Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Demirtaş açıklaması

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Demirtaş açıklaması

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kızları Delal ve Dılda Demirtaş ile görüştürülmediğine dair iddialarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilirken Demirtaş’ın 10 ve 20 Ağustos tarihlerinde kızları tarafından ayrı ayrı ziyaret edildiğini ve ay içinde ailesiyle 8 kez telefon ile görüşme gerçekleştirdiği ifade edildi. Öte yandan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, “Görüşler ayda sadece bir defa yapıldı. Kızlarımız Delal ile Dılda’yı birlikte görmesine izin verilmedi. Selahattin, pandemi başladığından bu yana kızlarını sadece birer kez, ayrı ayrı görebildi” diyerek kapalı görüşlerin neden ayda bir defa yapıldığını Adalet Bakanlığı’na sormuştu.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 4 Kasım 2016’dan bugüne tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kızları Delal ve Dılda Demirtaş ile görüştürülmediğine dair iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Başak Demirtaş’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamada Selahattin Demirtaş’ın kızları ile ‘corona virüsü önlemleri’ kapsamında görüştürülmediğini söylemesi üzerine Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı iddiaları yalanladı.

“İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada iddaların gerçeği yansıtmadığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

* Bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan haber ve paylaşımlarda Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu olarak bulunan Selahattin Demirtaş’ın telefon görüşmesi yapmasına izin verilmediği ve çocukları ile görüştürülmediği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

* Yeni tip koronavirüs (KOVİD-19) ile mücadele kapsamında, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifleri Genel Müdürlüğünce alınan tedbirler, Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda titizlikle uygulanmaktadır.

* Bu tedbirler çerçevesinde tutuklu ve hükümlülere, ziyaret hakları kapalı görüş şeklinde kullandırılmaktadır. Yine Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, tutuklu ve hükümlüler, bir seferde en fazla ikişer yakınlarıyla olmak üzere ayda iki defa kapalı görüş hakkından yararlanmaktadırlar.

“2 KEZ ZİYARET ETTİLER, 8 KEZ TELEFONLA GÖRÜŞTÜLER”

Açıklamada Selahattin Demirtaş’ın Ağustos ayında kapalı görüş ve telefonla görüşme haklarını kullandığı ifade edilerek şöyle denildi:

* Her tutuklu ve hükümlü gibi Selahattin Demirtaş da Ağustos ayında kapalı görüş ve telefonla görüşme haklarını kullanmıştır. Başak Demirtaş bir kızı ile birlikte 10.08.2020 tarihinde, diğer kızı ile birlikte de 20.08.2020 tarihinde eşi Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmişlerdir. Ayrıca Ağustos ayı içerisinde Selahattin Demirtaş ailesiyle sekiz defa telefonla görüşmüştür.

* Selahattin Demirtaş’ın kızları ile görüştürülmediği ve telefon görüşmesi yapmasına izin verilmediği yönündeki iddialar asılsızdır. Edirne’deki ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlülerin sağlığını korumak için Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan tedbirler titizlikle uygulanmaktadır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir