SİYASET Haberleri Tümü

CHP'li Öztrak: Bu kararı yazan kim? Saray

 

Öztrak'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Demokratik meşruiyetin son kilit taşı olan sandık darbeyle çökertilmiştir. Milletin sandıkta söylediği söz masa başı oyunlarıyla gasp edilmiştir. YSK 6 Mayıs'ta milletin iradesini elinden almıştır. Sandıkta oyu çalamayanlar milletin iradesini çalmıştır. Sandık darbesinin üzerinden 14 gün geçti, YSK'nın gerekçeli kararı şu ana kadar açıklanmadı. Erdoğan hafta sonu YSK'nın gerekçeli kararının bugün açıklanacağını söylemişti. Bugün basında 200 sayfalık gerekçeli kararın yazıldığı yer aldı. Bu kararı yazan kim? Saray. Aslında YSK'nın bir tane üyesi var, o da sarayın kibirli kişisi. YSK'daki diğerlerinin hepsi yedek.

‘ÇALINAN MİNARE O KADAR BÜYÜK Kİ, KILIF UYDURMAK ZOR OLUYOR’

Bunlara Ak Parti’ye oy verecek olanlara büyükşehir belediye pusulasının verilmediğini söylüyor. Bu iddia başta AK Partili kardeşlerimiz olmak üzere tüm İstanbulluların aklıyla alay etmektedir. Baktığınızda en fazla oyun büyükşehir için kullanıldığını görüyorsunuz. Çalınan minare o kadar büyük ki, kılıf uydurmak zor oluyor. Bakalım 200 sayfalık gerekçeli karar bu minareye kılıf olmaya yetecek mi!

Öztrak’ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Ülkemizde demokrasinin prensipleri aşındırılmaktadır. Hukukun üstünlüğü yok edilmekte kuvvetler ayrılığı işlevsizleştirilmektedir. Yozlaşmanın olumsuz etkilerini sosyal, siyasal yaşantıdan ekonomimize kadar her alanda görmekteyiz. Bunun son örneği sandık darbesidir. Demokratik meşruiyetin son kilit taşı olan sandık darbeyle çökertilmiştir. Milletin sandıkta söylediği söz masa başı oyunlarıyla gasp edilmiştir. YSK 6 Mayıs’ta milletin iradesini elinden almıştır.

Saray iktidari, siyasi bir kararla YSK eliyle yerleşik seçim hukukunu alt üst etmiştir. Seçimlerin sonucunu YSK değil, millet belirler. Ancak 31 Mart’ta milletin dediğini değil, siyasi iktidarın vesayeti altındaki YSK’nın dediği olmuştur. Sandıkta milletin oyunu çalamayanlar milletin iradesini çalmıştır. Sandık darbesinin üzerinden 14 gün geçti, YSK’nın gerekçeli kararı şu ana kadar açıklanmadı. AKP Genel Başkanı hafta sonu YSK’nın gerekçeli kararının bugün açıklanacağını söylemişti. Bugün de basında 200 sayfalık gerekçeli kararın tamamlandığına yönelik haberler yer alıyor. Bu kararı yazan kim? Saray. Şimdi göndermiş 200 sayfalık gerekçeli kararı YSK’ya. Yedi tane bu karara evet diyen üyenin bunu imzalaması bekleniyor. Aslında YSK’nın bir tane üyesi var, o da sarayın kibirli kişisi. YSK’daki diğerlerinin hepsi yedek. Yazılan gerekçede kuzuyu kapan kurdun kuzuyu suçlaması hikâyesinden başak bir şey olmayacaktır.

Binali Yıldırım’ın oy pusulası iddiasına: Bu iddia milletin aklıyla alay etmektir

Her gün ayrı bir iddia, yalan ve iftira tedavüle sokuluyor. En son AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye adayı, yıllarca bu memleketin en önemli makamlarını işgal etmiş kişinin iddiaları aslında komedi sınırlarını aştı. Trajik bir hal aldı. Ak Parti’ye oy verecek olanlara büyükşehir belediye pusulasının verilmediğini söylüyor. Bu iddia başta AK Partili kardeşlerimiz olmak üzere tüm İstanbulluların aklıyla alay etmektedir. Baktığınızda en fazla oyun büyükşehir için kullanıldığını görüyorsunuz. Bu siyaset erbabına Allah akıl fikir versin demekten başka yapacak hiçbir şeyimiz yok. Ama görüyorsunuz, çalınan minare o kadar büyük ki, kılıf uydurmak çok zor oluyor. Bakalım 200 sayfalık gerekçeli karar bu minareye kılıf olmaya yetecek mi!

"Gerekçeli kararda Erdoğan'ın iddia ettiği görüntüler yer almalıdır"

Biz YSK’nın gerekçeli kararında şu hususların mutlaka açıklıkla yer almasını bekliyoruz; AKP YSK’ya verdiği iptal dilekçesinde pek çok şey iddia etti. Ama oy çalındığını hiç söylemedi. YSK da açıklamış olduğu kısa kararında çalma çırpmadan hiç söz etmedi. Ancak AKP’nin Genel Başkanı ve onun İstanbul adayı ağzından ‘Oylar çalındı’yı hiç düşürmüyorlar. Bu oylar çalındıysa açıklasınlar. Bu oyları kim çaldı? Bu oyların çalınmasına sandıktaki Ak Parti temsilcileri nasıl göz yumdu? Ayrıca gerekçeli kararının ekinde Saray’ın kibirli adamının baştan beri söylediği kamera görüntülerinin de yer almasını bekliyoruz. Ama yok bu iddianın görüntülerini gerekçeli kararda görmezsek o zaman bu iftiracılar çıkmalı ve bu milletten özür dilemeliler.

"YSK, oy sayım cetvellerindeki eksikliklerin seçim sonucuna nasıl etki ettiğini açıklamak zorundadır"

Erdoğan sürekli bazı sandıklarda oy sayın cetvellerinin mühürsüz ve imzasız veya eksik olduğunu iddia ediyor. Bu husus da YSK’nın kısa kararında yer almıyor. Aslında AKP’nin daha önceki itirazlarıyla imzasız ve boş sayım cetveli olan oylar yeniden sayılmıştı. Sonuç? Sonuç değişmedi. YSK gerekçeli kararında bunu bir iptal gerekçesi olarak görecekse o zaman ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarının neye yaradığını da mutlaka açıklamalıdır. AKP ıslak imzalı tutanaklara sandık başında itiraz etmemiştir. Yine ıslak imzalı tutanaklar ilçe seçim kurullarında birleştirilirken bir itiraz veya şikâyette de bulunmamışlardır. Eğer bu bir iptal gerekçesi olacaksa oy sayım cetvellerindeki eksikliklerin seçim sonucuna nasıl etki ettiğini YSK mutlaka açıklamalıdır. Sandığa sandık başından sahi çıkılır. YSK’nın şimdiye kadar geçmiş kararları da bu yöndedir. YSK kısa kararında seçimin iptali gerekçesi olarak sadece bazı sandık oluşumunda memur başkan ve üyelerinin yokluğunu usulsüzlük olarak göstermiştir. Ancak aynı YSK, kanunun açık hükümlerine rağmen sandık kurullarında oluşun benzer usulsüzlükleri geçmişte oyları iptal etmek için yeterli bir gerekçe olarak görmemiştir. Bunun gerekçesi de seçmen iradesinin her şeyden üstün olduğudur."

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz