RÖPORTAJ Haberleri Tümü

Çankayalıları Heyecanlandırmak İçin Adayım

2014 yılı ülkemiz açısından çok önemli bir seçimin yapılacağı yıl olacaktır. Kuşkusuz yapılacak olan Yerel seçimler sonrasında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimler için ipucu olacağı gibi İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli kentlerimizin gelişimi açısından son derece önemlidir.

Bu nedenle seçimlerin en çok ilgi gören partilerden olan Cumhuriyet Halk Partisi aday adayları şimdiden kıyasıya bir yarış içerisindeler. Biz Altıok Haber ailesi olarak parti içi yarışı siz okuyucularımıza en doğru ve ilk ağızlardan aktarmak için aday adaylarına ulaşarak; neden aday olduklarını ve nasıl bir süreç yaşadıklarını dinledik.

Yorum katmadan okuyabileceğiniz röportajlar dizisine Ankara'nın ve Türkiye' nin gözbebeği Çankaya ilçesinden CHP aday adayı olarak bende varım diyen İlke ÇAKAR ile devam ediyoruz.

Sayın İlke Çakar sizi sizden dinleyebilir miyiz?

Ankara-Nallıhan’da 1966 yılında doğdum. İlk ve ortaöğrenimimi Nallıhan’da tamamladıktan sonra Ankara Hukuk Fakültesi’ni kazanarak Ankara’ya geldim. Ankara Barosu’nda 1989 yılında avukatlık stajımı tamamladım. Bağ-Kur’da kurum avukatı olarak 1990 yılında başladığım görevim boyunca esnafın sorunlarıyla birebir yakından ilgilenme ve esnafla iç içe olma olanağını elde ettim. 1995-97 arasında yurt dışında Almanya’da mesleğimi sürdürdüm ve avukatlık anlamında bu yurt dışı deneyiminin bana çok ciddi katkı sağladığını söyleyebilirim. 1998’den itibaren kendi avukatlık büromu kurdum ve serbest avukat bugüne kadar çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Aileden CHP’li olduğum için sürekli siyasetle iç içe bir yaşantım oldu. 22 yıllık meslek yaşantım boyunca, Bağ-Kur, TESK, Esnaf Odaları, Belediyeler ile hukukçu olarak yakından çalışma imkanı elde ettim ve bu deneyimimi, birikimimi siyasi alanda partim CHP için değerlendirme çabasındaydım.

Bu doğrultuda CHP Ankara İl yönetiminde görev ve sorumluluk üstlendim ve Hukuk ve Seçim işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak il yönetiminin, partimizin hukuki konulardaki sorunlarının yakın takipçisi oldum. Gerek meslek yaşantım gerekse siyasi yaşantım boyunca, hiçbir görev sorumluluktan kaçmadım, sonuna kadar ve ısrarla takipçisi oldum.Bu ciddi hedefe yürümeye karar alırken neler düşündünüz ?

Uzun süredir siyasetin içindeyim. Siyaset, topluma, bireylere ve ülkeye hizmetin en önemli, en etkin alanlarından birisi. Örgütlü siyaset ise, bunun daha da etkin ve somut biçimde yürütülmesinin gereği. CHP gibi, ülkemizin en köklü ve Cumhuriyeti kuran partisinde çalışmanın, üyesi olmanın, sorumluluk üstlenmenin bir aşamasında, parti bayrağını daha yukarı taşımak gerektiği kanısıyla yola çıktım. Bugüne kadar, partimiz adına başarılı hizmetlere imza atan başkanlarımızın, bu çalışmalarının kesintisiz ve daha ileri, daha yukarı yönlü devamı arzusuyla adaylık kararımı verdim. Demokratik bir yarışta, herkesi kavrama, kucaklama, hizmet üretme heyecanıyla çalışmaya koyuldum.

Neden Çankaya ?

Çankaya hem Başkentin, hem Cumhuriyetin, hem de Türkiye’nin simge ilçesi. Ülkemizin tarihsel ve kentsel anlamda marka ilçelerinden birisi. O nedenle, Çankaya’ya hizmet, belediyecilik anlamında, özellikle de sosyal demokrat-toplumcu-insancıl belediyecilik anlamında önemli.

Çankaya, yerel yönetim anlayışı açısından da bir vitrin. Burada yapılacak işlerde, üretilecek projelerde tüm ülkenin ve diğer tüm belediyelerin gözü üzerinizde olacak. Ayrıca parti yönetimimizin bu yerel seçimler öncesinde aldığı bir ilke kararı var; Kadın ve Genç adaylara ağırlık, öncelik ve yoğunluk vermek.

Bu açıdan da bir kadın aday adayı olarak, il yönetimindeki görev ve sorumluluklarım, Çankaya’da ikamet eden birisi olarak da yaşam deneyimlerim Çankaya’da güzel şeyler yapılabileceğini hissettiriyor.


MEVCUDU DAHA DA İLERİ GÖTÜRMEK TEMEL HEDEFİM


İlçenin temel sorunları olarak neleri görüyorsunuz ?

Önceki ve şu anda görevdeki başkanlarımız, Çankaya’da çok güzel işlere, projelere, hizmetlere imza attılar. Bu açıdan mevcudun üzerine yeni bir şeyler koymak, mevcudu daha da ileriye götürmek temel hedef. Bunun yanı sıra çevresel düzenlemeler, yeşilin büyütülüp genişletilmesi, yeni yasayla sınırları genişleyen ilçede hizmet bekleyen bu alanlara hizmetin ulaştırılması, kısaca Çankaya’nın AB ve dünya kentleri standartlarında dönüştürülmesi gerek. Altyapı, kentsel dönüşüm projeleri, ilçenin yaşlanan nüfusu da dikkate alınarak buna yönelik projeler üzerinde durulmalı diye düşünüyorum. Ekip arkadaşlarım ve proje grubumuzla çok özgün çalışmalar yapıyoruz. Çankaya’yı öne geçirecek, Çankayalıları heyecanlandıracak, mutlu edecek projeler bunlar.

İşsizlik ve ekonomi açısından ne gibi çözümler üretilebilir ?

Ülkemizin olduğu gibi, Çankaya ilçemizin de en yakıcı, temel sorunlarından birisi işsizlik. Bizim de proje çalışmalarımız arasında ilk sıralarda, öncelikli. Özellikle kadın ve genç istihdamına yönelik çarpıcı projelerimiz var ve hazır. AB fonlarından destekli bu sosyal içerikli projeler konusunda çok önemli mesafe kat etmiş durumdayız.

Kadın ve gençlerin, ev kadınlarının eğitim, bilgi ve beceri, meslek edinmelerini kolaylaştırıcı programlar ardından istihdam güvencesiyle ekonomik yaşamlarına katkı sağlayacak, aile bütçelerini ve dolayısıyla yaşam standartlarını yükseltecek çalışmalarımızın hemen hepsi hazır.

Enerji ve kaynak tasarrufu sağlamaya yönelik çalışmalarınız var mı?

Tabii ki. Partimizin doğaya ve çevreye saygılı siyasi çizgisi doğrultusunda çevre korunmasına, doğanın dengelerinin muhafazasına özen gösteren çalışmalarımız çoğunlukta. Hazırladığımız kapsamlı projeler kitapçığımızda bunlara ayrıntılı biçimde yer veriyoruz. Çoğu Türkiye’de bir ilk olacak projeler. Çöp Takvimi, Beyaz Çatı vb. projelerimizi ilk etapta sayabilirim. Diğer pek çok proje hazırlığımız da tabii ki sürüyor.

Yaşayan, doğal ve sosyal bir ilçe yaratmak için planlarınız var mı?

Çankaya, Ankara’nın eğitim, ekonomi, sosyal yaşam gibi yönlerden en etkin, en dinamik, en canlı ilçesi. İlçemizdeki yeşil alanların genişletilmesi, her mahalleye birçok amaçlı bir park ve yeşil alan oluşturulması, öncelikle düz semtlerden başlamak üzere bisiklet ve yürüyüş yolları, bisiklet kullanımının özendirilmesi gibi kampanya hazırlıklarımız var.

Bir Kent Parkı ve Kent Ormanı, Ankara’ya ve tüm Türkiye’ye örnek olacak Çankaya Gezi Parkı, Kuğulu Park-Tunalı bölgesinde sosyal yaşam ve eğlence-alışveriş yaya bölgesi vb. çalışmalar söz konusu. Çankaya’nın ve dolayısıyla eski Ankara’nın nostaljik bölgelerinin canlandırılması, çok amaçlı ve çok yönlü Kültürel alanlar, merkezler oluşturulması gibi projelerimiz eminim Çankaya’nın çehresini değiştirecek, sosyal yaşamını hareketlendirecek, insanlarımızın mutlu bir ilçede yaşadıkları algısını güçlendirecek.

Gezi parkı ile varlığını daha ciddi bir şekilde hissettiren gençlik ve gençliğin isteklerini karşılayacak ekip ve motivasyonunuz mevcut mu ?

Aday adaylığımı ilan ettiğim zaman, aynı zamanda hazırladığım “Türkiye Siyasetinde Bir Dönüm Noktası-Taksim Gezi Parkı Direnişi/Bir Analiz” kitapçığımı paylaştım. Düzenlediğim basın toplantısında da, bu konudaki görüş ve değerlendirmelerimi, çıkarttığım sonuçları ve öngörülerimi de katılımcılara, partililere, il ve Çankaya İlçe yönetimlerine aktardım.

Gezi parkı eylemleri süresince ve sonrasında, Ankara genelinde Kuğulu Park, Dikmen, Anıttepe, Yenimahalle ve daha pek çok yerde Park Forumlarını takip edip, izleyerek, dinleyerek, gerektiğinde tartışmalara bizzat katılarak, yani doğrudan ve yerinde tespitlerle hazırladım bu kitapçığı ve analizlerimi.

Bu kitapçık ve içeriğinde yer alan analizlerimi, Genel Merkezimize, MYK ve PM üyelerimize, Gençlik ve Kadın Kollarımıza da ulaştırdım. Çok olumlu, beğeni ve takdir dolu tepkiler aldım. Dolayısıyla vurgulamak istediğim, Taksim Gezi Parkı Olayları ve “Y Kuşağı” konusundaki saptamalar ülkemizdeki toplumsal talepler, dönüşüm ve beklentiler konusunda çok önemli sinyaller, ipuçları veriyor.

Bunları doğru okumak, altını özgün biçimde doldurmak, siyaset kurumunun bu beklentileri karşılaması, beklentilere yanıt verecek mekanizmaları oluşturmasını sağlamak zorundayız. Hazırladığımız sosyal içerikli ve gençliğe dönük çok ciddi projelerimizle bu doğrultuda önemli bir boşluğu dolduracağımızı düşünüyorum. Partimiz şayet adaylık sorumluluğunu tarafıma tevdi ederse, bu konuda tüm Türkiye genelinde gençlik konusunda örnek ve parmakla gösterilecek, örnek alınacak çalışmalarımızı herkesle paylaşacağız ve gerek Çankaya gerekse Partimiz adına çok pozitif sonuçlar alacağız. Çalışma grubumuzdaki çok sayıdaki gençle birlikte, “ortak akılla” yürüttüğümüz çalışmalarda, yaptığımız beyin fırtınalarında ortaya çıkan saptamalar ve sonuçlar şimdiden heyecan veriyor.

Ekibinizde ve seçilirseniz belediyenizde gençlere nasıl ve nerede kadro açmayı planlıyorsunuz?

Daha önce belirttiğim gibi, istihdama yönelik çok iddialı ve kapsamlı proje çalışmalarımız mevcut. Bu sadece belediye kadrolarında istihdam amaçlı projeler olarak anlaşılmasın. Belediyelerin istihdam olanakları belli. Bunun dışında Çankaya ilçesinde bir istihdam dalgası, işsizliği azaltma çalışması başlatacağız. E-Belediyecilikle bilişim konusunda eğitimli, deneyimli gençlerimiz aracılığıyla hizmeti ilçe halkının ayağına götüreceğiz. Bilim ve Teknoloji Evleri zincirimiz gençlerimizin ayrılmak istemeyecekleri yerler olacak. Kısaca özetlemek gerekirse, Çankaya mutlu yaşlılar, mutlu gençler, iş ve sosyal güvence sahibi kadınların, ev kadınlarının örnek ilçesi olacak.

Bölgenizdeki adaylarla tanışma ve fikir alışverişi yapma şansınız oldu mu?

Tabii ki örgütten, partiden tanıdığım aday adayı arkadaşlarım var. Onlarla demokratik bir yarış, demokratik bir rekabet içindeyiz. Diğer yandan aday adaylığı süreci henüz tamamlanmadığı için de her gün yeni bir ismin adaylığı söz konusu olabiliyor. Süreç tamamlandıktan sonra sanırım daha yakın diyalog şansını yakalayacağız. Çankaya’daki diğer partilerin adayları ile de kişisel düşüncem hizmet ve projeleri yarıştırarak, tatlı-sert bir siyasi rekabet çizgisini yürütmek yönünde. Artık kavgacı siyaset dönemi geçti. Gezi parkı eylemlerinin belki de öğrettiği en önemli şey, taleplerin şeffaf, dürüst ve içtenlikle, karşılıklı haklara saygı çerçevesinde dillendirilmesi. AKP’nin en büyük yanılgısı bu barış dilini, demokrasi dilini anlayamaması, kavgacı, şiddet içerikli siyasetle üste çıkacağını sanması oldu.

Gerek aynı partiden gerekse ayrı partilerden, adayların yapması gereken, bu hizmet yarışını demokrasi ve demokratik rekabet tavrıyla, barış diliyle sürdürmek. Gerilimden nemalanmak dönemi geride kaldı.

Bu yerel seçimlerin o nedenle Türkiye’de, özelde de Çankaya’da çok şeyi değiştireceğine, çok farklı bir siyasi zemini ve atmosferi getireceğine inanıyorum.


Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz