İlker Başbuğ ifadeye çağrıldı

İlker Başbuğ ifadeye çağrıldı

‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışmalarına ilişkin, “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın” açıklaması yapan ve AKP’li 6 ismin suç duyurusunda bulunduğu eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ifadeye çağrıldı.

AKP 6 milletvekilinin eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek hakkında yaptığı suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iki ismin ‘şüpheli’ olarak ifadesinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazdı.

Hürriyet’in aktardığı habere göre; soruşturma dosyasına göre, Başbuğ katıldığı bir programda, eski CHP Milletvekili Çiçek de yaptığı açıklamalarda, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa değişikliğinin arkasında FETÖ’nün olduğunu iddia etti. Önergenin altında imzası olan 6 AK Parti milletvekili, Başbuğ hakkında ‘hakaret’, Çiçek için de ‘iftira’ suçlamasıyla Ankara Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık, RTÜK’ten program kayıtlarını isteyerek bilirkişi aracılığıyla deşifresini yaptırdı.

Açıklamaların yapıldığı yayın kuruluşlarının İstanbul’da bulunması nedeniyle soruşturmayı Ankara mı yoksa İstanbul savcılığının mı sürdüreceği tartışma konusu oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Görsel ve işitsel yayın, mağdurun yerleşim yerinde ve oturduğu yerde işitilmiş veya görülmüşse o yer mahkemesi de yetkilidir” hükmü uyarınca, kendisinin yetkili olduğuna karar verdi.

Ankara Savcılığı, İstanbul Başsavcılığı’na, Başbuğ ve Çiçek’in şüpheli olarak ifadelerinin alınması için talimat yazısı gönderdi. Yazıda iddialar anımsatılarak, ilgili açıklamaların hangi amaçla yapıldığı ve neyi kastettikleri soruldu.

Ne olmuştu?

FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkması için 26 Haziran 2009’daki bir yasayı gündeme getiren Başbuğ, hükümet tarafından sert tepki görmüştü. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’li vekillere “Parlamentonun hukukunu korumak üzere süratle hepiniz dava açmalısınız” çağrısında bulunmuştu.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir