11 Aralık 2018 Salı

Bahçeli: ABD’nin Kudüs komplosu mukaddesatımızın sırtına inmek üzere kaldırılmış hançerdir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD yönetiminin Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesine hazırlanmasına sert tepki göstererek, “ABD’nin Kudüs komplosu mukaddesatımızın sırtına inmek üzere kaldırılmış hançerdir ve bu hançer saplanırsa canı yanan, kanı dökülen, kayıplara sürüklenen yalnızca İslam âlemi olmayacaktır” dedi.

06 Aralık 2017 Çarşamba 16:50
Bahçeli: ABD’nin Kudüs komplosu mukaddesatımızın sırtına inmek üzere kaldırılmış hançerdir

 
ANKA - MHP lideri Bahçeli, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya hazırlanmasına sert tepki gösterdi. Bahçeli, ABD Başkanı Trump’ın seçim kampanyası döneminde Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak gördüğünü açıklaması ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın da aynı görüşü seslendirmesi hafızalardaki tazeliğini muhafaza etmekte olduğunu ifade etti. 1995 yılında ABD Kongresi’nin “skandal ve sakıncalı bir onayıyla kabul edilen” Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınma kararının, şu güne kadar altı aylık sürelerle ertelendiğini ve beklemeye alındığını belirten Bahçeli’nin açıklaması şöyle devam etti:

“Ancak ABD yönetiminin mevcut bu pozisyonundan sapacağı, tarihi yanlış ve yıkıma hizmet edeceği anlaşılmaktadır. Kudüs’ün statüsü üzerinde kumar oynamak için devreye giren, Filistinli mazlumların, tüm İslam dünyasının tarihi ve manevi haklarını hiçe sayan küresel komplonun açıktan felaket ve hezimete davetiye çıkardığı tartışma götürmez bir hakikattir. Yıllardır ve adım adım Kudüs’ü Müslümanlardan arındırma faaliyeti esasen tüm insanlığın, tüm insani değer ve mirasın müşahitliği altında gerçekleşmektedir.

“ABD KUDÜS ÜZERİNDEN ORTADOĞU’YU ATEŞE VERME TEŞEBBÜSÜNDE BULUNUYOR”

Sistematik biçimde Mescid-i Aksa’ya yapılan alçak saldırılar, bunun yanı sıra diğer mukaddes mekan ve mabetlerimize yönelik ağır saygısızlıklar elbette Müslüman vicdanların malumudur. Kudüs 400 yılı aşan bir süre ecdadımızın hakimiyeti altında bulunmuştur. Bu süre zarfında en huzurlu, en müreffeh, en barışçı dönemini yaşayan Kudüs’ün, Siyonizmin, Haçlı heveslerinin, batıl emellerin tuzağına ve kapanına kıvrana kıvrana düşmesi kabul edilemez, izah ve ifadesi olmayacak bir çarpıklıktır. ABD’nin Kudüs üzerinden Ortadoğu’yu ateşe verme teşebbüsünde bulunması ne insanlığın emanetlerine, ne İslam’ın emirlerine, ne de bölge barışının temin çalışmalarına asla sığmayacaktır.”

“İSLAM ÜLKELERİ, TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ İRADESİNİ DESTEKLEMELİ KUDÜS’Ü MAHZUN VE MAHCUP EDECEK HER DAVRANIŞTAN KAÇINMALIDIR”

Bahçeli, uluslararası toplumun ABD’nin “bu karanlık dayatma ve kahredici provokasyonuna itirazını yükseltmeye başlamış” ve İslam dünyasından da peş peşe yapılan açıklamalarla duruş ve tutumunu çok net gösterdiğini söyledi.  Kudüs’ün statüsüyle ilgili bağlayıcı nitelikli Birleşmiş Milletler kararları bulunmakta olduğunu ve muhatap ülkelerce de bilinmekte olduğunu ifade eden Bahçeli’nin şöyle konuştu:

“Türkiye’nin siyasi ve diplomatik tepkilerini zamanında göstermesi, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın İslam İşbirliği Teşkilatını, dönem başkanı sıfatıyla 13 Aralık 2017 Çarşamba günü toplantıya çağırması anlamlı ve isabetli gelişmeler arasındadır. Kudüs, İslam dünyasının kutsal cevheri, üç dinin uyum içinde barındığı kadim bir şehirdir. Bu kapsamda İslam ülkeleri Türkiye’nin öncü, önemli, örnek girişimini, güçlü iradesini dürüstçe sahiplenmeli, samimiyetle desteklemeli, nitekim Kudüs’ü mahzun ve mahcup edecek her davranıştan kaçınmalıdır. Kudüs, ABD’nin iç siyasi hesaplarına, çıkar lobilerine şirin ve sempatik görünmeye çalışan güdümlü siyasetçilerin hedeflerine kurban edilemeyecek, etmeye de kimsenin gücü yetmeyecektir.

“KUDÜS, İSLAM DÜNYASININ GÖZ BEBEĞİ, HAKLI DAVASI, MEŞRU SANCAĞI, GASPI VE REHNİ İMKÂNSIZ MANEVİ TACIDIR”

ABD’nin bugün ilanı beklenen muhtemel karardan derhal dönmesi, Filistinli kardeşlerimizin ve Müslümanların inanç ve yaşama haklarına saygı duyması tarihi bir mecburiyettir. Kudüs, İslam dünyasının göz bebeği, haklı davası, meşru sancağı, gaspı ve rehini imkânsız manevi tacıdır. Bu nedenle ABD’nin; tahripkâr istikrarsızlık, toplumsal infial, toplu intifadaya, kara bir leke gibi alnına yapışacak muhtemel dinler arası çatışmaya yol açacak Kudüs’le ilgili adımlarını muhakkak askıya alması şarttır, acilen ve amasız şekilde gaflet ve dalalete son vermelidir. Dini ihtilaflar, Filistinli kardeşlerimizin yurtlarından ve topraklarından mahrum edilmesi kanlı çekişmelere, bedeli ağır olacak mücadelelere de hız ve ivme verecektir.”

“ABD’NİN KUDÜS KOMPLOSU MUKADDESATIMIZIN SIRTINA İNMEK ÜZERE KALDIRILMIŞ HANÇERDİR”

İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlık huzur ve selamete ulaşamayacak olduğunu ifade eden Bahçeli, “ABD’nin Kudüs komplosu mukaddesatımızın sırtına inmek üzere kaldırılmış hançerdir ve bu hançer saplanırsa canı yanan, kanı dökülen, kayıplara sürüklenen yalnızca İslam âlemi olmayacaktır. Bu nedenle Kudüs temelli gerilimin yumuşaması, ABD’nin kendi iç siyasi dalgalanmayı Ortadoğu’ya ihraç etmekten vazgeçerek aklıselimin ve sağduyunun çizgisine gelmesi samimi dilek ve beklentimizdir. Aksi halde, ortaya çıkacak sonuçlardan hiç kimse, hiçbir ülke yakasını kurtaramayacaktır” dedi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: