İmamoğlu: Bugün başlatılmamış hiçbir hattın kalmayacağı noktaya geldi

İmamoğlu: Bugün başlatılmamış hiçbir hattın kalmayacağı noktaya geldi

Ekrem İmamoğlu, “Bulunamaz dendiği noktada finansman imkanları sağlayarak bütün metro hatlarımızı harekete geçirdik.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım 2016’da başlatılan 10,10 kilometrelik T5 Eminönü-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvayı’nın 12 istasyon ve 8,8 km’den oluşan Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı arasındaki ilk kısmı bugün açılıyor.

Bugün resmî açılışı gerçekleştirilen hat, sokağa çıkma kısıtlamasının ardından 4 Ocak’ta İstanbulluların kullanımına açılacak ve 10 gün ücretsiz hizmet verecek. Hatla beraber, yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı Eyüpsultan ve Fatih ilçelerinden geçerek Avrupa Yakası’nda önemli hatları birbirine bağlayan yeni tramvay ile bölgedeki kara ve deniz yolu ulaşım araçlarının entegrasyonu sağlanmış olacak. Saatte tek yönde 12 bin yolcu kapasitesiyle bölgedeki yoğun trafiği hafifletecek olan tramvay, TF2 Eyüpsultan-Piyer Loti Teleferik Hattı ve M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı ile entegre olacak.

Törene, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de katılım gösterdi.

Ekrem İmamoğlu’ndan açılış konuşması

T24’ün aktardığına göre; açılış konuşmasını gerçekleştiren İBB Başkanı İmamoğlu, “Her ikinize bakınca (Kılıçdaroğlu ve Akşener’i işaret ederek) çok umutlu yıllar bekliyorum. Bir arada inanılmaz bir güç ve umut veriyorsunuz bize. Bu güzel bir yıl başlangıcı olsun istedik. Bu değerli açılışı yapalım istedik çünkü İstanbulumuza ve bütün milletimize çok şey yapmamız gerektiğini, insanlara istihdam ortamları yaratmamız gerektiğinin bir mesajını bu yılın ilk saatlerinde verelim istedik. Katılan bütün konuklarımıza , bu süreçte emeği geçen herkese hoş geldiniz diyorum. İyi yıllar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Maalesef dün metrekareye düşen yağmur 22 kiloya düştü”

Açılışta kuraklığa dikkati çeken İmamoğlu, Gömlekle ceketle açılış yapıyoruz. Türkiye büyük bir kuraklık içerisinde dün itibariyle aralık ayında normalde metrekareye düşen yağmur 105 kilo iken, maalesef dün 22 kiloya düşmüş durumda. Umut ediyoruz ki yağışın da bereketle bizi bulduğu bir yıl olması için dua edelim.

“Bugün başlatılmamış hiçbir hattın kalmayacağı noktaya geldik”

İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Biz göreve geldiğimizde ne acı ki bu metro hatları çalışmaz durumdaydı. 2016’da ihale edilen bu hattın aslında açılış tasarımı 2018’in ortalarındaydı. Biz göreve geldiğimizde yüzde 55 oranında tamamlanmıştı. Biz göreve geldiğimizde çok büyük eksiklikleri gidererek devam ettik. Hemen biraz geride aktarma bölümde 1.3 kilometrelik rayları döşenmiş bölümde çökmeler yaşandı. Haliç kıyısı detaylı incelenmesi gereken bir zemin yapısına sahip. Biz bu 1.3 kilometreyi yıkıp tekrar yapının sağlamlığını sağladık. Ciddi zaman aldı ve ciddi maddiyata sebep oldu. Başka iyileştirmelerle beraber de hızla yol aldık. Bu yaşadığımız sorun İstanbul’un birçok noktasındaki metrolarda da var isi. Bugün biz başlatılmamış hiçbir hattın kalmayacağı noktaya geldik. Bulunamaz dendiği noktada finansman imkanları sağlayarak bütün metro hatlarımızı harekete geçirdik.”

İncirli-Beylikdüzü hattı açıklaması

“Metro hatlarıyla ilgili çalışmamızı iki önemli projemizde de tanımlayarak toparlamak isterim. Yine yıllardır konuşulan her seçim döneminde vaat edilen, İncirli-Beylikdüzü hattının da projelerini güncelleyerek ve finansman imkanlarını da en iyi şekilde karşılanabilecek hale getirerek bu hattın da İstanbul’a hediye edilmesi sürecine tam gaz devam ettiriyoruz. Ve 2021 yılı içinde bu hattı kendi finansman imkanını sağlayacak ve gerçekten halkçı prensiplerle bir nevi yap-işlet modelinin yeni vizyonel ve toplama sırtını dönen değil topluma hizmet eden biçimiyle hazırlayarak inşallah ihalesini yapmak istiyoruz. Bu hattımız yaklaşık 30 kilometrelik bir hat.”

İmamoğlu’ndan ‘katılımcılık’ ve ‘ortak akıl’ vurgusu

“Şeffaf bir yönetim katılımcı ve ortak akılla süreci tarifleyen bir yönetim olmak. Biz bütün bu kararları alırken az önce burada konuşma yapan yol arkadaşım Pelin Hanım gibi o masada olup beraber karar alan bir beceriyle ortaya koyduk. Ortak aklın büyük başarısını yaşadık. Demokrasinin çok büyük bir örneğini başarmanın sonucu sizlerle paylaşıyoruz.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir