RÖPORTAJ Haberleri Tümü

Mamak'ın Maküs Talihini Değiştirmek İstiyorum

2014 yılı ülkemiz açısından çok önemli bir seçimin yapılacağı yıl olacaktır. Kuşkusuz yapılacak olan Yerel seçimler sonrasında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimler için ipucu olacağı gibi İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli kentlerimizin gelişimi açısından son derece önemlidir.

Bu nedenle seçimlerin en çok ilgi gören partilerden olan Cumhuriyet Halk Partisi aday adayları şimdiden kıyasıya bir yarış içerisindeler. Biz Altıok Haber ailesi olarak parti içi yarışı siz okuyucularımıza en doğru ve ilk ağızlardan aktarmak için aday adaylarına ulaşarak; neden aday olduklarını ve nasıl bir süreç yaşadıklarını dinledik.

Yorum katmadan okuyabileceğiniz röportajlar dizisine 2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nin az bir oyla kaybettiği Mamak ve Mamağın Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday adayı olan Cem Saklavcı ile devam ediyoruz.


Sayın Cem Saklavcı öncelikle sizi sizden dinleyebilir miyiz?


Beni halkın anlatmasını tercih ederim ama şu kadarını söyleyeyim ki tam bir Mamaklıyım. Mamak’ın her sokağında, her köşesinde anılarım var. Oraların bende bıraktığı izler var. Her bölgesini, insanlarını tanırım, ne istediklerini biliyorum.

Bu ciddi hedefe yürümeyi karar alırken neler düşündünüz?

Bütün yaşananlar ve Mamak’ın geçmişini düşündüm. Çok uzaklara gitmeyelim ama AKP Belediyeleri Mamak’a ne verdi? Bütün bu yaşadıklarımız ve gecekondu havası bizim kaderimiz mi? Mamak’ın kaderi plastik hurma ağaçları mı? Ankara’nın diğer bölgelerinde insanların aldığı hizmeti biz niye alamıyoruz. İnsanlar Kızılay’a Kavaklıdere’ye ya da Bahçelievler’e gidiyor da neden Mamak’a gelmiyor? Karar alırken temel düşüncelerim bunlar oldu.Neden Mamak ?

Mamak Ankara’nın ilk yerleşim yeri. Romalılar daha sonra, Türkmen aşiretleri gelip Kayaş ve Mamak’a yerleşmişler. Ayrıca Mamak 55 İlin Doğudan giren kapısıdır Peki bu kadar eski-yeni bir yerleşim yeri neden geri bıraktırıldı? Mamak’ta niye bir yüksekokul veya üniversite binası yok? Neden doğru dürüst bir çarşısı, lokantaları yok. Örneğin; Çankaya ve Yeni Mahalle ile kıyaslayın. Doğduğum, büyüdüğüm bu bölgenin makûs talihini değiştirmek istiyorum. Burasını da en az bir Çankaya kadar gelişmiş bir modern şehir yapısına değiştirmek istiyorum. Ayrıca AKP hükümetiyle gelen ve Büyükşehir Belediye başkanı Sayın İ. Melih GÖKCEK ile Mamak ,ilçesi bütün gelişimlere kapatıldı .ve Sayın KARAYALÇIN dan kalma DOĞUKENT PROJESİNE yönelik her hanği bir gelişme sağlanmadı , Üyeler ve halkımız tamamen mağdur edildi. İşte bunun için Mamak.

ÖRGÜTÜMÜZLE EKİP RUHU İÇERİSİNDEYİZ

İlçe ve İl örgütleriyle uyumunuz nasıl?


CHP örgütleriyle hiçbir uyum sorunumuz yok. Bundan öncede olduğu gibi. Her zaman işbirliği ve gönül birliği içinde olduk ve olmaya çalıştık bundan sonra da aynı yolda ekip ruhu içerisinde çalışmaya devam edeceğiz. Şunu bilmeliyiz ki geçmişini bilmeyen geleceğe dair ne bir proje üretebilir ne de bir değişim başlatabilir. Bundan dolayı proje ve uyum bizim işimiz ve karakterimizdir.

NEFSİM AÇ DEĞİL


İlçenin temel sorunları olarak neleri görüyorsunuz?

Kentsel dönüşüm ve TOKİ’nin yaptığı konutların yanlışlığı…. Alt yapı eksikliği ve ulaşım sorunları…. Vatandaşların eğitim, sağlık ve spor alanları gibi ihtiyaçları da bence önemli bir yer tutuyor. Tatbiki yaşam alanları parklar birer birer satılarak rant alanları sağlandı Sosyal Demokrat Belediyecilik bizim işimiz. Ayrıca en önemlisi Nefsim aç değil

İşsizlik ve ekonomi açısından ne gibi çözümler üretilebilir?

İşsizlik için en iyi çözüm eğitimli, nitelikli iş gücünün istihdamı dır. AKP örgütlerinden gelen “hamili kart yakınımdır” anlayışını kırmamız gerekiyor. Özellikle ara kademedeki insan gücü açığını kapatmak için mesleki eğitime yönelmeliyiz. Bu istihdam yaratır ve çağın gereksinimine göre çağdaş eğitimli ,meslek sahibi gençleri yaratmaya özen gösterdiğimiz taktirde Dünyayla bütünleşen iş adamları ve iş alanlarına fırsat tanımış olacağız..

Enerji ve kaynak tasarrufu sağlamaya yönelik çalışmalarınız var mı?

Belediyelerin bu konuda vatandaşlarını eğiten pratik tasarrufları hakkında bilgi veren ve bunların önemini özelikle ev kadınlarına anlatacak kontrollü ekipmanlar oluşturmak istiyoruz. Bunlara bağlı olarak tabii atıkların değerlendirilerek enerji üretilmesine ilişkin ciddi hazırlıklarımız devam etmekte olup , Doğadan ve tabiattan faydalanacak temelleri atarak GÜNEŞTEN ve RÜZGARDAN faydalanan bir ilçe olarak üretime geçmiş çağdaş bir Mamak görüntüsünü tüm İlçelere ve İllere örnek olacağız.

Yaşayan doğal ve sosyal bir ilçe yaratmak için planlarınız  var mı ?

Elbette ki her alanda olduğu gibi burada da planlarımız mevcuttur.. Bunların bazılarını daha önce de açıkladık. Örneğin; Mamak Askeri Cezaevi’nin müze yapılması. ve Hüseyin Gazi Dağı’nın daturizm alanı ilan edilmesidir. Bu projeler bile Mamak’ın çehresini değiştirmeye yetecektir.. Ayrıca Spor Eğitim Merkezleri, AVM’lere karşı AVC’ler (Alışveriş caddeleri) oluşturarak tıpkı İstanbul ve İzmir de ki sevgi yoluna benzeyen farklı tarihi yapılarla zenginleştirilmiş trafikten muaf tutulmuş dinlenme alanlarını oluşturarak ailelerin yaralanacağı cafeler ve lokantalara Ankaralılara farklı alternatif mekanlar oluşturma azmindeyiz.

Gezi parkı ile varlığını daha ciddi bir şekilde hissettiren gençlik ve gençliğin isteklerini karşılayacak ekip ve motivasyonunuz mevcut mu ?

Elbette ben de bu direnişin ruhunu içinde taşıyan genç lerden biriyim.. Yaşım da Gezi Direnişi gerçekleştiren gençlerle yakın olduğu için . Onların ne istediğini ne hissettiklerini ve yaşam anlayışlarını en iyi bilenlerden biriyim. A yrıca rahmetlik ETHEM SARISÜLÜK benim kuzenimdir.Bu nedenle gezi olayları benim için ayrı bir önem taşımaktadır.Onu kaybetmek ben de derin bir yara ve iz bırakmıştır.Diğer kaybedilen genç arkadaşlarımız içinde aynı acıyı paylaşıyor ve gençlğimizle gurur duyuyorum. Örneğin; nasip olurda belediye başkanı seçilirsem, bütün karar alma süreçlerine gençlerin de katılacağı forumlar planlıyoruz. Gençliğin Yönetime katkılarını çok önemsiyorum. Ve diyorum ki: Mustafa Kemal ATATÜRK bunu yıllar önce görmüş ve konuşmuş( EY TÜRK GENÇLİĞİ ) diye seslenmemiş mi bütün Cumhuriyet ruhunu taşıyan biz gençlere.

Ekibinizde ve seçilirseniz belediyenizde gençlere nasıl ve nerede kadro açmayı planlıyorsunuz ?

Gençler bir kere Mamak’taki karar alma süreçlerine katılacaklar. Binimle birlikte çalışan gençlerin de en büyük isteği bu. Diğer yandan eğitimlerine destek sağlamak onlar için yeni Spor alanları oluşturmakta projelerimin içinde yer almaktadır.. Mesleki eğitim kursları ve onları doğru alanlarda kullanarak istihdam yaratmanın da takipçisi olacağım. Kısacası Mamak Belediyesini gençler yönetecek. Mahallelerde mahalle atölyeleri bilgisayar eğitim evleri kadınlarımıza yönelik üretime katkı atalete iş yerleri. Ve hatta organik üretim alanları daha çok planımız var çünkü Mamak ilçesi belediye oldu olalı bir adayın veya bir aday adayının şahsıma gelene kadar bir proje hazırlayarak halkın önüne çıkamamışlar be yerel yönetimler sempozyumunda aylar önce projelerimi açıklayarak aday -adayı oldum ben mühendisim benim işim plan ve proje ve matematiksel hesap yaşa bir matematiktir biliyorsunuz.

50.000 OY BENİMLE GELECEK


2009 seçimlerinde Mamak az bir oyla kaybedildi. Özellikle sol seçmenin olduğu Tuzluçayır, Ege Mahallesi gibi yerlerde özel seçim çalışmalarınız ve projeleriniz var mı?

Ben Mamagın bağrından çıkan bir adayım , bir ilkesel duruşum var. Mamaktaki sosyal demokrat yapı beni bağrına bastı sandık başına gitmeyen 50 000 küsür oy benim varlığımla sandık başına gidecek benimle birlikte CHP ye oy kullanacaklardır. Mamak’ın sadece belli bölgeleri için değil, bütün bölgeleri için çalışmalarımız ve projelerimiz var. Biz Mamak’ta bütün kesimleri kucaklayan, halkla halk için belediyecilik yapacak bir anlamayışı benimsiyoruz. Zaten CHP’nin felsefesi de bu.

Bölgenizdeki adaylarla tanışma ve fikir alışverişi yapma şansınız oldu mu ?


Elbetteki görüştüm görüşüyoruz , Basında da yer aldığı gibi, geçtiğimiz haftada bir ilki be gerçekleştirdim bu zamana kadar adaylar birbirlerine yanlış bakmışlar. ilk seçim bürosunu ben açtım ilk defa ben aday adaylığımı açıkladım buna rağmen mütevazi bir şekilde aday adayları nı ziyaret ederek hepimizin CHP gemisinde olduğumuzun vurgusunu paylaştım, kazanmanın yolu birliktelikten geçeceğini anlatmaya çalıştım.


Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz