Türkiye Washington Büyükelçiliği’nden ABD’ye Metin Topuz tepkisi

Türkiye Washington Büyükelçiliği’nden ABD’ye Metin Topuz tepkisi

Türkiye Washington Büyükelçiliği’nden, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne Metin Topuz açıklaması nedeniyle tepki geldi. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, “ABD Büyükelçiliği’nin açıklaması yargının bağımsızlığına müdahaledir. ABD Büyükelçiliği bağımsız Türk yargısının kararlarına saygı göstermeli” denildi.

ABD Ankara Büyükelçiliği’nden ABD İstanbul Konsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz’a 8 yıl 9 ay ceza verilmesinin ardından bir açıklama yapılmış, “Bugünkü kararın derin hayal kırıklığı içindeyiz. Bu kararı destekleyecek inandırıcı bir delil görmediğimiz gibi, kararın süratle üst mahkeme tarafından bozulmasını diliyoruz” ifadesi kullanılmıştı.

Türkiye’den ABD Büyükelçiliği’nin açıklamasına tepki geldi. Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada “ABD Büyükelçiliği’nin açıklaması yargının bağımsızlığına müdahaledir. ABD Büyükelçiliği bağımsız Türk yargısının kararlarına saygı göstermeli” denildi.

“Müdahale etmekten kaçınmasını tavsiye ediyoruz”

Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“ABD İstanbul Konsolosluğu eski Türk personeli Metin Topuz, İstanbul’da ilgili Mahkeme tarafından FETÖ terör örgütüne yardım ettiği için suçlu bulundu. Yasal olarak yedi gün içinde bu karara itiraz etme hakkına sahiptir.

“ABD Ankara Büyükelçiliği’nin Topuz ile ilgili yasal kararı eleştiren ve bu bağlamda mahkemenin güvenilirliğini sorgulayan açıklaması, yargı bağımsızlığına bir müdahale teşkil etmekle birlikte yabancı diplomatik misyonların rollerini ve sorumluluklarını belirleyen kural ve uygulamalarla uyuşmamaktadır.

“ABD Büyükelçiliğine bağımsız Türk mahkemelerinin kararlarına saygı duymasını ve her durumda yasal işlemlere müdahale etmekten kaçınmasını tavsiye ediyoruz.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir