08 Aralık 2019 Pazar

ALTAY: Cumhuriyet tarihinin bana göre en büyük skandalıdır

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Ankara ve İstanbul’da rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla başlatılan operasyona ilişkin 3 milletvekilinden oluşan kriz masası kurduklarını belirtirken Başbakan’ın da istifasını istedi.

17 Aralık 2013 Salı 14:12
ALTAY: Cumhuriyet tarihinin bana göre en büyük skandalıdır
ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Ankara ve İstanbul’da rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla başlatılan operasyona ilişkin 3 milletvekilinden oluşan bir kriz masası kurduklarını belirtirken Başbakan’ın da istifasını istedi. 

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve beraberindeki yöneticiler CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ı TBMM’de ziyaret etti. 

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, bütçe taleplerine ilişkin 19 Aralık’ta yapacakları greve CHP’den destek istedi. 

Engin Altay da, CHP’nin KESK’in 19 Aralık’ta gerçekleştireceği eylemle ilgili olarak çok açık bir şekilde kendilerinin yanlarında olacaklarını söyledi. 

Sayıştay raporları konusundaki taleplerini hatırlatan Altay, “Ne kadar haklı olduğumuz bugün İstanbul ve Ankara’da yapılan yolsuzluk operasyonlarıyla bir kere daha ortaya çıktı” dedi. 

- “GAYRİ MEŞRU BİR BÜTÇEDİR”- 

Sayıştay raporları TBMM’ye gelmeden 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kesin Hesabının meşruluğunun söz konusu dahi olamayacağını iddia eden Altay, “Gayri meşru bir bütçedir. Kamu vicdanında hiçbir zaman aklanmış olmayacak. Rant bütçesini TBMM görüşüyor. Bu sabah erken saatlerde başlayan operasyonda bizim başta Sayıştay raporları olmak kaydıyla hükümetin iş ve işlemleri ile ilgili bütün endişelerimizin gün yüzüne çıkmasına da vesile olmuştur” dedi. 

-CHP KRİZ MASASI KURDU- 

Yürütülen yolsuzluk operasyonuna ilişkin 3 milletvekilinden oluşan bir kriz masası oluşturduklarına işaret eden Altay, “CHP bugün 2 saat öncesi itibarıyla bu konuyla ilgili olarak kriz masası teşekkül ettirmiştir. 3 milletvekilinden oluşan bir kriz masası kurduk. İstanbul Milletvekilimiz Aykut Erdoğdu, Kocaeli Milletvekilimiz Haydar Akar, Sakarya Milletvekilimiz Engin Özkoç’tan oluşan bir kriz masası bu süreci çok yakinen takip edecektir” dedi. 

Altay, şöyle devam etti: 

“Şimdilik 3 sayın bakanın çocuğu en büyük kamu bankasının genel müdürü, kimi belediye başkanları, kimi bürokratlarla ilgili başlatılan ve çok sayıda gözaltı olduğunu bildiğimiz bu operasyon AKP’nin Türkiye’yi devleti yönetirken ne kadar kirlettiğinin, devleti ne kadar yağmaladığının bizdeki bu kanaati belgeleyen somut bir gelişmedir. 

Bu operasyonun nereye gidiyorsa oraya gitmesi, operasyondan bir şekilde hükümet baskısıyla ya da değişik sebeplerle geri adım atılmamasını, gerçeklerin ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz. 

Kurduğumuz kriz masasındaki 3 arkadaşımız 24 saat boyunca işleri bu konuyu takip etmek olacaktır.” 

-“4 OLUR MERAK ETMEYİN SİZ” DEDİ BAŞBAKAN’IN İSTİFASINI İSTEDİ- 

Bir basın mensubunun, “3 bakanın oğulları hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılıyor, hükümetin istifasını isteyecek misiniz?” sorusuna Altay, “Bizde bir tabir vardır; Taşköprü kebabı gibi dökülüyor derler Taşköprü’de kuyu kebabı yapılır, kemiği bir tutarsınız bütün etler kemikten sıyrılır. Hükümetin durumu da şimdi bu. Hükümetin elle tutulur bir yanı kalmamıştır.

Hükümetin istifasını istememe bile gerek yok. Bir vaka va; en büyük kamu bankası genel müdürünün odası basılıyor ve 4 bakanın çocuğu gözaltına alınıyorsa burada artık olay belli bir noktadır. Pardon 3 bakan. 4 olur merak etmeyin siz.

Başbakan’ın en kısa zamanda bir açıklama yapması lazım. Başbakan’ın ‘ben işin tadını kaçırdım’ deyip istifa etmesi gerekir.

Başbakan’ın gereğini yapması lazım” yanıtını verdi. 

-“CUMHURİYET TARİHİNİN BANA GÖRE EN BÜYÜK SKANDALIDIR”- 

“Soruşturmayı yürüten savcının Zekariya Öz olduğu ifade ediliyor. Bugüne kadar Ak Parti ve cemaat arasındaki kavganın farklı bir boyuta ulaştığı yönünde değerlendirmeler var, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Altay, “Aralarındaki çatlak, çatışma bizi ilgilendirmez. Düne kadar kol kola iken bugün aralarına bir anlaşmazlığın girmesi şüphesiz devlet içindeki kimi kurumları, kuruluşları ve siyasi gücü iktidar gücünü paylaşmayla ilgili bir hesap olur olmaz, biz işin burasında değiliz. Ortada bir fiili durum var. Türkiye hiç kimsenin tahmin edemeyeceği boyutta yağmalanıyor. Kendi aralarındaki tartışma bugün olur, yarın düzelir. Biz bilemeyiz, bizi de ilgilendiren bir durum değil. Şimdi ortada vahim ciddi bir durum var. Bir büyük skandal var. Cumhuriyet tarihinin bana göre en büyük skandalıdır. Hiçbir Cumhuriyet hükümetinde rastlanmayacak boyutlarda ortada bir yolsuzluk var.

CHP’nin kurduğu kriz masası bu olayı sürekli sıcak ve gündemde tutacaktır” yanıtını verdi. 

-“BU OPERASYONUN DIŞINDA BUNDAN BAĞIMSIZ DAHA NE BİLGİLER BULGULAR KRİZ MASASINA AKACAKTIR”- 

Bir başka soruya da Altay, “Bu masaya gelen her şeyi kamuoyuyla paylaşacağız. Bu masaya an itibarıyla bilgilerin akmaya başladığından ben eminim. Bakın daha neler çıkacak. Bu operasyonun dışında bundan bağımsız daha ne bilgiler bulgular ve belgeler CHP’nin yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili oluşturulan kriz masasına akacaktır” dedi. 

-ALTAY’DAN “ŞÜKÜR” YORUMU: “KOALİSYONUN DAĞILMASI ŞEKLİNDE YORUMLAMAK MÜMKÜN”- 

Hakan Şükür’ün Ak Parti’den istifasına ilişkin bir soruya Altay, “Adalet ve Kalkınma Partisi bir tek parti değil. Koalisyonlar birlikteliğiydi. Koalisyon dağılıyor. Bunu böyle yorumlayın. Koalisyonun dağılması şeklinde yorumlamak mümkün. Çok çeşitli görüşlerin, anlayışların birlikte olduğu bir çatı altında toplandığı organizasyondur. Şimdi ideolojiler, görüşler, kanatlar, gruplar kendi yollarına yürüme kararı almış gibi gözüküyor. Koalisyon hükümetleri nasıl dağılıyorsa AKP de şimdi aynı mantık çerçevesinde bir parçalanma süreci yaşıyor” dedi. 

-“HAKAN ŞÜKÜR’ÜN İSTİFASININ PEŞİNİN GELECEĞİNE DAİR İŞARETLERİ ALIYORUZ”- 

Mansur Yavaş’ın Ankara’da aday gösterilip gösterilmeyeceğine ilişkin soruya da Altay, “Siyasette her şey mümkündür, hiçbir şey imkansız değildir. 22 Aralık tarihi itibarıyla Ankara adayımız resmileşecektir. Bilebildiğim kadarıyla, bana gelen bilgiler çerçevesinde Sayın Mansur Yavaş’ın da partimizden aday adayı olma girişimi var. Buna partimizin yetkili organları karar verecektir. Şüphesiz bu kararı verirken CHP, Ankara’da yaşayan vatandaşların eğilimlerini, tercihlerini dikkate alarak karar verecektir” diye konuştu 

“Ak Parti’den yeni istifalar bekliyor musunuz?” sorusuna Altay, “Bugünkü gelişme ayrı ama Hakan Şükür’ün istifasının peşinin geleceğine dair işaretleri alıyoruz” dedi. (ANKA)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: