İmamoğlu, Danıştay’ın kararını değerlendirdi: İktidarın bu kararı alkışlamaması lazım, kendi kalelerine gol atarlar

İmamoğlu, Danıştay’ın kararını değerlendirdi: İktidarın bu kararı alkışlamaması lazım, kendi kalelerine gol atarlar

Ticaret Bakanlığı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından mayıs ayında yayınlanan genelge ile belediye başkanlarının belediye şirketlerine yönetici atama yetkisi, belediye meclislerine devredilmişti. Devirle ilgili açılan davayı Danıştay reddetti.

Ticaret Bakanlığı tarafından 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından mayıs ayında yayınlanan genelge ile yasanın belediye başkanlarına verdiği belediye şirketlerine yönetici atama yetkisi, belediye meclislerine devredilmişti.

İstanbul ve Ankara gibi meclis çoğunluğunun AKP – MHP grubunda olduğu belediyelerde, yetki gaspı tartışması başlamış ve genelge Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yargıya taşınmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yürütmeyi durdurma ve iptal istemli davasına müdahil olmuştu. Danıştay 8. ve 10. Daire üyeleri, yaptıkları müzakere sonucunda, 4’e karşı 5 oyla talebi reddetti.

Sözcü’den Özlem Güvemli’ye konuşan Ekrem İmamoğlu, Danıştay’dan çıkan kararı şu sözlerle değerlendirdi:

Kararın 5’e 4 alınması daha da önemli. Umarım tekrar gözden geçilirler kararı. Hukuk böyle bir şey yapamaz, hukuksuzluğu devreye sokmuş olur. Siyaset alanının da iktidarın temsilcilerinin de böylesi bir kararı alkışlamamaları lazım. Bu onlar için de kendi kalelerine gol atmak olur. Yönetemezler böyle bir süreci, halka da anlatamazlar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir