ÖZEL HABER Haberleri Tümü

CHP bölünsün rüyası görüyorlar

Altıok Haber: Yaptığınız açıklamalarda yerel seçimlerde CHP’nin başarısız olduğunu belirttiniz. Bu başarısızlığın sorumlusu olarak kimleri görüyorsunuz.
Birgül Ayman Güler: Başarısızlığın sorumlusu parti yönetimidir. Örgüt yöneticileri sorumluluk bilincinde olmalıdır. Bu nedenle başarısızlıkda parti yöneticilerindedir. Üyelerimiz ve seçmenlerde hata aramak doğru değildir.

 
Altıok Haber: Siz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adaylığınızı açıklamıştınız. CHP’nin İzmir’de oy oranının
azalmasının ve CHP’li Belediye Başkanları tarafından yönetilen bazı ilçelerin kaybedilmesinin nedeni nedir?


Birgül Ayman Güler
: Aday belirleme sürecinde yaşanan hatalar İzmir’de oy oranımızın azalmasına ve bazı belediyeleri kaybetmemize neden oldu. Bu süreçte emeği olan birçok kişinin sözleri dinlenmedi. Adayların ön seçim, eğilim yoklaması ve anket sonuçlarına göre belirleneceği kararı alınmıştı. Fakat alınan bu kararlara uyulmaması güvensizlik oluşturdu. Bu süreçten ders almamız lazım.

 
DSP’DEN ADAY OLMAYI DÜŞÜNMEDİM


Altıok Haber
: Yerel seçimler öncesi CHP’den ayrılıp DSP adayı olan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ı ziyaret etmeniz çok tartışıldı. Hakan Tartan’ı neden ziyaret ettiniz?


Birgül Ayman Güler
: Aday belirleme sürecindeki yanlışlıklara tepki duyan çok arkadaşımız oldu. Ne yazık ki tepkili arkadaşlara kötü sıfatlar yakıştırdık. Bu yakıştırmalar CHP örgütünü yaralar. Bu nedenle bu sert tavırlara karşı çıktım. Bunun için Hakan Tartan’ı ziyaret ettim. Ayrıca emeklerinden dolayı teşekkür etmek istedim. Arkadaşlarımızı kırma lüksümüz yok. Kırılanları, dökülenleri toplamak bizim görevimiz.

 
Altıok Haber: Bu ziyaretinizden dolayı parti yönetiminden herhangi bir uyarı aldınız mı?
Birgül Ayman Güler: Hayır, herhangi bir uyarı almadım.


Altıok Haber
: DSP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmayı düşündünüz mü?


Birgül Ayman Güler
: Hiç düşünmedim.

 
Altıok Haber: Yerel seçimler sonrası CHP ile ilgili birçok analiz yapıldı. Hürriyet yazarı Ahmet Hakan “CHP Birgül Ayman Güler’lerin partisi mi olacak yoksa Sezgin Tanrıkulu'ların partisi mi olacak?” şeklinde bir yazı kaleme aldı. CHP nasıl bir parti olmalı?
Birgül Ayman Güler: CHP 6 okun partisidir. Parti programımız belli. Merkez medya ve internet medyasında bazı yazarlar CHP bölünse rüyası görüyorlar. Bu uykuları çok uzun sürecek. Bu şekilde düşünen yazarların düşüncesinin benim için önemi yok.

 
CEMAATİN CHP’YE YAPIŞMASINA İZİN VERİLMEMELİDİR


Altıok Haber: CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, il başkanları toplantısında“17 Aralık operasyonunu paralel devlet yaptı deniliyor. 17 Aralık operasyonunu, bu devletin vicdanı yapmıştır.” söyleminde bulundu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? 17 Aralık operasyonunu kim yaptı?


Birgül Ayman Güler
: 17 Aralık operasyonunu cemaat yapmıştır. Bu yapının kökü dışarıdadır ve karşısındaki her unsuru düşman gibi görmektedir. Bu yapı Türkiye için çok tehlikelidir. Bu yapı tasfiye edilmeli CHP’ye yapışmasına izin verilmemelidir.

 
Altıok Haber: Bazı ulusalcı isimler, AKP’nin cemaate karşı operasyonunun desteklenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?


Birgül Ayman Güler
: AKP bu süreçte samimi midir bunu sorgulamak lazım. Ergenekon, Balyoz gibi davalarda insanlar yaşamını yitirdi. Hala Balyoz, Askeri casusluk gibi davalar nedeniyle cezaevinde insanlar var. Bu davalar AKP-cemaat arasındaki 10 yıllık ortaklığın sonucudur.
 

Altıok Haber
: Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Sizce CHP ve MHP ortak bir aday üzerinde uzlaşmalı mı? Yoksa CHP kendi adayını mı göstermeli?


Birgül Ayman Güler
: 2007 referandumuyla Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi büyük bir yanlıştır. Aday konusundan önce bunu tartışmalıyız. Parlamenter rejime Türkiye’nin ihtiyacı vardır. Göstereceğimiz Cumhurbaşkanı adayı da Cumhuriyet’in değerlerini ve 6 ilkeyi benimsemiş bir aday olmalıdır.


Altıok Haber
: Sayın Güler çok teşekkür ederiz.


Röportajı yapan: Kamil Gözübüyük ve Fatma Gül Bektaş

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz