Mansur Yavaş, ‘Ekonomik Koruma Paketi’nin detaylarını açıkladı

Mansur Yavaş, ‘Ekonomik Koruma Paketi’nin detaylarını açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik olarak olumsuz etkilenen garson, esnafa, pazarcı, taksi gibi çok sayıda vatandaşa destek vermek amacıyla ‘Ekonomik Koruma Paketi’ni hayata geçiriyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, konuyla ilgili basın açıklaması yaparak paketin iki ayaktan oluştuğunu duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 150 bin aileye gıda yardımı yaptığını ancak bunun artacağı belirtilen açıklamada, “Bu nedenle hazırlıklarımızı 500 bin aileye düzenli gıda yardımı yapacak şekilde tamamladık. Bütün süreci bilimin yol göstericiliğinde, organize ve planlı bir biçimde yönetiyoruz. Bu gıda paketlerinin içerikleri “beslenme uzmanları” tarafından belirlendi. Sağlıklı beslenme için gerekli olan tahıl, protein, karbonhidrat miktarları göz önünde bulundurularak paketlerin içeriği oluşturuldu” denildi.

Gıda yardımı haricinde işini ve gelirini kaybedenlerin nakit desteğe de ihtiyacı olduğunu hatırlatan Yavaş, “Bu nedenle işsizlik sigortası dahil, yapacağımız kontrollerde herhangi bir gelire sahip olmadığını belirlediğimiz ailelere ‘acil nakit desteği sağlamak amacıyla gerekli bütçemizi oluşturduk. Şu an için acil nakit desteği için belli bir süre sınırı öngörmüyoruz. Hayat koşulları normale dönünceye kadar acil nakit desteği’ni sürdüreceğiz” dedi.

Vatandaşları da dayanışmaya yardım etmeye çağıran Yavaş’ın açıklamasının devamı şöyle:

Desteklerden yararlanmak için ne yapmak gerekiyor?

Gıda ve/veya Acil Nakit Desteği’nden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın Belediyemize gelmelerine hiç gerek yok. Evlerinden hiç çıkmadan bu başvuruları yapabilecekler.

Öncelikle Başkent Mobil uygulamamızdan bu başvuruları yapmak mümkün. Gerekli güncellemeler yapıldı ve “Belediye hizmetleri avucunuzun içinde” sloganıyla başlattığımız Akıllı Belediye uygulamamız olan Başkent Mobil’den çok kolay bir biçimde vatandaşlarımız bize başvuruda bulunabilirler.

İkinci kanalımız yine vatandaşlarımızın büyük bir rahatlıkla ve sıkça kullandıkları BAŞKENT 153 hizmetimizdir. BAŞKENT 153’e telefon açarak vatandaşlarımız gıda ve Acil Nakit Desteği başvurularını yapabilirler.

Başvuru yapılabilecek üçüncü kanalımız ise Ankara Büyükşehir Belediyesinin kurumsal internet sitesinden ulaşılabilecek Dayanışma Platformu sayfasıdır.

Ankaralı yardımseverler bize nasıl katkıda bulunacak?

Yasal olarak bir vatandaş istediği zaman belediyelere bağış yapabilir. Kanunlarımız buna izin veriyor. Biz yardımsever Ankaralılara “işte şimdi tam zamanı” diyoruz. Bu amaçla resmi hesaplarımızı tüm iletişim kanallarından Ankaralılara duyuracağız. Bize ne kadar çok bağış gelirse, bizim mağdur vatandaşlarımız için kullanacağımız bütçemiz o kadar çoğalacaktır. Gün dayanışma günüdür ve zorluklar ancak birlikte aşılır. Yardımsever vatandaşlarımızı bize bağış yapmaya davet ediyoruz. Yapılan bağışların başka hiçbir amaçla kullanılmayacağını, sadece ve sadece gıda ve Acil Nakit Desteği ile yine Ankaralılara döneceğini buradan bir kere daha duyurmak istiyorum.

Bize nakit olarak bağışta bulunabilecekleri gibi, gıda bağışı da yapabilirler. Bu amaçla bize başvuracak yardımseverlerin gıda bağışlarını kendilerinden alıp lojistik merkezimize aktarıyoruz ve orada daha önce beslenme uzmanlarınca belirlendiğini söylediğim standartlara göre paketleyip vatandaşlarımıza ulaştıracağız.

Zor bir süreçten geçiyoruz ve herkesin yapabileceği işler olduğunu ben bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

6 MİLYON TEK YÜREK olursak üstesinden gelemeyeceğimiz sorun olamaz. Biz virüsten daha güçlüyüz. Ankara virüse teslim olmayacak.

Hepinize saygılarımı sunuyor, sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir