Polis, Ankara’ya ulaşan baro başkanlarının şehre girişini engelledi

Polis, Ankara’ya ulaşan baro başkanlarının şehre girişini engelledi

İktidarın, baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme planına karşı Ankara’ya yürüyen baro başkanlarının şehre girişine polis izin vermiyor.

Barolar, çoklu baro ve nisbi şeçim sisteminin önünü açacak düzenlemeye karşı 19 Haziran’da Türkiye’nin dört bir yanından ‘Ankara’ya Savunma Yürüyüşü’nü başlattı. Bugün Ankara’ya ulaşan baro başkalarının şehre girişi polis tarafından engellendi.

Van Barosu Başkan Yardımcı Hamza Çiftçi ve ÇHD Ankara Şubesi alandan yaptıkları canlı yayınla polis ve baro başkanları arasında geçen tartışmayı aktardı.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baran Selanik de Twitter’dan yaptığı paylaşımda polisin, şehre girişe izin vermediğini belirtti. Polislerle avukatlar arasında arbede çıktığını belirten Selanik gelişmeleri şu şekilde aktardı:

“Bir polis memurunun Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı’ya yumruk atması sonucu arbede çıktı. Polis, Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz’ı gözaltına almak istedi. Vermedik.

Polis, yoldan yürümek istediğimizde duran araç şoförlerine üstümüze sürmeleri için bağırıyor. Yürümek istediğimizde yeniden engellendik. Çıkan arbedede İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel’e bir polis memuru yumruk atmak istedi ancak yumruk isabet etmedi. Bir baro başkanının gözlüğü kırıldı.

TBB Yönetim Kurulu üyelerinin bir kısmı da şimdi beklediğimiz alana geldi. Metin Feyzioğlu’ndan hala ses yok.”

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, yürüyüşün amacının barışçıl gösteri ve yürüyüş hakkına dikkat çekmek olduğunu belirterek, “60’a yakın baro başkanın yürüyerek Ankara’ya girmesine izin verilmiyor. 3 günlük yürüyüşümüzün bir amacı da yurttaşın tümüyle yasaklanan barışçıl gösteri ve yürüyüş hakkına dikkat çekmekti. Artık bir şey söylemeye zaten gerek kalmadı, manzara ortada” dedi.

CHP PM üyesi hukukçu İlhan Cihaner de baro başkanlarının “sosyal mesafeye uygun” olarak yürümeye hazırlandığını ifade etti.

56 baro başkanı oturma eylemi başlattı

Barolarla ilgili yeni yasa girişimine karşı ‘savunma yürüyüşü’ başlatan baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından engellendi. Başkanlar oturma eylemi başlattı.

Yürüyüşlerine izin verilmeyen baro başkanları kendi aralarında konuşurken polis kamerasının çekim yapması tepki çekti. Çekim yapan polis kamerası üzerine baro başkanları cübbe kapattı.

Polis ile baro başkanları arasında yaşanan tartışmada polis amirinin, polislere yönelik “Provakasyona gelmeyin” demesi üzerine avukatlar tepki gösterdi. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, “Böyle bir durumda kaldığımız için üzgünüz” dedi.

OTURMA EYLEMİ BAŞLATTILAR

Açıklamanın ardından yürüyüşlerine izin verilmeyen baro başkanları oturma eylemi başlattı.

Feyzioğlu ile birlikte Anıtkabir’e giden 15 baro başkanı da eyleme katıldı

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, sabah TBB Başkanı Feyzioğlu ile birlikte Anıtkabir’e giden 15 baro başkanının da yapılanları protesto etmek ve birlikte mücadele etmek için eyleme katıldıklarını söyledi.

Barolarla ilgili yeni yasa girişimine karşı ‘savunma yürüyüşü’ başlatan baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından engellendi. Engellemelere karşı oturma eylemi başlatan bazı baro başkanları polis şiddetine maruz kaldı.

ANITKABİR’E GİDEN BARO BAŞKANLARI DA GELDİ

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, Ankara girişinde polis şiddetine maruz kaldıklarını söyledi.

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı ve İzmir Barosu Baskanı Özkan Yücel’in çevik kuvvet tarafından fiziki şiddete maruz kaldıklarını belirten Balkan, “Yürüyüşümüzün engellendiği sırada bizi akan trafiğin önüne attılar” dedi.

Balkan, sabah Feyzioğlu ile Anıtkabir’e giden 15 baro başkanının da yapılanları protesto etmek ve birlikte mücadele etmek için kendilerinin yanına geldiğini söyledi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir