İBB’nin “Ya Kanal Ya İstanbul” afişleri valilik tarafından kaldırıldı

İBB’nin “Ya Kanal Ya İstanbul” afişleri valilik tarafından kaldırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kentteki “Ya Kanal Ya İstanbul” yazılı afişleri, İstanbul Valiliği tarafından söküldü.

Valiliğin uygulamasını değerlendiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Maalesef bir avuç insan artık yargı kararına bile gerek duymadan canının istediğini yapıyor. Yazık, çok üzücü” dedi.

Yargı kararı ya da ayrıştırıcı mesaj şartı var

İBB, kendi mülkiyetinde bulunan ve ihale şartnamesi ile konumları belirlenmiş olan açık hava reklam ünitelerine ağustos ayından itibaren Kanal İstanbul ile ilgili bilgilendirme afişi yerleştirmişti. İstanbul Valiliği, bu alanlara konumlandırılan afişleri kaldırdı.

Reklam alanlarındaki afişlerin, ayrıştırıcı mesaj içermesi ya da yargı kararıyla kaldırılması mümkün. Ancak valilikten giden talimatla, emniyet ekipleri gece saatlerinde afişlerin sökülmesi işlemini gerçekleştirdi.

İmamoğlu: Hukuksuzluk ülkenin en büyük sorunu haline gelmiştir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, valiliğin gerçekleştirdiği işlem hakkında şu açıklamayı yaptı:

İstanbul’a geri döndürülemez zararlar ve büyük bir yıkım getirecek olan Kanal İstanbul projesi ile ilgili milletimizi bilgilendirme afişlerimiz, maalesef hukuksuzca sökülmüştür. Yasa gereği bölücü ve yıkıcı olmayan afişler ancak mahkeme kararıyla kaldırılabilir. Maalesef bir avuç insan artık yargı kararına bile gerek duymadan canının istediğini yapıyor. Hukuksuzluk ülkenin en büyük sorunu haline gelmiştir. Elbet sonunda kazanan hukuk ve demokrasi olacaktır. Bu uygulamaların sorumluları bunu unutmasın. Ben dün öğlen sayın valimize afişlerin Cuma günü değişeceğini söylememe rağmen 24 saat bile tahammül edilemeden geceyarısı polisimizin başka işi yokmuş gibi pankart söktürülüyor. Yazık, çok üzücü. Şehrin huzuru için bu süreci kendi haline bırakacağız ama unutmayacağız. Rant projesine karşı bilgilendirme faaliyetlerimiz ise devam edecek. Kimse susup oturmamızı beklemesin.

Reklam alanları 2011’de İBB’ye verilmişti

İBB’nin bünyesinde 4 bin 500 adet ışıklı billboard ile 100 adet megalight tipi açık hava reklam ünitesi bulunuyor.

İBB’ye ait bu alanların işletmeye verilmesi işi, Belediye Encümeni’nin 26.11.2011 tarih ve 2202-916 sayılı kararı ile ihale edilerek İBB adına İstanbul 17. Noterliği’nden onaylı 06.12.2011 tarih ve 44589 sayılı sözleşme ile verildi.

Bu ihale kapsamında İstanbul genelinde mevcutta 4 bin 150 adet billboard bulunuyor. İhale şartnamesi kapsamında 4 bin 150 adet billboard tipi reklam uygulamasının yüzde 20’si, ücretsiz olarak İBB’nin kullanımına tahsis edildi. Ayrıca ilave olarak 500 adet billboardun kullanım hakkı da İBB’de bulunuyor. Sözleşmeden doğan bu hak kapsamında İBB’nin uygun gördüğü, kamu hizmeti niteliğindeki faaliyetlerin ilan-reklam ve duyuruları, söz konusu alanlara yerleştiriliyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir