SİYASET Haberleri Tümü

İmamoğlu: Verimli bir başlangıç

 

İmamoğlu'nun toplantı sonrası açıklamaları şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanı'na teşekkür ediyoruz. Tümüyle sorunlar konuşuldu. nasıl bir yöntem belirleyeceğimiz konuşuldu. Hatta bir komisyon önerimiz oldu. Komisyonla süreçlere dahil olmamız gerektiğini ilettik. Kendisi de kabul etti. Ortak bir komisyon kurulması yönünde bir karar verildi. Bu komisyon hem yeni yasal düzenlemeler sürecine katılacak hem de sürdürülebilir iletişim kanalının oluşması yolunda böyle bir misyonu olacak. Akabinde karşılıklı sorular soruldu, bakanlar da cevap verdiler. Tümüyle güzel, verimli, iyi bir başlangıç."

Erdoğan'ın 'işten çıkarma' sözlerine yanıt

"Her eleştiri değerli, irdeleriz, bakarız ama ben konuşulacak çok iyi tarafın, bu tarafın minimumda kaldığını düşünüyorum. Biz hassasız. Kimi kast etti bilmiyorum açıkçası."

Erdoğan'dan Beştepe'deki toplantıda sandalyesi kırılan İmamoğlu'na: Ödemen lazım!

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyükşehir belediye başkanları ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi. Toplantı devam ederken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın oturduğu sandalyenin ayağı kırıldı, İmamoğlu sendeledi ve düştü. Ancak hemen kalktı. Bunun üzerine salondan, “Ayağı kaydırıldı” şeklinde espriler yapıldı.

Tarafsız Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı, “Biz bir şey yapmadık, sen sandalyeyi kırdın, parasını ödemen lazım” şeklinde espri yaptı. Sandalyenin ayağının çatladığı belirtildi.

Erdoğan'la görüşen CHP'li başkanlar: Gergin havanın ortadan kaldırılmasını sağladığı için şükran duyuyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 29 büyükşehir belediye başkanı ile yaptığı toplantı sonrası CHP'li belediye başkanlarından Zeydan Karalar, Yılmaz Büyükerşen ve Vahap Seçer açıklama yaptı. Erdoğan'ın 'işçi çıkarma' eleştirilerine yanıt veren başkanlar, belediyelerde işe gelmeden maaş alan insanların varlığına dikkat çekti, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Bazı işçilerin provokasyonuna uğruyoruz" dedi. Başkanlar, yapılan toplantının gergin havanın ortadan kaldırılmasını sağladığını belirterek, "Şükran duyuyoruz" dediler.

Toplantıyı yorumlayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, "Toplantının oldukça verimli geçtiğini düşünüyoruz" dedi. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Erdoğan'ın 'işçi çıkarma' sözlerine ilişkin "İşten çıkarmaların keyfi olmadığını söyleyebiliriz. Resmi idare dışında 15 bin çalışanımız vardı. Hizmet üretemiyorduk. Biz belediyeleri hizmet üretebilir hale getireceğiz. Belediyelerde çok fazla kadronun, işe gelip gitmeden para alan insanların varlığını herkes bilir. Biz çalışanlarımıza karşı sorumluyuz ama bütün halka karşı sorumluluğumuz olduğunu da bilmemiz gerekmektedir. Bu seçimden beri gerilimi devam eden Türkiye'nin bugünden sonra yumuşayacağını düşünüyorum. Bir kez daha Cumhurbaşkanı'na bizi buluşturduğu ve gergin havanın ortadan kaldırılmasını sağladığı için şükran duyuyoruz" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, "Mersin'de işçi çıkarmalarla ilgili bir protesto vardı ama bir bardak suda fırtına çıkarmadan başka bir şey değil. Benim Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde işçi performansından dolayı işten çıkarılan işçiler vardı ama belediyede böyle bir durum yokken bile provokasyona uğruyoruz. İş yavaşlatma, vatandaşa kötü muamele, hizmet götürülen diğer alanlarda personelimiz bizi sıkıntıya sokuyor. Biz hizmet yapmak ve mali dengemizi kurmak zorundayız. Bizden öncesi yönetimler çok fazla eleman almışlar. Kalifiye eleman bulmakta, proje üretmekte güçlük çekiyoruz. Bizim bazı radikal önlemler almamız da anlayışla karşılanmalı. Aksi takdirde hizmet üretebileceğimizi düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Seçer, "Sıkıntılarımızı dile getirdik ama CHP'li belediyeler olarak bakanlıklarda sıkıntı yaşamadığımızı söyleyemeyiz. Genel sekreter atayamadık. Bazı konularda beklemedeyiz. Ama örneğin Mersin'de raylı sistem projemiz var, Cumhurbaşkanlığı'nda yatırım programına alınmasını bekliyorduk ve bu geçen hafta onaylandı. Ben de CHP'li bir başkan olarak kendisine müteşekkir olduğumu ifade ettim. Bundan sonra da kurumlarda bekleyen evraklarımızın işleme geçmesini beklediğimi söyledim" açıklamasında bulundu.

Başkanlar için WhatsApp grubu kurulması planı

AKP'li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da toplantıya dair değerlendirmesinde, Erdoğan'ın kendilerine birtakım önerilerde bulunduğunu aktardı. Büyükkılıç, "Halkın huzuru içi, mazeret değil hizmet üretmek için yapılan verimli bir çalışma" derken, bir WhatsApp grubu kurulması planının öne çıktığını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, Erdoğan'ın terör konusundaki hassasiyetini hatırlattı. Tüm bakanların soruları yanıtladığını belirten Aktaş, "Ben inanıyorum ki şehirlerimizin bu buluşması, Türkiye'deki tüm siyasi partilerinden belediye başkanlarımızın buluşması... Bundan sonra şehirlerimize büyük katkısı olacaktır" ifadesini kullandı.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz