Ipsos: ‘Hafta sonları sokağa çıkma yasağı’ uygulamasının tekrar başlatılmasını destekleyenlerin oranı yüzde 84

Ipsos: ‘Hafta sonları sokağa çıkma yasağı’ uygulamasının tekrar başlatılmasını destekleyenlerin oranı yüzde 84

Ipsos tarafından yapılan araştırmaya katılanların yüzde 84’ünün, hafta sonu tüm Türkiye’de ya da iller bazında sokağa çıkma yasağı uygulamasının tekrar başlatılmasını desteklediği belirtildi.

Ipsos tarafından Milliyet gazetesi için yapılan araştırmanın sonuçları paylaşıldı. Söz konusu araştırmanın sonuçlarına yer verilen haber, “Sağlık Bakanlığı’nın bilgilendirmelerinden hasta sayısının her geçen gün arttığını hepimiz görüyoruz. Önlemler sıkılaşmaya başladı, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma süresi azaldı, açık alanda sigara içme yasağı geldi” ifadesiyle başladı.

Haber şöyle devam etti:

“Bazı Avrupa ülkelerinde sıkı karantina düzenine geçildi. Ülkemizde her 10 kişiden 6’sı yakın veya uzak tanıdıklardan Kovid-19 pozitif haberi aldığını belirtiyor. Virüs her yerde. Ve tüm bu gelişmelere rağmen hala toplumun yaklaşık 5’te 1’i salgında yeni bir zirve yaşandığını düşünmüyor. Daha önceki haftalarda da gördüğümüz üzere milyonlarca insan hala bu fikirde.

Geri kalan vatandaşlar da ister istemez daha sıkı önlem talebinde bulunuyorlar. Restoran ve kafelerin gece 22:00’den sonra kapatılması uygulaması destekleniyor, hatta tüm gün kapatılmalı diyen bir grup da var. Neredeyse her 10 kişiden 8’i hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının yeniden uygulanması düşüncesinde. Haksız da sayılmazlar, yoksa sorunu önemsemeyen, neredeyse inkâr eden önemli bir kesim varken hastalık ile mücadele çok zor olacak.
Haberini aldığımız aşı ve belki arkasından gelecek başka aşılar yaygın şekilde uygulanana kadar dayanabilmek için hem bilinçlenmek, hem de topyekûn önlem almak zorundayız.

Toplumun yüzde 61’i salgının ikinci dalgasının yaşandığını düşünürken, yüzde 22’si ikinci bir pik yaşandığını düşünmüyor.

Koronavirüs vakası sayılarındaki artış, yakın ya da uzak tanıdıkları birine koronavirüsün teşhisi konması ile birlikte geçen hafta içinde yürürlüğe konan kafe/restoran/internet kafe gibi işletmelerin 22’den sonra kapatılmasına yönelik alınan kararları halkın çoğunluğu destekliyor.

Hatta yüzde 33’ü tüm gün kapatılması gerektiği görüşünde.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir