gülen ile sizin bir görüşmeniz olacak mı ya da partinizden biriyle bir temas olacak mı?” sorusuna CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Gündemimizde böyle bir konu yok” yanıtını verdi. 

Erdoğan’ın bir CHP Genel Başkan Yardımcımızın sorularına bile yanıt verirken bu kadar önemli bir konuda konuşmamasının suçluluğun kanıtı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Kendini suçlu görüyor. Çünkü toplum AKP Hükümeti’nin ikili oynadığını gösterdi. Bugüne kadar ‘kardeşim’ dediği pek çok kişiye ihanet eti. İhanet kültüründen geliyor. Kaddafi’ye ihanet etti, arkadan bıçakladı, Esad’a kardeşim diyordu, ihanet etti, şimdi silah gönderiyor, orada insanlar birbirlerini öldürsün diye. Erbakan’a ihanet etti. Erbakan’ı acımasızca eleştirdiler, neden o kararları imza attın? Ter döken fotoğrafları gösterildi. Yiğitlik edebiyatı yapıldı, ‘biz asla izin vermeyeceğiz’ dendi, bir baktık ki bunlar Erbakan’dan daha kötülermiş. Hiç değilse Erbakan doğruları söylerdi, inandığı şeyleri söylerdi. İhanet kültüründen gelenler önce kendi insanlarına, arkadaşlarına sonra da kendi ülkelerine ihanet ederler. Bu kültür çok ağır bir kültürdür. Bizim hazmedeceğimiz bir kültür değildir” dedi. 

-“EFELENEREK YÜRÜYORDU, KÜÇÜK DAĞLARI BEN YARATTIM DİYORDU”- 

Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Gereğini yapmadık dediler. Bugün yine gazetelerde MGK’da alınan kararların gereğinin yapıldığı da ortaya çıktı. Başbakan Müsteşarı imzasıyla pek çok kuruluşa alınan kararın gereğini yapın diye yazının gittiğini görüyoruz.

Düne kadar yalanlamaları Sayın Arınç yapardı. Ters köşeye yattıktan sonra bu konulara artık girmiyor. Şimdi bir başka danışmanı var, yalanlamaları o yapıyor, o da ters köşeye yattı, şimdi merak ediyorum, acaba o ne söyleyecek. Asıl merakım Recep Tayyip Erdoğan bu konularda ne söyleyecek. Dik duruyordu bu, niye dik durmadın arkadaş, ‘biz bu tür yazıların altına imza atmayız’, niye bu imzayı attın arkadaş, efelenerek yürüyordu, küçük dağları ben yarattım diyordu, ‘efendim o günün koşulları böyleydi, biz onun için imzaladık’, hangi koşullardan bahsediyorsun, tek başına iktidarsın. MGK sivilleşmiş, sivil bir Genel Sekreter var. Hangi gerekçeyle bunun altına imza attın? Bugün hala o kararların gereğini yerine getirmek için çalışıyor.

Birbirimizi kandırmayalım. Olay budur. Efendim seçime kadar durun.Seçime kadar kim duracak, AKP’yi eleştirmeyecekler. İki yüzlü bir siyasetle karşı karşıyayız. Yalancıdan başbakan olmaz. Ortaya çıkan tablo bu gerçeği ortaya koydu.” 

-“BİZ ERDOĞAN’DAN ÖNCELİKLE BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”- 

Bir soru üzerine CHP Genel Başkanı, “Hükümet ile cemaat arasında bir çatışma var mı, yok mu, çatışmanın boyutu nedir, bu konular önümüzdeki günlerde daha somut olarak ortaya çıkacaktır. Hep beraber göreceğiz bunu. Biz Erdoğan’dan öncelikle bir açıklama bekliyoruz. Neden yapmıyor, yapacağı her açıklamanın yalanlanacağını o da biliyor. Üstelik belgeyle yalanlanacağını biliyor. O nedenle konuşmamayı tercih ediyor” diye konuştu. 

-“BELKİ EĞİTİM SİSTEMİNİ YENİDEN DÜZENLERLER, DERSHANELERE GEREK KALMAZ DESTEKLERİZ"- 

“Dershanelere ilişkin tasarı Meclis’e geldiğinde tavrınız ne olacak?” sorusuna CHP Genel Başkanı, “Önce yasa tasarısını görmemiz lazım. Belki eğitim sistemini yeniden düzenlerler, hiç dershanelere gerek kalmaz, biz ona destek veririz. Ama hayır ‘biz dershaneleri yasaklayacağız’ diye getirirlerse bunu doğru bulmayız. 100 bin kişi oradan ekmek yiyor. O nedenle biz bu süreci tasarı gelmeden önce önyargı ile değerlendirmek istemiyoruz ama tasarı gelir bakarız, belki destek veririz, belki vermeyiz ama tavrımızı bu” yanıtını verdi. 

Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Ne söyledim, eğitim sistemini yeniden düzenleyeceğiz, dershanelere hiç gerek kalmayacak. Biz bunu savunuyoruz zaten. Siz eğitim sistemini tümüyle değiştirirseniz, sınav sistemini tümüyle kaldırırsanız sorun da kendiliğinden çözülmüş olur zaten” dedi. (ANKA)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: