27 Ocak 2020 Pazartesi

AKDOĞAN: Örgüt Öcalan'ın sözünü havada bırakıyor

AKP Ankara Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan "Selahattin Demirtaş'ın üst perdeden konuşmalar yaparak AKP sözcülerini aşağılayan ve küçümseyen sözler sarfetmesi parti genel başkanına yakışmayacak bir çiğliktir" dedi.

23 Ağustos 2013 Cuma 11:57
AKDOĞAN: Örgüt Öcalan'ın sözünü havada bırakıyor
ANKARA - AKP Ankara Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan "Selahattin Demirtaş'ın üst perdeden konuşmalar yaparak AKP sözcülerini aşağılayan ve küçümseyen sözler sarfetmesi parti genel başkanına yakışmayacak bir çiğliktir. BDP yönetimindeki bu siyasi olgunluk eksikliğini Gülten Hanım’ın dengelemesi doğru olacaktır” dedi. Akdoğan, "Öcalan Haziran demesine rağmen Eylül'e gelmişken çekilmenin yüzde 20'lerde kalması, Öcalan’ın sözünün havada bırakıldığını gösterir. ‘Öcalan'ın etkisinin ne kadar olacağını göreceğiz’ sözünden alınanlar, bu sözü boşa çıkarmayacak bir uygulama ortaya koysalar daha iyi olmaz mı?” diye sordu. 

-PKK'LILAR, UZANTILARI, ARKA ÇIKANLAR, KENDİLERİNİ DOKUNULMAZ-ELEŞTİRİLMEZ GÖRÜYOR- 

Akdoğan, Star gazetesindeki köşeyazısında önceki "Öcalan'ın PKK üzerinden ulaşmaya çalıştığı araçsal rolü, PYD üzerinden stratejiksel role çıkarmaya çalışıyor" tezine gelen tepkileri değerlendirdi. Son “PYD üzerinden stratejik rol tahayyülü' yazısının, örgüt, örgüt uzantıları ve örgüt muhipleri tarafindan büyük bir tepkiyle karşılandığını belirten, her gün hükümete çuvaldız batırmaya alışanların, küçük bir iğne dokunmasına karşı vaveyla kopardıklarını kaydeden Akdoğan, “PKK da, uzantısı BDP de, PKK'ya arka çıkan yazarlar da kendilerini dokunulmaz ve eleştirilemez görüyorlar, en ufak bir eleştiri de yeri göğü inletiyorlar. Sanki akıl sadece onlarda var” eleştirisinde bulundu. 

-ARAÇSAL-STRATEJİKSEL- 

Yalçın Akdoğan, ideolojik körlük ve su-i zanın yazılanları doğru anlamayı engellediğini bildirdi. Öncelikle "Öcalan PKK üzerinden ulaşmaya çalıştığı araçsal rolü, PYD üzerinden stratejik role çıkarmaya çalışıyor" sözünün böyle bir rol olup olmadığı hükmü vermediğini, bir "çabayı" anlattığını kaydeden Akdoğan, “İkinci olarak örgütün gereken adımları atması konusunda Öcalan’ın etkisinin ne olacağının henüz belli olmadığını söylüyorum, çünkü süreç tamamlanmadı ve örgütün Öcalan’ın çağrısına tam anlamıyla karşılık verdiği söylenemez” dedi. 

-ROLÜN ETKİNLİĞİNİ, ÖRGÜTÜN TAVRI BELİRLER- 

Yalçın Akdoğan, Hükümetin nihai çözüme ulaşmak İçin büyük bir kararlılıkla hareket ettiğini, bununla birlikte Öcalan'ın etkisinin ne olduğunun süreç sonunda daha anlaşılacağını kaydederken, “Bu bir rolü küçümseme değildir. Nitekim Öcalan Haziran demesine rağmen Eylül'e gelmişken çekilmenin yüzde 20'lerde kalması, Öcalan’ın sözünün havada bırakıldığını gösterir. ‘Öcalan'ın etkisinin ne kadar olacağını göreceğiz’ sözünden alınanlar, bu sözü boşa çıkarmayacak bir uygulama ortaya koysalar daha iyi olmaz mı?” diye sordu. 

-DEMİRTAŞ'IN ÇİĞLİĞİNİ GÜLTEN HANIM DENGELEMELİ- 

Akdoğan, çözüm sürecini ve Öcalan'la görüşmeleri başlatanın bu hükümet olduğunu vurguladı. Öcalan’a PKK'nın silah bırakması konusunda rol oynama şansı verildiğini, ancak örgütün tavrı ve uygulamalarının bu rolü boşa çıkaracak veya anlamlı hale getireceğini anlatan Akdoğan şöyle dedi: 

“Bizim söylediğimiz örgütün gereken adımlan atmadığı. Türkiye içinde illegaliteyi sürdürdüğü, baskı ve tehdidi devam ettirdiği, sürecin ruhuna uymayan tehdit ve hakaret açıklamalarıyla süreci gerdiğidir. Bu eleştiriler, sürecin akamete uğraması için değil, selametle sonuca ulaşması içindir. Örgütün iki de bir hükümeti aşağılayan açıklamalar yapması, tehdit ve dayatma söylemleri ortaya koyması elbette karşı eleştiriye maruz kalacaktır. Selahattin Demirtaş ın üst perdeden konuşmalar yaparak AKP sözcülerini aşağılayan ve küçümseyen sözler sarfetmesi parti genel başkanına yakışmayacak bir çiğliktir. BDP yönetimindeki bu siyasi olgunluk eksikliğini Gülten Hanım’ın dengelemesi doğru olacaktır.” 

Akdoğan yazısında açıklamalarına tepki gösteren bazı gazeteciler hakkındaki düşüncelerini de ortaya koydu. (ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: