SİYASET Haberleri Tümü

CHP'li belediye başkanları, Erdoğan'la toplantı öncesi ortak sorunları belirlediler

 

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre CHP’li büyükşehir belediye başkanları yaşadıkları ortak sorunları maddeler halinde belirledi. Toplantıda yalnızca belediyecilik ve buna bağlı olarak yaşanan mali sıkıntılar ve teknik konularla ilgili sıkıntıların dile getirilmesi benimsendi. CHP’li büyükşehir belediye başkanlarının Erdoğan ile toplantısında hiçbir şekilde siyasi konulara girilmemesi kararlaştırıldı. Erdoğan ile gerçekleşen toplantı öncesinde CHP’li büyükşehir belediye başkanları adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sözcü olarak sorunları sıralaması ve konuşma yapması da benimsendi.

İletilen konular

Büyükşehir Belediye Yasası’ndan kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle yasada bazı konularda yetki alanının belirsiz olmasından kaynaklı hizmette aksamalar yaşanıyor. Yasadan kaynaklı sıkıntılar çözülmeli.

Bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı genel müdürlüklerin CHP’li büyükşehir belediyelerine yaklaşımı sorunların çözümüne yönelik değil. Bakanlıklar iktidar partisine mensup belediyelere yaklaştığı gibi CHP’li belediyelere yaklaşmıyor. Bu anlayış düzeltilmeli.

Büyükşehir belediyeleri büyük bir borç yükünün altındayken, alacaklarını da tahsil edemiyor. Bu konuda hiç olmazsa alacak ve vereceklerin mahsuplaştırılmasına ilişkin bir düzenleme yapılmalı.

Kredi imkânı olmasına karşın CHP’li büyükşehir belediyelerinin projelerine ilişkin kamu bankalarından kredi alamaması ve bu konuda kamu kaynaklarının kullandırılmaması sıkıntı yaratıyor. Bu konuda finansman desteğinde ayrım yapılmamalı.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz