SİYASET Haberleri Tümü

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın ABD seyahatinden bir şey çıkmaz

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da yapacağı Washington ziyaretinden hiçbir şeyin çıkmayacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın diplomatik kanaldan gelen ABD Başkanı Donald Trump'ın mektubunu elden iade etmesini de eleştirdi. Kılıçdaroğlu'na Erdoğan'ın ziyareti hakkında ne düşündüğünü sorduğumda şu yanıtı verdi:

‘SES ÇIKARAN YOK'

“Mektubu iade etmek için gidiyor. Mektubu Trump elden mi vermişti? Büyükelçi aracılığıyla göndermişti. Karşılıklılık ilkesi varsa, mektubu iade etmek istiyorsan, büyükelçiyi çağırır verirsin, ‘iade et, üslubu Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni rahatsız eden bir üslup' dersin. Cebine koyup götürecekmiş. O mektupta Erdoğan'ın şahsında bütün ulus aşağılanıyor, kimse ses çıkarmıyor. ‘Mektubu kendisine takdim edeceğim' diyor. Takdim diyerek otomatikman ‘Trump benden üstün, ABD bizden, Türkiye'den üstün bir toplum' diyor. ‘Takdim etmek' ifadesini yanlışlıkla mı kullandı diye düşündüm ama baktım iki kere kullanmış.”

Suriye'de yaşanan gelişmeleri endişeyle izlediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘PİNPON TOPU GİBİ'

“Bir süre önce YPG'nin çekildiğini neye dayanarak söylüyordunuz? Şimdi çekilmediklerini neye göre söylüyorsunuz? Belli ki devleti yönetemiyorlar. ABD ve Rusya orada. Türkiye pinpon topu gibi iki ülke arasında. Bu seyahatten hiçbir şey çıkmaz. ABD petrol bölgesine yerleşti. Oradan mı çıkaracak? Hayır. ABD'yi Rusya'dan mı çıkaracak? Hayır. Erdoğan Suriye'ye kimin teşviki ve telkini ile girdi? Hâlâ bu oyunu oynayanlardan medet umuyor.”

“Suriye demek Rusya demek” tespitini yapan Kılıçdaroğlu, Ankara'nın bunu okuyamadığını söyledi.

MEKTUBU ELÇİYE İADE ETMELİ

Kılıçdaroğlu, “Trump mektubu elçi aracılığıyla gönderdi. İade etmek istiyorsan elçiye verirsin” dedi.

RUSYA İLE İLİŞKİLER

CHP lideri, Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri konusunda şunları söyledi: “Rusya ile ilişkiler, Türkiye'nin Rusya'ya bağımlılığı nedeniyle Erdoğan'ın istediği sonuçları doğurmaz. Türkiye'yi Rusya'ya bağımlı hale getirdiler. Enerjide, tarımda, turizmde bağımlı hale geldik. Savunma sanayiinde de bağımlı hale geliyoruz. Erdoğan süreci kendi özgür iradesiyle yönetemiyor. Türkiye'nin çıkarlarını savunmuyor. Orta Doğu'da da Suriye'de de Türkiye'nin barışçıl dış politikasını hayata geçiremiyor.”

NASIL YANİ? SEÇİMİ MAKİNA MI KAZANDI?

Deniz Zeyrek, bugünkü "İstanbul’u makina mı kazandı?" başlıklı yazısında, Necati Özkan'ın "Kahramanın Yolculuğu" kitabını "Sayfaları çevirdikçe kendi kendime “Nasıl yani? Seçimi makina mı kazandı” demeye başladım." diyerek eleştirdi. 

Zeyrek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tartışmaya neden olan sözkonusu kitapla ilgili görüşlerini aktardı.

Zeyrek, kitabı henüz okumayan Kılıçdaroğlu'nun,  Kaftancıoğlu'na  “Twitter mesajına gerek yoktu, kitabın reklamını yapmış oldun, sayende daha çok okunacak” dediğini paylaştı. 

İŞTE O YAZI 

2018 yılıydı. Henüz seçim sathı mahalline girmemiştik. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu haftada bir kez Ankara'ya geliyordu.

O ziyaretlerinden birinde öğlen yemeğinde buluştuk. Bana İstanbul yerel seçimleri için yaptıklarını anlatıyordu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ıslak imzalı sandık tutanakları CHP tarihinde ilk kez bu kadar fazla toplanabilmişti. Bunu yerel seçimlerde daha da iyi yapacaklarını vaat ediyordu.

İyi bir aday bulamadıktan sonra bunların yetmeyeceğini söyleyerek sözlerini böldüm.

“Onun için de çalışıyoruz” dedi.

Ne yaptıklarını sordum.

“İstanbul halkına isim sormak yerine nasıl bir belediye başkanı beklediklerini soruyoruz” dedi.

Ardından çıkan profili anlattı:

– 45 yaş civarında

– İnançlara saygılı

– Belediyecilik deneyimi olan

– (Bu maddeyi “maalesef” diyerek söyledi) Erkek

– Demokrat, her eğilimi kucaklayabilecek..

Doğal olarak “Böyle biri var mı” dedim.

“Evet, mesela Beylikdüzü Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu” dedi.

İtiraf edeyim, ismini bir iki kez duymuştum. Şişli, Beşiktaş, Kadıköy, Maltepe, Bakırköy'ün CHP'li belediye başkanları kadar ünlü bir isim değildi.

İki ay sonra aynı ismi Kemal Kılıçdaroğlu'ndan duydum. Belli ki benzer bir değerlendirmeyi birlikte de yapmışlardı.

İsmi açıklandığında İstanbul'da dahi bilinirliği yüzde 14 olan o isim çok büyük bir zaferle, hem de AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan sonraki en önemli ismi Binali Yıldırım'ı geride bırakarak seçimi kazandı ve bugün itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturuyor.

İmamoğlu'nun kampanyasını yöneten Necati Özkan'ın “Kahramanın Yolculuğu” kitabını okumaya başladığımda nedense aklıma ilk gelen Kaftancıoğlu ile yaptığımız o sohbet olmuştu.

Sayfaları çevirdikçe kendi kendime “Nasıl yani? Seçimi makina mı kazandı” demeye başladım.

CHP'nin İstanbul Teşkilatı gibi İl Başkanı Kaftancıoğlu'nun emekleri de hiçe sayılmıştı. Fotoğrafların birkaçında vardı kendisi ve hep geri plandaydı. Kitaptaki “Kampanya Makinasının Yönetimi” bölümünü okuyunca “yok daha neler” demeden edemedim.

Fotoğraflarda olduğu gibi makinada da birinci sırada Necati Özkan vardı.

İkinci sırada Öykü Ajans (Özkan'ın ajansı), üçüncü sırada İmamoğlu'nun danışmanı Murat Ongun ve ekibi, dördüncü sırada proje koordinatörü Emrah Şahan, beşinci sırada bilgi işlemci Melih Gecek, altıncı sırada CHP Milletvekili Özgür Karabat (ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı), yedinci sırada Lojistik ve finansman sorumlusu Fatih Keleş, sekizinci sırada hukukçu Burcu Aydın ve dokuzuncu sırada Kaftancıoğlu yer alıyordu.

Kitaba en büyük tepki de haliyle Kaftancıoğlu'ndan geldi. Kaftancıoğlu'nun eleştirisini içeren Twitter mesajından sonra kitap siyasi gündemin en önemli konusuna dönüştü.

Ekrem İmamoğlu, kahraman olarak nitelenmesine şerh koysa da Necati Özkan'ın arkasında durdu.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise kitabı okumadığını ama Kaftancıoğlu'na da “Twitter mesajına gerek yoktu, kitabın reklamını yapmış oldun, sayende daha çok okunacak” dediğini öğrendim.

Kaftancıoğlu'nun ABD Başkanı Donald Trump gibi Twitter'ı yoğun kullanması, parti içi meseleleri dahi oraya taşıması belli ki kendisini rahatsız etmiş.

Kılıçdaroğlu'nun kitap konusundaki görüşünü merak ettiğim için telefonda kendisine de sordum.

Tartışmaya girmeyi ve tartışmanın uzatılmasını doğru bulmadığını belirterek şunları söyledi:

“Örgütümüz iyi çalıştı. Fedakarlıkla çalıştı. Önyargıya kapılmaksızın, kendi içlerindeki kırgınlıkları bile bir kenara bırakıp birlikte durdular ve kazandılar. Herkes başarıyı sahiplenmek ister. Bazı aktörler başarıyı sadece kendi pencerelerinden görebilirler. Bunlar olur. Ancak önemli olan başarıyı kalıcı kılmak için çalışmaktır. Yeter ki başarı olsun.”

İyi bir kampanya ekibi elbette ki seçimlerin kaderini etkiler. Ancak siyasi seçimleri, ticari reklam kampanyalarından ayıran şey, partilerin şirket, seçmenin de müşteri gibi davranmamasıdır.

Keramet sadece makinada olsa, Necati Özkan ve şirketi, aynı sahada olduğu 2014 seçimlerinde de aynı başarıyı elde ederdi.

Binali Yıldırım tarafının da yenilginin analizini yaparken faturayı kampanyayı organize eden reklam/halkla ilişkiler şirketine değil, İstanbul İl Teşkilatı'na kesmesi de tesadüf olmasa gerek.

Kaynak: Sözcü

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz