RÖPORTAJ Haberleri Tümü

Kolayı Herkes İster, Ben Zoru İstiyorum

2014 yılı ülkemiz açısından çok önemli bir seçimin yapılacağı yıl olacaktır. Kuşkusuz yapılacak olan Yerel seçimler sonrasında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimler için ipucu olacağı gibi İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli kentlerimizin gelişimi açısından son derece önemlidir. 


Bu nedenle seçimlerin en çok ilgi gören partilerden olan Cumhuriyet Halk Partisi aday adayları şimdiden kıyasıya bir yarış içerisindeler. Biz Altıok Haber ailesi olarak parti içi yarışı siz okuyucularımıza en doğru ve ilk ağızlardan aktarmak için aday adaylarına ulaşarak; neden aday olduklarını ve nasıl bir süreç yaşadıklarını dinledik. 

Yorum katmadan okuyabileceğiniz röportajlar dizisine Ankara'nın ve Türkiye' nin en büyük ilçesinden CHP aday adayı olarak bende varım diyen Bülent Gündoğan ile başladık.


Sayın GÜNDOĞAN sizi sizden dinleyebilir miyiz?

Bülent GÜNDOĞAN'a kısaca, 36 yıllık yaşamına uzun bir eğitim ve iş hayatı ile birlikte uzun Cumhuriyet Halk Partisi geçmişi sığdırmış bir Anadolu insanı diyebiliriz. İlk, orta ve Lise eğitimimi Keçiören’deki çeşitli okullarda, Ön Lisans Eğitimimi Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulunda; Lisans eğitimimi ise Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, işletme Lisans Derecesini alarak tamamladım. 

Yüksek Lisans Eğitimimi ise Selçuk Üniversitesi ‘’Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’’ Ana Bilim dalında tamamladım.

Bu eğitim hayatımın yanında çok küçük yaşlarda iş hayatının içinde yer aldım ve 17 yıldır; Keçiören’de faaliyet gösteren çeşitli firmalarda ortaklık ve yöneticilik gibi görevlerde bulundum. 2013 yılında ise uzun süredir görüşmelerini yürüttüğüm uluslar arası bir firmanın Türkiye Distribütörlüğü görevini üstlenerek, eğitim hayatında sürekli yükseltmeye çalıştığımız çıtayı; iş hayatımızda da yükseklere taşımak için sürekli olarak mücadele ettik. 

Eğitim ve iş hayatımızın yanında siyaset hayatından da bu süreçte uzak kalamadık. Çünkü çevresinden kopuk dünyaya gözleri kapalı bir insan olamadık hiçbir zaman, bunun sonucu olarak da; ülkemizdeki, dünyamızdaki sorunlarla her zaman ilgili, her zaman meşgul olduk. Bu sorunların çözümleri için kaygı duyduk, kafa yorduk ve bu uğurda mücadele ettik. Bu mücadelemizin temel direğinide 23 yaşında üyesi olarak, Gençlik Kollarına Katıldığımız Cumhuriyet Halk Partisi oluşturmaktadır. 

Partimizde Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun Genel Başkan olması ve bizim gibi genç insanların önünün açması ile birlikte; son genel seçimlerde Keçiören ilçe Başkanlığımızda ilçe saymanlığı ve daha sonrasında ilçe yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüttüm. Bu görevimizden de Mart 2014te yapılacak Yerel seçimlerde, Keçiören Belediye Başkan Adayı olmak amacıyla istifa ettim.  

Bu ciddi ve zor hedefe kilitlenmekteki amacınız nedir?

Az önce bahsettiğim özgeçmişimden de anlaşılacağı gibi hayatım boyunca mücadeleden hiç kopmadım ve kolay işleri de hiçbir zaman sevmedim. Bu yüzden de Keçiören gibi zor bir bölgeden aday adayı olmayı tercih ettim. 

Bunun nedenlerine gelirsek, Anadolu’da bir söz vardır temizliğe evinizin önünden başlayın diye, eğer Türkiye de Cumhuriyet Halk Partisini iktidar; Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nu Başbakan ve Sosyal Demokrat Politikalarıda   ülkemizde uygulanabilir yapacaksak, bu mücadelenin de evimizin önünden yani Keçiören’imizden başlaması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden Keçiören gibi ciddi ve zor bir hedefi tercih ettim. Kolayı herkes ister ben zoru istiyorum.

Bu zor hedefi seçmemizin bir nedeni de, daha önce belirttiğim gibi hayata ve dünyaya gözleri kapalı bir insan olamamamızdır.

Bundan dolayıdır ki; ilçemiz giderek köhneleşirken, sorunları büyüyüp derinleşirken, bu sürece gözlerimizi kapatmak bizim yapabileceğimiz bir şey değildi. Bu sorunların daha da derinleşmeden çözülmesi için mücadele etmek bizim, komşularımıza, arkadaşlarımıza ve en azından kendimize olan ahlaki yükümlülüğümüzdür.

Bu zor bölgeyi hedeflememizin, bir diğer nedeni de kolay hedeflere ulaşmak hemen herkesin başarabileceği durumdur. Kolay hedefler konusundaki başarının kamuoyundaki olumlu etkisi de, az ve geçicidir. Ancak kamuoyundazor hedefleri başarmak, toplum tarafından her zaman daha çok takdir edilmiş, toplumda yarattığı etki çok daha büyük, çok daha kalıcı olmuş ve başarının sahiplerine tarih sayfalarındageniş yerler açmıştır. Bu saydığım nedenlerden dolayıdır ki zoru başarmak ve 20 yıldır iktidar olunamayan bir ilçede Belediyeyi kazanmak istiyorum. 

Keçiören’in Temel Sorunları olarak neleri görüyorsunuz?

Keçiören’imizin sorunları, sağ partiler tarafından yönetildiği son 20 yılda bırakın çözülmeyi giderek derinleşmiş, kronikleşmiş ve azalmak yerine çoğalmıştır. Keçiören ilçemizin en önemli sorunlarının başında işsizlik, ulaşım, altyapı, sosyal ve kültürel donatı eksikliği, yanlış kentleşme, gençlerin, kadınların ve çocukların belediye politikalarında göz ardı edilmesi, çevre ve doğaya yeterince özen gösterilmemesi gibi uzun ve sıkıntılı bir liste olarak uzayıp gitmektedir. 

KEÇİÖREN RANT'A TESLİM

Bu sorunların bir kısmı sağ partilerce yönetilen diğer ilçelerde de karşımıza çıksa da; Keçiören de diğer belediyelerden farklı olarak; kamu kaynakları uzun yıllar boyunca, belediye yönetimleri tarafından coğrafi olarak da,  nüfus olarak da Keçiören’in çok küçük bir kesimine yani Kalaba Vadisine harcanmasıdır. Keçiören’in vitrini görünümündeki Kalaba vadisi geçmiş ve mevcut yönetimler tarafından süslenmiş, albenisi ve rantı arttırılmış; ancak Keçiören’in geri kalanı ise belediye hizmetlerinden ve kamu kaynaklarından mahrum bırakılmıştır.

Tüm bu sorunlara ek olarak üzülerek belirtmek isterim ki, Keçiören Belediyesinin borç sorunu da giderek artmışve Keçiören Belediyesini iş yapamaz bir sürece doğru götürmektedir.

Keçiören’le İlgili Ciddi ve Birçok sorunu dile getirdiniz. Bu sorunların çözümü ile ilgili hazırlıklarınız, projeleriniz nelerdir?

Yukarıda sıraladığımız, sizinde içinizi karartan sorunların çözümü ilgili tabi ki analizlerimiz, çalışmalarımız ve ortaya çıkmış projelerimiz bulunmaktadır. Sizde biliyorsunuz ki son genel seçimde Genel Merkezimiz ve Genel Başkanımız Türkiye’nin sorunlarının çözümüne yönelik, birçok proje ortaya koydu ve kamuoyundan da projeleriyle ilgili, çok olumlu sonuçlar aldı. Ancak birçok projemiz daha sonrasında iktidar tarafından kopyalandı ve uygulamaya konuldu. 

Takdir edersiniz ki seçime yaklaşık 7 ay kadar bir süre bulunmaktadır. Bizimde Keçiören’in sorunlarının çözümüne yönelik hazırladığımız acil müdahale planının ve projelerimizin çalınma ve kopyalanma ihtimali yüksektir. Bunun içindir ki projelerimizi şimdiden açıklamamız seçim stratejisi açısından partimize pek olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Ancak şunun ipucunu verebilirim. İçerisinde Mimar, Mühendis, Avukat, Sosyolog ve Çocuk Psikoloğuna kadar birçok uzmanın yer aldığı çalışma ekibimiz tarafından hazırlanan projelerimiz aday gösterildiğimiz takdirde, Keçiören de toplumun ezberini bozacak ve partimiz açısından çok olumlu neticeler doğuracaktır. 

Projelerimizle ilgili şu ipucunu verebilirim; bu son hafta ilçemizde kadınlarımız, gençlik kollarımız ve ana kademe yöneticilerimizle; kampanya süreci, propaganda yöntemleri, projeler vb. konularda ortak akıl ortaya koyabilmek amacıyla; kahvaltılar düzenledik ve bu kahvaltılarda örgütümüzle projelerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunup kendilerinden projelerimizle ilgili çok olumlu tepkiler aldık. 

Bölgenizde aday adayı olan diğer isimlerle diyalog kurma şansınız ve fikir alışverişinde bulunma şansınız oldumu?

Keçiören ilçemizden aday adayı olan veya daha önce olmayı düşünüp sonradan vazgeçen, diğer isimlerle daha önce farklı ortamlarda kısa süreli veya uzun süreli görüşmelerde bulunduğum oldu. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Cumhuriyet Halk Partisi mücadelesini, Türkiye Cumhuriyetinde bir bina farz edersek, bu binaya bir tuğla koyan herkesin hizmetkârı, bu binadan nemalanmaya çalışanın veya bir toz parçası koparmaya çalışan herkesin de karşısında oluruz. 

Bu bağlamda yukarıda da belirttiğim gibi, Keçiören gibi zor ve çetrefilli bir bölgede aday adayı olma sorumluluğunu ve yükünü üstlenen herkes benim için birbirinden değerlidir. Bu mücadelede ipi hangimiz göğüslersek göğüslesin, kendimiz adaymış gibi çalışmakta bizim görevimizdir. Aldığımız parti terbiyesi bunu gerektirir. Çünkü biz Partimize aday adayı olabilmek için birkaç ay önce gelmedik; yarında hiçbir yere gitmeyeceğiz. 14 yıldır buradayız ve olmaya devam edeceğiz.

Bundan dolayıdır ki mevcut aday adayı arkadaşlarımızla çalışmakta, yarışmakta şahsıma büyük bir onur ve zevk verecektir.

Biliyorsunuz ki, ülkemizin son 3 ayına gezi olayları ve 90 gençliği damgasını vurdu. Bu konuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Gençlikle ilgili özel projeleriniz, çalışmalarınız var mıdır?

Gezi olayları Türkiye’de yaşam alanlarına müdahale edilen, gelecekle ilgili ümitsizliğe kapılan, tüm kesimlerin gezi parkında yaşananlarında ateşlemesi sonucu, sokağa dökülmesi ile patlak veren bir süreçtir. Bu sürecin lokomotifi de enerjisi ve heyecanı ile doğal olarak gençler olmuştur. 

Türkiye’de kadınların kaç çocuk doğuracağından, insanların kaçta ne içeceğine, neyin nerede satılacağından, İstanbul’da nereye hangi binanın yapılacağına kadar her konuya müdahil olan ve hayat görüşünü kamu gücünü de kullanarak toplumun geniş kesimlerine baskı ile kabul ettirmeye çalışan bir başbakan bulunmaktaydı. Etrafındaki özgürlük alanının giderek daraldığını ve bu baskının artarak devam edeceğini gören büyük halk kitleleri bu sürece tepki olarak sokaklara döküldü ve bu gidişe artık dur dedi. 

Hükümetin bu süreci daha olgunlukla göğüslemek, geniş kitlelerin kaygılarını anlamak yerine binlerce insanımızın yaralanmasına ve 5 tane gencimizin ölmesine neden olan; orantısız bir güç kullanmasının nedenini ise henüz anlayabilmiş değilim. Çünkü bu şiddet sarmalı ile birlikte yaşananlar; iktidar partisine hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyunda büyük bir itibar ve seçmen kaybettirdi. Bundan dolayıdır ki Gezi olayları sonucunda artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve siyaset algıları Türkiye’de artık çok daha farklı olacaktır.

Bizim gezi sürecinin lokomotifi gençlerle ilgili tabi ki özel projelerimiz ve çalışmalarımız mevcuttur. Bu doğrultuda Keçiören ilçemizdeki gençlerle bu hafta içerisinde geniş katılımlı bir kahvaltı düzenledik ve kampanya sürecimiz, projelerimiz gibi konularda fikir alışverişinde bulunduk. İlçemizdeki gençlerde bu kahvaltıya büyük ilgi göstererek bizleri mutlu ettiler.

 Aday adaylığımızla ilgili yürüttüğümüz kampanya sürecinde yazılı ve görsel medyanın yanında, sosyal medyayı da aktif olarak kullanmaya çalışıyoruz. Mevcut aday adaylarını incelediğimizde sosyal medyayı en iyi kullanan ekip olduğumuzuda sevinerek görüyorum. Bu çalışmalarımız ve gençlerle iletişimimiz ilerleyen süreçte artarak devam edecektir.

YA ÖN SEÇİM YA EĞİLİM YOKLAMASI

Son olarak okuyucularımıza ve kamuoyuna söylemek istedikleriniz nelerdir?

Keçiören’de yerel seçimlerle ilgili öncelikle şunu belirtmek isterim. Aday tespiti yapılırken genel merkezimiz tarafından ön seçim yönteminin veya tüm üyelerin katılımı ile eğilim yoklaması yönteminin uygulanması; Keçiören’de görüştüğümüz tüm sivil toplum kuruluşları, partililerimiz ve şahsımın beklentisidir. 

2014 yerel seçimlerinde taşın altına elini koyacak tüm aday adayı arkadaşlarıma, örgüt yöneticilerime, kadın ve gençlik kollarımıza ve Genel Merkezimiz yöneticilerine çalışmalarında başarılar diliyorum. 

Bu röportaj vesilesi ile beni okuyucularınızla buluşturduğunuz içinde sizlere ayrıca teşekkür ediyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum. 

Yorumlar
  • örgüt

    ön seçim şart beyler ön seçim.

  • aday

    başka adaylar yok mu? onlar neden ortalığa çıkmıyo? neden tanımıyoruz onları

  • Yılmaz

    genç arkadaşım yolun açık olsun. gençlere sonuna kadar desteğimiz var. cesaretini takdir ediyorum.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz