28 Şubat 2020 Cuma

BALBAY, İzmirli meslektaşlarıyla kucaklaştı

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, özgür kaldıktan sonra ilk kez geldiği İzmir’de ilk ziyaretini üyesi olduğu İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne gerçekleştirdi. Mesleğe İzmir’de başlayan Mustafa Balbay, tutukluluğu süresince kendisini hiç yalnız bırakmayan İzmirli meslektaşlarıyla kucaklaştı. Pencereden meslektaşlarına ve partililere seslenen Balbay, tutuklu olduğu beş yılı simgeleyen beş güvercin uçurdu.

14 Aralık 2013 Cumartesi 15:20
BALBAY, İzmirli meslektaşlarıyla kucaklaştı
İZMİR - CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, özgür kaldıktan sonra ilk kez geldiği İzmir’de ilk ziyaretini üyesi olduğu İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne gerçekleştirdi. Mesleğe İzmir’de başlayan Mustafa Balbay, tutukluluğu süresince kendisini hiç yalnız bırakmayan İzmirli meslektaşlarıyla kucaklaştı. Pencereden meslektaşlarına ve partililere seslenen Balbay, tutuklu olduğu beş yılı simgeleyen beş güvercin uçurdu. 

CHP İzmir Milletvekili, gazeteci – yazar serbest bırakıldıktan sonra ilk kez geldiği İzmir’de İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek, ilk basın toplantısını burada gerçekleştirdi. Balbay’ın İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyareti adeta mitinge dönüştü.

Tutukluluğu sürecince Balbay’ı yalnız bırakmayan İzmirli gazeteciler Balbay’ı bir kez daha bağrına bastı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel ile birlikte basın toplantısı düzenleyen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, “İzmir benim mesleki doğum yerim. İlk basın toplantısını burada yapmaktan dolayı mutluyum. Benim burada çok güzel zamanlarım geçti. Son dönem Silivri sürecinde bana destek verenlere çok teşekkür ediyorum. Çok samimi söylüyorum İzmir’den mektup aldığımda ‘onların hakkını nasıl ödeyeceğim’ diye düşünürdüm. Herkese ‘özgürlükte kavuşmak üzere’ dedim. Bana ‘ne zaman’ dediklerinde hep ‘cezaevinden ne zaman çıkacağımı bilmiyorum ama dimdik çıkacağım, mesleğimi aynı şekilde yapacağım’ dedim. Bana 4 gündür ‘geçmiş olsun’ diyorlar. Artık ikinci günden bu yana şunu söylüyorum. Size ‘geçmiş oldu, artık gelecek olsun’ diyorum. Ben önüme bakıyorum. Şu ana kadar 32 kitap yazdım. Hapishane bana oyun yazarlığını da armağan etti. Şimdi, karşınızda kalemi elinden bırakmamış bir milletvekili olarak bulunuyorum” dedi. 

-“SİYASETİ DİK DURARAK, DİYALOG KURARAK YAPACAĞIM”- 

İzmir’in barış ve kardeşliğin simgesi bir şehir olduğunu belirten Mustafa Balbay, şöyle devam etti: 

“İzmir’in barış dilini tüm Türkiye’ye birlikte yayalım. Ben İzmirliler’e şu sözü veriyom; siyaseti ‘dik’ durarak ve ‘diyalog’ kurarak yapacağım. Siyaset artık Türkiye’de gerilimli, küfürlü yapılıyor. İzmirlilere söz veriyorum. Siyaseti dik durarak ve diyalog kurarak yapacağım. Türkiye’nin yeni dönemde yeni siyaset diline ihtiyaç var. Balbay bu yeni siyaset diline adaydır. Herkesi kucaklayan bir siyaset dili olmalıdır. İzmir öyle bir şehirdir ki Türkiye’nin neresinden göç alırsa alsın gelenler İzmirli olur. Mardin’den, Kars’tan gelenler çok fazladır. Gelenler barış iklimini benimserler. Bunu Türkiye’de de başarabilmeliyiz. Mecliste gazeteci olarak da bulunacağım. Gazetecilerin sorunları var. Alınan yaraların giderilmesi gerekiyor. Çözüme bir yerden başlamak gerek. Basın ve medya özgürlüğü önemlidir. Barış dili ve anlama dili önemlidir. Bazıları Konfüçyus’a gönderme yaparlar. Bir ülkede işler kötüye gitmeye başlamış. Kimse düzeltemiyor. Bilgeye sormuşlar o da ‘iki gün sonra cevap vereceğim’ demiş. Sonra bilgi ‘dili düzelteceksiniz’ demiş. Yani dili düzgün kullanırsanız birbirinizi anlarsınız, çözüme varırsanız sonuca gidersiniz. Siyasetin sembollerle yapıldığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Koğuş benim için yepyeni bir doğuş oldu. Öncelikle İzmir’e layık olacağım. İzmir Türkiye’nin Dünya’ya açılan kapısıdır. Benim de İzmir ile ilgili hayallerim var. Yerel kanaat önderleri ile bir araya gelmeden konuşmak hoş olmaz.” 

-“BEN BU SÜRECİN SERÇESİYİM”- 

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, cezaevlerinde tutuklu bulunanlar için Meclis başta olmak üzere mücadele edeceğinin sözünü de verdi. Balbay, TBMM Başkanı ile de görüştüğünü anlatarak, “Bir yerden başlamak gerekiyor. İçerideki insanların onuruyla dışarı çıkmasını sağlayacak, uğradıkları kayıpların telafisini sağlayacak, böyle bir duruma nasıl düşürüldüğünün ortaya çıkmasını sağlayacak bir süreç hayal ediyorum. Kafamda taslaklar var. İki avukata danıştım, 'Meclis'e neler önerilebilir?'  diye. Meclis başkanı ile 55 dakika konuştum. Bir vekilin yapacağı bellidir. Kimi düzenlemelerle bir sonuç alınabileceğini hayal ediyorum. Söz veriyorum, tüm varlığımı bu mücadele için harcayacağım. Bir kişinin mücadelesiyle ne olur? Her şey olur. Ben bu sürecin serçesiyim. Türkiye’de iç barışla ilgili bir şeyler yapılacaksa, tüm yurtseverlerin onurlarıyla serbest kalmaları sağlanacaksa bir şeyler yapmak gerekiyor. Tüm Türkiye’de güzel şeyler yapacağız. Bu da benim İzmir yeminim olsun” diye konuştu. 

-“EN ÖNEMLİ SORUN ADALET”- 

Türkiye’nin en önemli sorununun adalet olduğunu ifade eden Balbay, “Hukuk güvenliğinin can güvenliğinden daha önemli olduğunu sözlerine ekledi. Eskiden birisi yakalandığı zaman ‘adaletin pençesi’ denilirdi. Gerçekte adalet pençeymiş. Hukuk katlediliyor. Türkiye’de herkes için adalet yazım. Kamuoyunda çok şiddetli bilgilenme var. Yargıtay sürecinde bu konularla ilgilenmeyi düşünüyorum. Hukuksuzluklarla ilgili gazeteciler bir şeyler yazsalar alanının en iyisi olurlar. Bu alanda yazarlar ve konuyu gündeme getirenler lazım” diye konuştu. 

-SERTEL: BUGÜNÜ ÇOK BEKLEDİK- 

Ziyaretin ev sahibi Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ise konuşmasında, “Biz bu günleri çok bekledik. Tarihi bir gün yaşanıyor. Gazetecilerin yüz akı. İzmir’den çok genç yaşta başarılarla ayrılıp terörü kurban verdiğimiz, yolumuzu aydınlatan Uğur Mumcu’nun köşesinde yazan Balbay’ı ağırlıyoruz” dedi. 
Balbay’ın İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin bir üyesi olduğunu anlatan Sertel şöyle devam etti: 

“Çok iyi bir insan, gazeteci, baba, aile reisidir. Toplumun yüzünü aydınlatan, geleceğe ışık tutan bir gazetecidir. Balbay’lar bu ülkede kolay yetişmiyor. Kendi çabaları ile bu güne gelen, inancından taviz vermeyen, okuyan, düşündüren birisi. Onu 4 yıl 9 ay cezaevinde tutanlar pişman olduklarını söylüyorlar. Biz gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Şimdi daha güçlüyüz.

Balbay özgür ve aramızda. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin üyelerine minnettarım. Basınımızın tüm gazetelerine ve gazetecilerine teşekkür ediyorum. Hiçbir zaman arkasından desteğini esirgemediniz. Onun için yollara düştünüz. Balbay’ın dostlarına minnettarım. Balbay’a özgürlük girişiminin tüm üyeleri her zaman yanında oldular. CHP’nin İzmir milletvekilleri, il başkanı, belediye başkanları da yalnız bırakmadılar. Hangi düşünce olursa olsun yazılanlar, söylenenler suç olmamalıdır. Bu ülkeye demokrasi, insan hakları gelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz asla geri adım atmayacağız. Sadece İzmir değil Türkiye sevinç içinde. İyi ki Balbay bizim üyemiz ve bu toprakların evladı.” 

-BEŞ YILA BEŞ GÜVERCİN- 

Basın Toplantısı’nın ardından İGC binasının penceresine çıkarak aşağıda kendisini bekleyen meslektaşlarına, partililere ve vatandaşlara seslenen Balbal, tutuklu kaldığı beş yıl için beş güvercin uçurdu. TGF Genel Başkanı ve İGC Başkanı Atilla Sertel, Balbay’a günün anısına İzmir basınının simgesi Hasan Tahsin heykelciği ve 32 sene önce yaptığı üyelik başvuru formunun tıpkı basımını takdim etti. Balbay İGC anı defterini de imzaladı. (ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: