16 Ekim 2019 Çarşamba

İmralı sürecinin tıkanmadığına dikkat çekti

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İmralı sürecinin tıkanmadığına dikkat çekerek, “Adı üzerinde süreç bu. Zaman zaman hızlı zaman zaman yavaş gidebilir ama süreç devam eden bir süreçtir. Kimlerin ne zaman gideceğine de Adalet Bakanı karar verecektir” dedi.

08 Şubat 2013 Cuma 15:26
İmralı sürecinin tıkanmadığına dikkat çekti

Bozdağ, AK Parti Genel Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmralı sürecinin tıkanması diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyleyen Bozdağ, “Adı üzerinde süreç bu. Zaman zaman hızlı zaman zaman yavaş gidebilir ama süreç devam eden bir süreçtir. Kimlerin ne zaman gideceğine de Adalet Bakanı karar verecektir. Benim bildiğim kadarıyla şu anda verilmiş ve uygulanmış bir karar yok” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İmralı sürecinin tıkanmadığına dikkat çekerek, “Adı üzerinde süreç bu. Zaman zaman hızlı zaman zaman yavaş gidebilir ama süreç devam eden bir süreçtir. Kimlerin ne zaman gideceğine de Adalet Bakanı karar verecektir” dedi.

Bozdağ, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu ifade ederken, "Türkiye’de 30 yılı aşkındır bir yeni anayasa sorunu var ama onun yanında da yeni anayasa yapamama sorunu var. Yeni anayasa yapmakla biz hem anayasa sorununu, hem de yeni anayasa yapamama sorununu aşmış olacağız" diye konuştu. 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İmralı sürecinin tıkanmadığına dikkat çekerek, “Adı üzerinde süreç bu. Zaman zaman hızlı zaman zaman yavaş gidebilir ama süreç devam eden bir süreçtir. Kimlerin ne zaman gideceğine de Adalet Bakanı karar verecektir” dedi. 

Bozdağ, AK Parti Genel Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni anayasa yapım sürecine yönelik değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, “Biz uzmanlaşma ile yeni anayasanın hayata geçirilmesini arzu ediyoruz. Uzlaşma Komisyonu 31 Aralık 2012’ye kadar yeni anayasa önerisini Türkiye toplumunun önüne koyacağını söyledi ama bu süre doldu, böyle bir netice ortaya çıkmadı. Meclis Başkanının girişimiyle ek bir süre alındı ve bu üç ay olarak ifade edildi. Şimdi bu süre içerisinde Uzlaşma Komisyonu’nun mutabakatla bir yeni anayasa önerisi ortaya koyması bizim dileğimiz arzumuzdur” dedi.
Böyle bir neticenin çıkmasının Türkiye’nin de yararına olacağını vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti: 

“Yeni anayasa önerisi Meclis’te Genelkurul’da görüşülerek, halkoyundan geçtikten sonra da yürürlüğe girebilir. Ama eğer 3 ay içerisinde böyle bir netice çıkmazsa Türkiye’nin yeni anaysa ihtiyacı ortadan kalkacak mı, kalkmayacak. Yeni anayasa talebi yok olacak mı, yok olmayacak. Bu ihtiyacı karşılamak siyaset kurumunun vazifesi. Meclis bunu bir şekilde karşılayacaktır. O yüzden biz diyoruz ki ‘Eğer Uzlaşma Komisyonu’ndan yüzde yüz bir mutabakat çıkmazsa o zaman üçlü bir mutabakat ararız. Olmadı ikili mutabakatla yapabilirsek, öyle netice alabilirsek adımlarımızı öyle atabiliriz. Çünkü Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Bizim söylediğimiz odur. Yeni anayasayı hayata geçirebilecek imkan bulduğumuzda ‘bu adımı biz atmıyoruz’ diyemeyiz. Çünkü toplumumuzun böyle bir talebi var. Biz bu talebi hayata geçirmek durumundayız. Türkiye’de 30 yılı aşkındır bir yeni anayasa sorunu var ama onun yanında da yeni anayasa yapamama sorunu var. Yeni anayasa yapmakla biz hem anayasa sorununu aşmış olacağız hem de yeni anayasa yapamama sorununu aşmış olacağız. Dileğimiz Uzlaşma Komisyonu’nun bu iki sorunu aşan netice almasıdır.” 

-“TEK BAŞINA BİZİM BUNU HAYATA GEÇİRME İMKANIMIZ FİİLEN GÖZÜKMÜYOR”- 

Bir soru üzerine AK Parti’nin şu anda 330 oyu olmadığını söyleyen Bozdağ, “Bizim oyumuz Meclis Başkanımızı dışarıda tuttuğunuz zaman 325 oyumuz var. Biz ne diyoruz; ‘Bunu üçlü uzlaşma ile yapabiliriz, ikili uzlaşma ile yapabiliriz, tek başına bizim bunu hayata geçirme imkanımız fiilen gözükmüyor ama birlikte yapabiliriz” dedi. Anayasayı yapma konusunda bütün partiler ile bir arada olduklarını dile getiren Bozdağ, “Biz Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak yeni anayasayı hayata geçirme konusunda milletin talimatına uygun hareket etmeyi düşünüyoruz. Şu anda komisyon çalışıyor bu komisyonun başarılı netice almasıdır bizim dileğimiz. Komisyon netice alamazsa ondan sonra neler olabilirin üzerinde konuşuluyor. Bütün partilerin de bunun üzerinde durması lazım. Başbakanımızın açıklamaları da komisyonun netice alması konusunda teşvik edici açıklamalar olarak değerlendirilmesi lazım” ifadelerini kullandı. 

-“İPE UN SERİYOR GÖRÜNTÜSÜ VERMEMİZİN BİR ANLAMI YOK”- 

Ucu açık bir çalışma yapılırsa anayasanın hiç bitmeyeceğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bizim Yozgat’ta böyle ucu açık işler oldu mu ‘ipe un seriyor’ derler. Bizim ipe un seriyor görüntüsü vermemizin bir anlamı yok. Yeni anayasa konusunda samimi hayretimizi göstermeliyiz. Yeni anayasayı her şart altında hayata geçirecek bir iradeyi temsilen biz adımlarımız atmalıyız, biz öyle düşünüyoruz. Umarız Uzlaşma Komisyonu netice alıcı bir adım atar” şeklinde konuştu. 

-“ELEŞTİRİLERİ HAKLI ELEŞTİRİLER OLARAK GÖRMÜYORUM”- 

Anayasa Mahkemesi hariç bütün yüksek yargının temyiz mahkemesi adı altında tek çatı altında birleşmesinin bu güne kadar önerilen bir husus olduğunu anlatan Bozdağ, “AK Parti grubunun ortaya koyduğu öneride; Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin temyiz mahkemesi olarak tek çatı altında toplanıyor” dedi. İşleyişte bir sorun yaşanmayacağını aksine içtihat birliği oluşacağına işaret eden Bozdağ, şöyle devam etti: 

“Hakimler Savcılar Kurulu’nun üye yapısı bizim hukukumuzda nasıldı; ilk derece mahkemelerinden hakimlerin seçtikleri vardı bir de Cumhurbaşkanının atadıkları vardı. Biz buna TBMM’nin atamasını ilave ettik. AK Parti’nin başkanlık sistemi önerisi olduğu için cumhurbaşkanı yerine başkanın bir ataması var ama öte yandan yeni burada olan Meclis'in seçmesi. Yani hakimlerin seçmesi demokratik oluyor da Meclis'in seçmesi niye demokratik olmasın, başkanın seçmesi neden demokratik olmasın.

Esasında biz demokratik bir yapıyı hayata geçirdik. Hem hakimlerin temsilcileri, milletin temsilcileri hem de milletin seçtiği başkanın atadıkları orada olacak. Dolayısıyla daha geniş tabanlı, daha demokratik temsile uygun bir yapı olacaktır. Öte yandan Anayasa Mahkemesi’ne başkanın üye seçmesi Meclis'in üye seçmesi yanlış bir şey değil ki. Daha önce de Cumhurbaşkanımız seçiyordu. Meclis de son düzenlemeden sonra bazı üyeleri seçme imkanına kavuşmuştu. Şimdi biz diyoruz ki doğrudan böylesi bir seçim imkanı olsun. Dünyanın başka demokratik ülkelerinde de seçimlere baktığınızda başkana ya da cumhurbaşkanına seçim imkanı veriyor. Öte yandan meclise imkan veriyor. Meclisin seçmesinden niye korkuyorlar? Cumhurbaşkanını halk seçiyor, halkın yüzde 51 oyuyla seçilmiş veya başkanının atamasından niye çekiniyorlar? Yani bizim yaptığımız düzenlemeler demokratik temsile uygun, demokrasiye uygun, hukuk devletine uygun düzenlemelerdir. Eleştirileri ben bu noktada, doğrusu, haklı eleştiriler olarak görmüyorum.” 

-“SÜREÇ DEVAM EDEN BİR SÜREÇTİR”- 

Gazetecilerin sorusu üzerine İmralı sürecinin tıkanması diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyleyen Bozdağ, “Adı üzerinde süreç bu. Zaman zaman hızlı zaman zaman yavaş gidebilir ama süreç devam eden bir süreçtir. Kimlerin ne zaman gideceğine 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: