SİYASET Haberleri Tümü

Beyaz Saray’da Erdoğan Trump görüşmesi


Görüşme öncesi açıklama yapan iki lider gündemdeki konuların detaylıca görüşüleceğini belirtti. Erdoğan, "Basın toplantısı yapacağız ve her şeyi detaylı bir şekilde konuşacağız" derken, Trump ise "Ticari konuları konuşacağız. Bununla birlikte S-400'ler konusunu da, F-35'leri de konuşacağız" ifadelerini kullandı.

Trump, Türkiye'nin IŞİD'le mücadelesini sürdürdüğünü söylerken "Türkiye IŞİD'lileri çok iyi takip ediyor. Türkiye yakın zamanda yüz IŞİD'liyi yakaladı, onların icabına bakıyorlar. IŞİD konusunda çok başarılıyız. IŞİD konusunda üç numaralı ismin peşindeyiz. Bir numara olacağını düşünürken kaçıyor" şeklinde konuştu.

"Türkiye hem S-400'lere hem de F-35'lere sahip olabilecek mi?" sorusuna da yanıt veren Trump, "Bunu konuşacağız, basın toplantısında yanıt vereceğiz" dedi.

Trump'tan Erdoğan'a Suriyeli sığınmacı desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li bir senatörün Suriye'deki Kürtlerle ilgili sorusuna, " O bölgelere yaptığım yatırımları ancak yerinde görebilirseniz anlayabilirsiniz ve Sayın Obama döneminde Kobane'den ülkeme iltica eden Kürtlerin sayısı 350-360 bin düzeyinde. Bunları kimse kabul etmezken biz kabul ettik ve onların sağlık hizmetleri, eğitimi, hepsi bizde. Kimsenin bunlara ekonomik desteği yok. Ama herhalde sizin Kürt dedikleriniz YPG, PYD. Bunlar terör örgütü. Sizlere bazı belgeleri özellikle vermek istiyorum. Apo denen bölücü terör örgütü başının bu Ferhat Abdi manevi evladıdır. Bunu bilmekte fayda var. Sayın Obama döneminde de bunu ifade etmiştim, güvenli bölgeyi inşa etmemiz lazım. Uluslararası bir donörler toplantısıyla 444 km uzunluk, 32 kilometre derinliğindeki bölgeyi güvenli bölge olarak ifade edebiliriz.Biz planları yaptık, projeleri hazırladık. Adımı atarsak 6 ay ile 2 yıl arasında burada konutlarıyla, her şeyiyle 1 milyon sığınmacıyı yerleştirebiliriz. 1 milyonu da Rakka, Deyrzor bölgesine yerleştirebiliriz." cevabını verdi.

Erdoğan Türkiye'deki sığınmacılarla ilgili olarak, "Bizde olan 4 milyon mültecinin 3.6 milyonu Arap ve 350 bini Kürt." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin sığınmacılarla ilgili "40 milyar dolar yatırım yaptığını ancak Avrupa Birliği'nden sadece 3 milyar Euro alındığını" söyledi.

ABD Başkanı Trump, "Şu anda Türkiye'de 4 milyon mülteci duruyor ve Türkiye bunun yükünü yüklendi, Avrupa da buna yardımcı olmalı. Çünkü bu insanlar bırakılırsa Avrupa'ya geçecekler, o yüzden umuyorum ki Avrupa yardımda bulunacak" ifadelerini kullanarak Erdoğan'a destek verdi.

İki ülke arasındaki tansiyon yüksekken gerçekleşecek olan görüşmenin ana gündem maddesi Suriye olacak. Toplantıda ABD ile Türkiye'nin vardığı ateşkes anlaşmasının ne kadar uygulandığı ve ABD'nin SGD ile ilişkisinin gündeme gelmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda 'FETÖ' başlığının da gündeme geleceğini belirtmişti. Toplantıda SDG komutanı Mazlum Kobani'nin ABD'ye davet edilmesinin de masaya yatırılması bekleniyor.

Erdoğan, Trump'ın kendisine yazdığı mektubu Washington'a yanında götüreceğini ifade etmişti. 

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz