TBMM’de gözaltına alınan Ömer Faruk Gergerlioğlu, serbest bırakıldı

TBMM’de gözaltına alınan Ömer Faruk Gergerlioğlu, serbest bırakıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldığını açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sabah saatlerinde TBMM’de gözaltına alınan eski HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldığını açıkladı.

Başsavcılık’tan yapılan açıklama şöyle: ”Ankara Cumhuriyet Bassavcılığımızca Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterligi tarafindan yapılan suç duyurusu ve eki belgeler ile yazılı ve görsel basından elde edilen diğer bilgi ve belgeler sonucunda, 17.03.2021 tarihinde hakkında verilen kesinleşmiş mahkeme kararının Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 60. birleşiminde okunması ile milletvekilliği düşen ancak TBMM binasından ayrılmayan ve ayrılmayacağını da yaptıgı sosyal medya paylaşımları ile açıklayan eski Kocaeli milletvekili Ömer Faruk GERGERLİOĞLU hakkında “17.03.2021 tarihinden itibaren gece gündüz aralıksız TBMM binasını terk etmemesi, düşmüş olmasına rağmen Mecliste milletvekili gibi hereket etmesi ile 17.03.2020 tarihinde Meclis Genel Kurulundan ayrılıp HDP partisi grup katına çıktığı sırada kendisi ile birlikte yürüyüşe geçen gruptan biji serok apo şeklinde sloganlar atılması” sebepleriyle Türk Ceza Kanununun 262/1, 116/2-4 ve 3713 sayılı Kanunun 7/2. maddeleri kapsamında başlatılan soruşturmada, Cumhuriyet Başsavcılıgımızca Ankara Emniyet Müdürlüğüne verilen talimat ile şüpheli Ömer Faruk GERGERLİOĞLU’nun ifadesinin alınması sağlanmış, ifadesi ikmal edildikten sora şahıs serbest bırakılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Gergerlioğlu’nun ifadesi ortaya çıktı

Milletvekilliği düşürülen ve bu sabah abdest almak için lavaboya gittiği sırada Meclis’te gözaltına alınan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ifadesi ortaya çıktı.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ifadesini detayları ortaya çıktı. Gergerlioğlu, polislerin kendisini zor kullanarak gözaltına aldığını belirterek, “İfade ve ibadet özgürlüğüm ihlal edilmiştir ve güç kullanılmak suretiyle darp edildim” dedi.

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından TBMM’den çıkmayıp HDP grubunda başlattığı “Adalet Nöbeti” sırasında gözaltına alınan Gergerlioğlu, Kavalıdere Polis Merkezi’nde verdiği ifadenin ardından sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü. Savcılık Gergerlioğlu’nun serbest bırakılacağını açıkladı.

Edinilen bilgilere göre, Gergerlioğlu polis merkezindeki ifadesinde gözaltına alınırken yaşadıklarını da anlattı. Gergerlioğlu gözaltına almaya gelen polislere namazını kılmak istediğini söylemesine rağmen “Karakolda kılarsınız” dediklerini belirterek, “Sabah namazı vaktinin geçeceğini söyledim ancak izin vermeyip koluma hızlıca girerek, beni koşar adım götürmeye başladılar” dedi. Gergerlioğlu ayakkabısını ve kıyafetlerinin giyilmesine de izin verilmediğine dikkat çekti.

Güç kullanılarak polis aracına bindirildiğini söyleyen Gergerlioğlu, polisin güç kullanması sonucu sağ el ikinci parmağını bükmekte zorlandığını kaydederek, “İfade ve ibadet özgürlüğüm ihlal edilmiştir ve güç kullanılmak suretiyle darp edildim” dedi.

Gergerlioğlu’na vekilliğinin düşürülmesine karşın neden TBMM Genel Kurulu’nun terk etmediğini soruldu. Gergerlioğlu polisin bu sorusuna “Meşru bir karar olmadığı için milletin vekili olmama nedeni ile Anayasa’nın uygulanmasını istedim. Genel Kurulda bulunurken karar okunduğu için 17 Mart 2021 günü 19.25’te Genel Kurul’dan çıktım, parti grup toplantı odasına geçtik ve orada bu kararın hukuksuzluğuna ve Anayasa’ya aykırılığına dair çeşitli açıklamalar yaptım. Milletvekilliğim o esnada düşmüş olabilir ama milletin bir ferdi olarak bu hukuksuzluğa itiraz ettim” diye yanıt verdi.

Gergerlioğlu’nun Genel Kurul’dan HDP grubuna geçerken “Biji serak Apo” sloganı atıldığı iddiası da soruldu. Gergerlioğlu bu iddiaya şöyle cevap verdi:

“Çekim kayıtları gazetecilerdedir. Sahte video görüntüleri savcılık tarafından kullanılmıştır. Bu görüntüler içinde bulunduğum grup ile alakalı değildir. Genel Kurul kapısında arkadaşlarım ile topluca çıktıktan sonra grup toplantı odasına geçeceğimizi ve oradan ayrılmayacağımı, AYM kararını bekleyeceğimi söyledim. Bütün bu kayıtlar gazetecilerde mevcuttur. Bana gösterilen video görüntüleri benim ve içinde bulunduğum topluluk ile alakalı değildir.”

Gergerlioğlu savcılığın delil olarak sundu videodaki saat ile kendisini HDP grubuna geçtiği saat arasındaki farka da dikkat çekti.

Serbest bırakılan Gergerlioğlu’ndan ilk paylaşım

Meclis’te gözaltına alınan ve ifadesinin ardından serbest bırakılan Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndan ilk paylaşım geldi.

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından TBMM’den çıkmayıp HDP grubunda başlattığı “Adalet Nöbeti” sırasında gözaltına alınan Gergerlioğlu, Kavalıdere Polis Merkezi’nde verdiği ifadenin ardından sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.

İfadesinin ardından serbest bırakılan Gergerlioğlu, paylaşımda bulundu.

Twitter hesabından paylaşım yapan Gergerlioğlu, “Nerede kalmıştık” diye yazdı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir